Donald Trump, 47. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, u ponedjeljak je povukao SAD iz Pariškog klimatskog sporazuma, iznova polarizirajući globalnu raspravu o klimatskim promjenama. Njegova odluka već izaziva snažne reakcije – od Kine do Ujedinjenih naroda.
“Nećemo sabotirati vlastitu industriju”
Trump je jasno poručio svojim pristašama u prepunoj Capital One Areni u Washingtonu:
“Sjedinjene Države neće sabotirati vlastitu industriju dok Kina zagađuje nekažnjeno.”
Njegov povratak u Bijelu kuću već mijenja američku energetsku politiku. Trump je najavio oslobađanje američke naftne i plinske industrije od klimatskih ograničenja, rekavši da je vrijeme da SAD prestane biti “nepošteno pljačkana”.
Ovaj potez označava drugo američko povlačenje iz Pariškog sporazuma pod Trumpovim vodstvom. Prethodno je proces povlačenja zaustavio Joe Biden 2021. godine, ali ovaj put Trumpovi planovi dolaze u trenutku kada svijet pokušava ubrzati implementaciju klimatskih ciljeva.
Kina: “Klimatske promjene su zajednički izazov”
Kina je brzo reagirala na Trumpovu odluku. Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Guo Jiakun izjavio je da “klimatske promjene predstavljaju zajednički izazov s kojim se cijelo čovječanstvo mora suočiti”. Naglasio je kako Kina nastavlja predvoditi zelenu tranziciju.
No, Trump ostaje skeptičan prema Kini:
“Nećemo trpjeti situaciju gdje SAD plaća cijenu dok Kina bez ikakvih posljedica povećava emisije,” rekao je Trump, kritizirajući Pariški sporazum kao nepošten prema američkim interesima.
Globalne implikacije povlačenja
Odlazak SAD-a iz sporazuma snažan je udarac globalnim klimatskim naporima. Sjedinjene Države, kao drugi najveći emiter stakleničkih plinova nakon Kine, ključni su igrač u smanjenju globalnih emisija. Stručnjaci upozoravaju da bi ovo moglo otežati postizanje cilja ograničavanja porasta temperature na 1,5 stupnjeva Celzija.
Paul Watkinson, bivši klimatski pregovarač Francuske, izjavio je:
“Ovaj put će biti teže, jer svijet je usred implementacije i nema prostora za ovakve političke zastoje.”
UN i dalje vjeruje u američke napore
Unatoč povlačenju, Ujedinjeni narodi izražavaju uvjerenje da će američki gradovi, države i poduzeća nastaviti promicati niskougljični razvoj. Glasnogovornica UN-a Florencia Soto Nino izjavila je da “kolektivni napori u okviru Pariškog sporazuma i dalje prave razliku”.
Klimatski rat s Kinom?
Trumpov skeptičan pristup klimatskim promjenama također može imati ozbiljne gospodarske posljedice. Li Shuo, stručnjak za klimatsku diplomaciju na Asia Society Policy Institute, upozorio je:
“Povlačenje SAD-a daje Kini prednost u tržištima čiste energije, poput solarne tehnologije i električnih vozila.”
Zaokret od zelene agende
Trumpova administracija namjerava ukinuti subvencije za čistu energiju koje je uveo Biden, fokusirajući se na razvoj tradicionalne industrije i osiguranje “čistog zraka i vode za Amerikance”.
“Drill, baby, drill!” poručio je Trump, jasno signalizirajući nastavak politike povećanja proizvodnje nafte i plina.
Što slijedi?
Trumpovo povlačenje iz Pariškog sporazuma stupa na snagu za godinu dana, ali već sada izaziva zabrinutost zbog globalnih klimatskih napora. Svijet, suočen s porastom temperature za više od 3 stupnja Celzija do kraja stoljeća, možda gubi jednog od ključnih saveznika u borbi protiv klimatskih promjena.