Petak, 23 svibnja, 2025

Najzrelija formulacija hrvatske politike u BiH u zadnjih 10 godina

Vrlo
- Advertisement -

Dragan Čović, u ovom intervjuu, bez emocionalne retorike i bez optuživanja po klasičnom etničkom ključu, zapravo nudi realpolitičku anatomiju političke krize u BiH. U osnovi, njegovo stajalište je da BiH ne funkcionira jer političko Sarajevo ne priznaje troetničku strukturu države. Umjesto dogovora, Bošnjaci – uključujući i tzv. građanske opcije – provode politiku brojčane dominacije, računajući na međunarodnu podršku i narativ žrtve.

Čović konstatira da su sve krize, uključujući i one u Republici Srpskoj, posljedica bošnjačkog nepoštivanja političke ravnoteže, što Dodik koristi kao opravdanje za separatizam. Drugim riječima, Dodik ne bježi od BiH, već od modela BiH u kojem su Hrvati već politički neutralizirani.

Središnja poruka: Bošnjaci ne žele dijeliti državu s ostalima, već ju žele “zadržati za sebe” koristeći brojčanu većinu i diplomatsku nadmoć. Iz tog razloga ignoriraju svaki pokušaj reforme izborne arhitekture koja bi Hrvate ponovno učinila političkim subjektom.

Što Čović izbjegava reći direktno, ali je jasno?

  • Visoki predstavnik je prešutno označen kao nelegitiman remetilački faktor, čije intervencije gotovo uvijek idu na štetu Hrvata i dugoročne stabilnosti BiH.

  • Sarajevske elite koriste kvazi-građanski diskurs kao smokvin list za unitarizam.

  • Bošnjačka politika u Federaciji i njihova vanjska politika ne predstavljaju BiH, već bošnjački interes s međunarodnom podrškom.

  • Nema više vjerovanja u međunarodnu zajednicu. Ona ne zna što radi, a kada djeluje – pogoršava stvari.

On ne traži iluzorne preslagivanja. Predlaže postepeni, tehnički i politički provediv dogovor u tri koraka:

  1. Rješavanje pitanja izbora članova Predsjedništva (najveći izvor legitimacijske krize).

  2. Tehnička poboljšanja izbornog procesa (transparentnost, SIP, digitalna provjera).

  3. Dugoročno – moguća reforma Ustava, ali samo ako postoji troetnički konsenzus.

Čović otvoreno priznaje da bez srpske političke podrške Hrvati ništa ne mogu ostvariti. Istovremeno, upozorava da Bošnjaci ne mogu graditi BiH bez Hrvata i Srba. Politička stvarnost je tripartitna, a pokušaj stvaranja “građanske” BiH bez konsenzusa je rušenje Daytona i uvod u dugoročnu destabilizaciju.

Čović pokazuje da zna s kim može razgovarati – s Dodikom može, jer postoji reciprocitet i razumijevanje koncepta konstitutivnosti. S Bošnjacima više ne zna na čemu je, jer iz dana u dan mijenjaju pozicije i koriste međunarodne alate za unutarnju dominaciju.

O RH politici

Pozicija Hrvatske je dobra, ali još uvijek nedovoljno ujednačena. I Plenković i Milanović razumiju situaciju, i to je važna promjena. Hrvatska danas – kroz vanjsku politiku i institucije – jasno signalizira da BiH s nelegitimnim Hrvatima nije funkcionalna država.

Nema velikih riječi. Čović sugerira federalizam s tri jedinice kao jedinu realnu dugoročnu strukturu. Ne traži entitet, ne traži izlaz iz BiH – traži logiku ravnoteže. Ako je građanska BiH rezultat preglasavanja, to je “kvazi-građanstvo”. Ako je federalizam oblik suživota, onda je to, kako on kaže, “logična evolucija Daytona”.

Ovaj intervju je najzrelija formulacija hrvatske politike u BiH u zadnjih 10 godina. Bez defetizma, bez sukobljavanja s međunarodnim faktorima, ali s vrlo jasnim imenovanjem problema:

  • Sarajevo ne želi dijeliti BiH.

  • Međunarodna zajednica ne zna ili ne želi pomoći.

  • Jedini pravi saveznik su vlastite institucionalne pozicije i partnerstvo s Republikom Srpskom.

  • Federalizam je budućnost – jer sve drugo već pokazuje da ne funkcionira.

- Advertisement -

82 KOMENTARI

guest


82 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

Kako je šahovska ploča oblikovala Ameriku – i što nas to uči danas

Zamislite kontinent, svjež izvađen iz ralja kolonijalne sile, očišćen – barem na papiru – od starih granica i feudalnih...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -