Naslovnica Osvrti Zašto ne biste trebali vjerovati priči o ‘opadanju’ broja mrtvih u Gazi

Zašto ne biste trebali vjerovati priči o ‘opadanju’ broja mrtvih u Gazi

7
1123

Iskrivljujući brojke žrtava, ne uspijevajući kritički analizirati statistiku i lažno prikazujući činjenice, zapadni mediji razotkrivaju svoju antipalestinsku pristranost

Neposredno prije dugo očekivane odluke Međunarodnog suda pravde da nastavi sa slučajem Južne Afrike kojom se Izrael optužuje za genocid, New York Times je objavio izvješće pod naslovom ‘Smanjenje smrti u Gazi’.

Članak je ovaj navodni pad pripisao promjeni izraelske borbene strategije u Gazi, no u članku su izostavljeni ključni podaci koji su u suprotnosti s njegovim tvrdnjama. Zatim, nakon preliminarne presude ICJ-a, NYT je postao prva novinska kuća koja je primila i objavila informacije iz izraelskog dosjea koji je optužio osoblje UNRWA-e za sudioništvo u oružanim aktivnostima Hamasa.

Od početka rata između Izraela i Gaze, koji je započeo napadom Hamasa 7. listopada, zapadni korporativni mediji pokazali su ono što se može opisati samo kao proizraelska dvostruka mjerila. The Intercept je 9. siječnja objavio kvantitativnu analizu više od 1000 članaka u američkim glavnim medijima, uključujući i NYT, dokazujući nepobitnu pristranost pokazanu u korist izraelskog života i nedovoljno izvještavanje o palestinskoj patnji.

Još ciljaniju analizu objavili su istraživači Jan Lietava i Dana Najjar, koji su se posebno osvrnuli na BBC-evo izvještavanje o sukobu između 17. listopada i 2. prosinca. Studija je dokumentirala da su riječi poput ubojstvo, masakr i pokolj koristio ih je BBC da opiše Izraelce 144 puta, dok su Palestinci opisani samo jednom kao ubijeni ili masakrirani; riječ klanje nikada nije korištena za opisivanje ubijanja Palestinaca. Studija jasno pokazuje razliku u korištenom humaniziranom jeziku i broju priča o palestinskim smrtima, unatoč tome što je broj palestinskih žrtava daleko veći od izraelskog.

Izraelski broj poginulih tijekom rata službeno iznosi oko 700 civila i 600 boraca, dok je za Palestince otprilike 27.600, prema Ministarstvu zdravstva Gaze. Procjene su da su između 61% i 75% Palestinaca ubijenih u Gazi žene i djeca. Procjene o tome koliko je palestinskih boraca ubijeno nisu pouzdane. Izraelski glasnogovornici tvrde da ima između 7.000 i 10.000 boraca Hamasa, ovisno o dobu dana, ali ne daju procjenu o broju ubijenih boraca koji su pripadnici desetak drugih naoružanih skupina u Gazi.

Dok izvješće NYT-a pokušava istaknuti da smrtnost u Gazi stalno opada kako izraelska operacija traje, statistike koje su objavile vlasti u Gazi, od 17. siječnja (kada završava grafikon podataka NYT-a) do 24. siječnja, jasno pokazuju suprotno. Za referencu dnevni bilans umrlih glasi: 163, 172, 142, 165, 178, 190, 195, 210.

Članku također nedostaju bilo kakvi dokazi koji pokazuju korelaciju između izraelske objave onoga što nazivaju “fazom 3” svog borbenog plana i grafikona s bilansom smrtnih slučajeva koji pokazuju silazni luk u dnevnoj stopi smrtnosti. Izrael je početkom siječnja počeo najavljivati svoju namjeru da provede svoju novu fazu, no argument predstavljen u članku pokušao je izvući zaključak da je pritisak američke vlade pridonio smanjenju smrtnih slučajeva između početka prosinca i 17. siječnja.

Došlo je do pada broja poginulih u dnevnim izvješćima, ali to se dogodilo prije bilo kakve navedene promjene u vojnoj strategiji. Također se može primijetiti da je tijekom tjedna kada je izvješće objavljeno, dnevni broj smrtnih slučajeva u Gazi zapravo skočio na 188. Od ponedjeljka do nedjelje tog tjedna bilo je nekih 1317 Palestinaca koje je ubio Izrael. Tjedan ranije ubijeno je ukupno 1.110.

NYT je također ukazao na izraelsko povlačenje snaga iz sjeverne Gaze, pokušavajući to iskoristiti kao dokaz promjene taktike u siječnju do koje je došlo zahvaljujući naporima Bidenove administracije. Izrael je zapravo ponovno izvršio invaziju na sjever, nakratko, nakon što je članak objavljen.

Nadalje, Izrael se nije počeo povlačiti iz sjeverne Gaze u siječnju – on je započeo ovaj proces oko 21. prosinca, kada je povukao elitne Golani brigade. Krajem prosinca povučeno je pet brigada, a rezervisti među njima pušteni su iz ekonomskih razloga. Potom su, ranije prošlog mjeseca, još četiri brigade povučene dok je izraelska vojska provodila povlačenje iz većine izgrađenih područja u sjevernoj Gazi.

Izraelske vlasti tvrde da je razlog za promjenu ratne strategije, prelazak s taktike visokog pritiska iz prve dvije faze, bila njihova želja da nastave borbu cijelu 2024. Ako Izrael planira ratovati godinu dana – dugog rata, ima smisla koristiti manje streljiva i vojnika, budući da su streljiva ograničeno i trošak početne borbene strategije bio bi značajan ekonomski teret.

Još jedna ključna točka je da je izvješće potpuno ostavilo po strani sva druga razmatranja o tome što bi moglo objasniti pad broja umrlih u određenim vremenskim razdobljima. Glavni problem s kojim se danas suočavamo je nedostatak zdravstvenog sektora koji ispravno funkcionira u Gazi; prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), samo 16 bolnica od 36 i dalje radi i sve “minimalno ili djelomično funkcioniraju”.

Jedan od posljednjih preostalih profesionalnih novinara u sjevernoj Gazi, Anas al-Sharif, izvijestio je za Al Jazeeru Arabic 16. siječnja o sve intenzivnijim bombardiranjima u tom području i nedovoljnom izvještavanju o broju žrtava. Stanovnik po imenu Akram sa sjedištem u izbjegličkom kampu Jabalia rekao je za RT da se “bombardiranje tijekom tih nekoliko dana vratilo na ono što je bilo na početku rata, bilo je zastrašujuće i činilo se kao da uopće nije prestalo više od jednog dana .”

Sa zdravstvenim sektorom koji je skoro pa u kolapsu, pravilno obračunavanje mrtvih težak je izazov, zbog čega Ministarstvo zdravstva Gaze rutinski uključuje upozorenje u svoje dnevne bilance umrlih da ispod ruševina postoje i drugi koji se vode kao nestali. Da bismo pokazali kolika je razlika u broju poginulih, kada se uračunaju nestali pod ruševinama, uzmite statistiku koju je objavio Euro-Med Human Rights Monitor, a koja navodi da je do 14. siječnja ubijeno 31.497 Palestinaca.

Osim što nemamo potpunu sliku stvarnog dnevnog broja umrlih, Izrael se također optužuje da koristi izgladnjivanje kao ratno oružje, a statistike koje se navode ne uključuju one koji sada umiru zbog bolesti i gladi. Otprilike 400.000 ljudi koji žive u sjevernom pojasu Gaze u potpunosti je bez pomoći, budući da su napori međunarodnih organizacija da transportiraju medicinsku pomoć, hranu i gorivo na sjever opetovano blokirani. Dana 9. prosinca, organizacija Save The Children upozorila je da bi glavni uzrok smrti u Gazi uskoro mogli biti glad i bolesti, umjesto bombi, s obzirom na to da se humanitarna situacija od tada ozbiljno pogoršala.

Kada je izraelska vlada kasnije objavila svoje tvrdnje da je 12 zaposlenika UNRWA-e – od 13.000 koji rade u Gazi – sudjelovalo u napadu koji je vodio Hamas 7. listopada, New York Times je bio prvi koji se dočepao izraelskog dosjea koji je detaljno opisao optužbe. Novine su propustile izvijestiti da se većina optužbi temelji na ispitivanjima koje je provela Shin Bet (izraelska tajna policija), koja je poznata po iznuđivanju priznanja mučenjem. Članak koji je NYT objavio o tom pitanju učinio je da se informacije o dosjeu doimaju donekle vjerodostojnima, ali, kada ih je britanski Channel 4 dobio i izravno citirao javnosti, zaključio je da u dosjeu nema “nikakvih dokaza”.

Izvještavanje NYT-a o izraelskim optužbama da je Hamas vodio kampanju masovnog silovanja s predumišljajem također je naišlo na kritike. U jednom slučaju članovi obitelji Izraelke ubijene 7. listopada morali su se obratiti društvenim mrežama kako bi osudili pokušaje NYT-a da sugerira da je bila silovana, što novine navodno nisu rekle obitelji da su planirale uključiti u svoj članak.

Na svakom koraku, zapadni korporativni mediji koristili su iskrivljavanje, jezičnu manipulaciju i otvorene laži kako bi zaveli svoju publiku o istini o onome što se događa u Gazi. Ne može biti niže od igranja sa statistikom kako bi se umanjilo ono što je najviše pravosudno tijelo na svijetu velikom većinom presudilo da je vjerojatno genocid ili ono što je UN-ov šef humanitarne pomoći Martin Griffiths nazvao “najgorom ikada” humanitarnom krizom.

Autor: Robert Inlakesh l logicno.com

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

7 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments