Hrvatima u Novom Travniku ponovno se prigovara kako ističu svoje “nelegalno znakovlje Herceg Bosne”, a ne identificiraju se dovoljno sa službenim obilježjima države. Kome smeta zastava koja je simbol borbe za opstojnost jednog naroda u centru „demokratske” Europe i zbog čega ovaj legitimni simbol jednog konstitutivnog naroda u cijeloj BiH i dalje izaziva prijezir u bošnjačkom medijsko-političkom establishmentu?
Vitez – zastava Armije BiH ispred vjerskog objekta nikome ne smeta
Kome smeta zastava pod kojom su Hrvati se suprotstavili i obranili od neprijatelja. Zastava koja je posljednjih godina branjena i paljena, a došlo je izgleda vrijeme da bude nepoželjna i na prostoru koji je branio i obranio HVO kao legitimna vojna komponenta Hrvata u BiH. Zastava koja je prihvaćena kao zastava Hrvata u BiH nakon ukidanja Herceg-Bosne Washingtonskim sporazumom iz 1994. godine.
Kako bi stvari bile jasnije, priču je potrebno započeti od samoga početka. Neki od simbola BH Hrvata su grbovi, zastave i ostalo znakovlje kojim se Hrvati koriste od dolaska na područje Bosne i Hercegovine do danas. Već od 13. do 15. stoljeća bosanski vladari, banovi, prije svih Hrvatinići i Kotromanići, u svoje grbove ugrađivali su ljiljane. Kada su se Hrvati počeli politički organizirati u Herceg Bosnu i vojno u HVO, osmišljavali su i svoje nacionalne simbole. Izrađen je znak za kapu s hrvatskim šahiranim grbom i pleterom. Od prosinca 1992. taj se grb počeo upotrebljavati na pečatima vojnih i civilnih dokumenata. Potom je taj znak, kao poseban grb Hrvata u BiH, na hrvatskoj trobojnici zamijenio “šahovnicu”. Tako je nastala i zastava Hrvata u BiH. Oslužbenili su je i na Herceg Bosni. Prema prijedlogu HDZ-a BiH, 1992. godine zastava BiH izrađena je s “Kotromanićevim grbom” sa zlatnim ljiljanima. Poslije je postala i zastavom Armije Republike BiH.
Pravno uporište za korištenje i isticanje zastave hrvatskog naroda nalazi se u samom Ustavu Bosne i Hercegovine. Temeljem toga, svaki od konstitutivnih naroda polaže pravo na simbole koje taj narod odabere kao sredstvo njihove prepoznatljivosti. Ustavni sud nikada nije sudio niti presuđivao simbolima hrvatskog naroda u FBiH, stoga je njihovo isticanje legalno i legitimno. Zanimljivo je kako su odlukom Ustavnog suda BiH točno prije 11 godina grb i zastava Federacije BiH stavljeni izvan snage jer ne predstavljaju sva tri konstitutivna naroda u BiH.
U državi prepunoj kontradiktornosti “hrvatskim ljiljanima” krase se Bošnjaci, nelegalna zastava Federacije i dalje se vijori ispred nekih službenih institucija, a progoni se zastavu jednog konstitutivnoga naroda.
Na području općine Travnik u mogućnosti smo vidjeti zastave Republike Hrvatske, Republike Turske, stare zastave BiH, zastave Armije BiH kao i Hrvata u BiH i to nikome ne smeta niti se sazivaju sastanci o sigurnosnoj situacija na kojima se izjednačava skrnavljenje spomenika braniteljima sa isticanjem legitimnog znakovlja na privatnim posjedima.
U jednoj travničkoj suvenirnici široka je ponuda zastava koje se mogu kupiti
Naime, isticanje zastava bh. Hrvata na privatnim posjedima na području Novog Travnika izazvalo je burne reakcije. Čak je organiziran i sastanak o sigurnosnoj situaciji. Zahvaljujući bošnjačkom unitarizmu i hrvatskoj šutnji simboli jednog naroda ponovno postaju predmetom omalovažavanja i osporavanja. To je još jedan dokaz u nizu da je BiH svakim danom sve manje država Hrvata.
Danas, nakon toliko godina, postavlja se pitanje dolazi li vrijeme da se zastava opet mora kriti? Prije će biti da je to samo slučaj u Novom Travniku…