Muslimanke širom svijeta počele su koristiti hashtag #MosqueMeToo kako bi progovorile o seksualnom uznemiravanju koje su doživjele tokom obavljanja jedne od pet islamskih dužnosti – hadža.
Egipatsko-američka feministica i novinarka Mona Eltahawy prva je progovorila o seksualnom uznemiravanju koje je doživjela tokom obavljanja obreda hadža 2013. godine. Ona i stoji iza hashtaga kojeg sve više koriste žene širom svijeta, piše BBC.
Nakon ovog posta, u samo jednom danu druge žene su napisale oko 2.000 ispovijestina Twitteru koristeći isti hashtag.
A Muslim woman emailed me after she read my thread about being sexually assaulted at Haj to share her mother’s experience with sexual assault at Haj. She sent me a poem that broke all the pieces I though I had stitched together. I was crying as I replied to her.
— Mona Eltahawy (@monaeltahawy) February 9, 2018
Muslimanke su pisale kako su ih neprimjereno dodirivali ili ih uznemiravali u gomili.
https://twitter.com/AnggiAngguni/status/960992880570568704
Poznato je da je hadž peta i posljednja dužnost svakog muslimana, te je preporučeno da svaki musliman koji je u mogućnosti bar jednom u životu obavi hadž ako ga može priuštiti. Procjenjuje se kako dva miliona muslimana godišnje obavljaju hadž, što stvara ogromne gužve u Mekki i Medini svake godine.
Jedan od važnih aspekata islama je skromnost žena kojima je preporučeno da javno pokrivaju kosu i tijelo kako bi očuvale pristojnost, te kako ne bi privlačile pažnju muškaraca. Hidžab se smatra njihovom zaštitom od uznemiravanja i napada.
Mnogi vjeruju da je ono što žena nosi, gdje ona ide i šta ona radi može podstaći uznemiravanje i da je njena odgovornost da time upravlja.
Mnoge žene u zemljama kao što su Iran, Saudijska Arabija, Egipat i Afganistan kažu da se i dalje suočavaju sa seksualnim uznemiravanjem i napadom na ulicama usprkos tome što su se nosile nenametljivo.
Thank you fellow Muslim women who have shared their stories of sexual harassment and assault at Haj – those of us who can speak, must: Muslim women rally round #MosqueMeToo – @Faranak_amidi https://t.co/M0zSgUZAsE
— Mona Eltahawy (@monaeltahawy) February 10, 2018
MosqueMeToo pristalice kažu da čak i na najsvetijim mjestima, gdje su potpuno pokrivene i mole se, mogu biti napadnute.
Ipak, nisu svi pristalice novog pokreta koji govori o seksualnom uznemiravanju žena na najsvetijem mjestu muslimana, zbog čega se Mona Eltahawy našla na udaru kritika zbog toga što je ovu temu proširila društvenim mrežama, piše BBC.
Trend #MosqueMeToo nastavak je pokreta #MeToo kojeg su lansirale poznate žene kako bi skrenule pažnju na seksualna uznemiravanja u filmskoj industriji.