Nedjelja, 22 prosinca, 2024

Lustracija u Hrvatskoj: nužan proces za uspješan ekonomski razvoj zemlje

Vrlo
- Advertisement -

ivan pepićHrvatski razgovor o lustraciji, nažalost, uglavnom teče kao i mnogi drugi razgovori. Galama između dva velika politička tabora, ljevice i desnice, stvara takvu buku da postaje nemoguće započeti racionalnu, smirenu, pa i znanstvenu raspravu o toj temi. Zlonamjernici idu korak dalje i optužuju oba tabora za navodno namjerno stišavanje samih sebe jer, eto, iz bivšeg sustava, koji je stvorio efikasnu mašineriju koja je progonila, silila na napuštanje zemlje i ubijala ljude, mnogi i danas djeluju u suvremenim hrvatskim političkim strankama i institucijama. Prema nekim istraživanjima do 1966. godine UDBA je u Hrvatskoj stvorila oko 1,3 milijuna dosjea, uglavnom više nego u drugim tadašnjim republikama, a do 1990. smatra se da je praćeno oko 70.000 hrvatskih građana. UDBA je odgovorna i za likvidaciju oko 70 emigranata, 25 pokušaja ubojstava i za 10 što uspjelih što neuspjelih otmica izvan Hrvatske.

______________Piše: Ivan Pepić/blog vl

Ovaj kratki pregled iznesen je kako bi se bolje razumjela veličina mašinerije koja je hranila i nahranila generacije raznih stručnjaka, razbojnika, ideoloških nadzornika iz Komunističke Partije, partijskih intelektualaca, špijuna i slično. Riječ je, primjećujete, o ogromnom sustavu koji je radio vrlo osjetljiv posao za sami opstanak komunističkog aparata. Djelatnici su zahtijevali velika financijska sredstva, stanove, udjele u poduzećima, posao u medijima, vlasništvo nad nekretninama, kuće i slično. Naravno, takav se sustav urušio 1990-ih, ne zbog nacionalizama kako se često štreberski spominje, nego najviše zbog urušavanja ondašnjeg sustava koji se temeljio na nasljedstvu te materijalnom i ideološkom kontinuitetu. Taj slijed se ne raspada lako pa se kroz stare mreže u današnjoj ekonomskoj infrastrukturi, bankarskom biznisu, u medijima i pravosuđu često može pronaći kontinuitet odnosa sa starim represivnim režimom. Takvo što dokazano je zahvaljujući lustracijskim zakonima diljem Srednje Europe, koji su definitivno rasteretili politički i ekonomski sustav tih zemalja.

Da ne zapadnemo u zamku paranoje, ozbiljan rad Anti-Development Interest Groups u znanstvenom časopisu Polish Sociological Review (CEEOL) poljskog sociologa Andrzeja Zybertowicza potvrđuje izravnu vezu nefleksibilnosti poljskog ekonomskog sustava i interesnih grupacija koje koče razvoj zemlje. Najznačajniju takvu interesnu grupaciju čine članovi koji su (ne)izravno međusobno povezani i čiji mehanizmi, resursi i metode proizlaze iz komunističke obavještajne službe. U Hrvatskoj takav znanstveni rad još ne postoji, no može se pronaći slična poveznica ako se uzmu u obzir veličina represivnog aparata, utjecaj na vlast istih ljudi iz tog aparata i velik iznos financijskih sredstava koji imaju na raspolaganju i čiji se danas veliki dio krije u imovinama. Iz ekonomske perspektive očigledno je kako se radi o opstanku klijentističkog sustava s korporativnim elementima. Takav sustav nažalost ne dopušta nikakav meritokratski napredak ili veću promjenu koja bi Hrvatskoj omogućila istinsku uspostavu slobodnog tržišta sa zdravom financijskom podlogom i dobrom poduzetničkom klimom. Dovoljno je pomisliti samo na postojeći vakuum, kako ga naziva Zybertowicz, koji služi bivšim službama da svojim kontaktima, igrama moći i biznisa koriste neznanje društva koje nikad nije upoznalo istinsko slobodno tržište. Takvo područje dovodi do velikih manipulacija i do trajnosti ovakvog stanja u kojemu samo oni koji u svakom trenutku raspolažu informacijom mogu profitirati od sustava, što svakako nema veze s pojmom pravne države. Dakle, nema efikasnog ekonomskog razvoja bez istinskog udaljavanja švercera iz sustava.

Politički ekonomisti kao ni predstavnici drugih disciplina u Hrvatskoj nisu se bavili ovim fenomenom. Što bi donijela lustracija? I kako bi se trebala provesti? Ova su dva pitanja povezana, a možemo ih ujedno i povezati s političkom ekonomijom Hrvatske. Lustracija bi otvorila mnoge dosjee koji su danas netaknuti i zaštićeni u Državnom arhivu. Javna je tajna da su mnogi dosjei uništeni, ali što je najgore, u 2015. godini (!) građani ne mogu doći do tih arhiva jer oni spadaju pod vlasništvo SDP-a, a ne države. Na to konstantno upozoravaju hrvatski povjesničari, a nedavno je u jednom intervjuu povjesničar Davor Marjan Državni arhiv nazvao produženom rukom SDP-a kad su u pitanju dokumenti SKH-a, što nikako ne priliči demokratskoj državi i ne ide na čast toj stranci.

Stoga, lustracija bi u Hrvatskoj značila najmanje otvaranje arhiva i dosjea povjesničarima koji bi na taj način mogli donositi zanimljive zaključke. Osim zločina iz komunističkog režima našli bi se i detalji ekonomske raspodjele u zemlji i tko su tad bili glavni manipulatori i dezinformatori. Upravo su dezinformacije i manipulacije glavni alati tajnih službi i autokratskih režima, pa bi se lako mogla potvrditi i teza da se stečevina, udjeli u poduzećima i ekonomski sustav, odnosno „carstvo“ stvoreno za vrijeme komunističkog režima ne želi tek tako prepustiti mehanizmima pravne države, slobodnom tržištu i demokratskim institucijama. Kako objasniti toliku sklonost centralističkom modelu u kojem se o raspodjeli sredstava dogovara uvijek potiho? Kako drugačije odgovoriti nego da su akteri iz starog sustava toliko neskloni razvoju slobodnog tržišta da koriste stare veze i metode kako bi zadržali stečenu moć. A upravo se djelatnici tadašnje državne tajne službe s tim najviše mogu i igrati zbog ogromne razine informacija.

Upravo bi lustracija dovela do smjene suradnika represivnog aparata starog režima iz javnog sustava, smanjila utjecaj antirazvojnih grupacija i na taj način delegitimirala priče o kako „nam je prije bilo bolje“ i sve druge ideje koje idu protiv ulaganja, poduzetničke klime i slobodnog tržišta. Otvaranje arhiva Hrvatskoj bi pomoglo ne samo radi konačne političke osude tadašnjeg režima, nego i da se vidi koje su to danas veze prisutne s ondašnjim represivnim sustavom? Tko su današnji akteri koji ne mogu smisliti razvoj tržišta, a koji imaju izravne veze sa starim sustavom i represivnim aparatom?

Da ova pitanja nisu besmislena dokazuje i činjenica da UDBA nije ubijala samo radi političkog opstanka sustava. Klasični primjer je interesni trokut na relaciji Špiljak-Đureković-Perković. S tim da Špiljak zahvaljujući crnim radnjama i malverzacijama iz 1980-ih čak i danas drma tržištem nafte. Iz Züricha do Zagreba i Skopja. A ako je mladim polit-ekonomistima stvarno stalo do liberalne demokracije sa slobodnim tržištem kao jednim od stupova, sve će ove teze uzeti u obzir i početi promatrati lustraciju javnog sektora i top pozicija u financijskom tržištu kao nužnost koja će ukloniti štetne nekonkurentne elemente iz sustava.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prekid transporta ruskog plina kroz Ukrajinu mogao bi preopteretiti terminal na Krku

Hrvatski LNG terminal na otoku Krku mogao bi preuzeti ključnu ulogu u opskrbi plinom za Srednju Europu ako Ukrajina...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -