Petak, 8 studenoga, 2024

U Križančevom Selu obilježeno 25 godina od zločina tzv. Armije RBiH nad Hrvatima: Središnja Bosna simbol otpora, a njene žrtve temelji hrvatske slobode u BiH

Vrlo
- Advertisement -

U Križančevom Selu nadomak Viteza danas je obilježena 25. godina od zločina tzv. Armije RBiH, počinjenog 22. prosinca 1993. godine, nad hrvatskim zarobljenicima i civilima tog mjesta.

Svetom misom zadušnicom za žrtve svirepog pokolja na koju je u crkvi sv. Leopolda Mandića u Dubravici odana je počast žrtvama i molitve za njihov smiraj na onom svijetu. Misu zadušnicu prevodio je viteški župnik, fra Velimir Bavrka, a u koncelebraciji sa svećenicima Lašvanske doline predvođenim fra Dragom Pranješ, gvardijanom gučogorskog samostana  i don Goranom Kosićem, vojnim kapelanom za Središnju Bosnu.

U dvorani Osnovne škole u Dubravici održana je i prigodna, komemorativna akademija na kojoj je ukazano na činjenicu kako je Križančevo Selo, jedan u nizu od neprocesuiranih ratnih zločina nad Hrvatima u BiH, čije žrtve nisu dobile pravosudnu zadovoljštinu ni pred Haaškim tribunalom, a ni pravosudnim institucijama BiH.

Mario Čerkez, zapovjednik Viteške brigade HVO-a u prigodnom obraćanju istaknuo je kako je dužnost i obveza Hrvata u BiH danas braniti istinu o Domovinskom ratu.

“Toliko krvi, znoja, muke je te 1993. godine proliveno da mi danas opstanemo u Središnjoj Bosni. Danas se ne smijemo bojati. Mi danas branimo istinu o HVO-u, istinu o Domovinskom ratu, istinu o našem opstanku na ovom prostoru”, kazao je Čerkez.

Čerkez je, također, istaknuo i kako su žrtve Domovinskog rata u Središnjoj Bosni, ali i cijeloj BiH, simboli borbe za goli opstanak hrvatskog naroda.

“Svojim su nas životima zadužili da uvijek branimo istinu o zbivanjima u Središnjoj Bosni, istinu o jednoj pravednoj obrani za opstanak na našim stoljetnim ognjištima. Oni uvijek trebaju biti naš ponos”, kazao je Čerkez.

Program obilježavanja 25. obljetnice zločina nad Hrvatima u Križančevom Selu nastavljen je mimohodom u kojem su brojni Hrvati Središnje Bosne, u tišini i s dužnim pijetetom, odali počast žrtvama paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca ispred središnjeg spomen -obilježja u tom mjestu.

U Križančevom Selu danas su bili ratni zapovjednici HVO-a Središnja Bosna, generali Ilija Nakić, Mario Bradara, zapovjednici Duško Grubešić i Željko Ljubanić, Dragan Vinac, obitelji žrtava, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata Županije Središnja Bosna na čelu s Jozom Stojakom, kao i brojni hrvatski predstavnici na svim razinama  vlasti.

Počast žrtvama  Križančeva Sela odali su i veleposlanik Hrvatske u BiH, Ivan del Vechio i izaslanik predsjednice Hrvatske, Kolinde Grabar – Kitarović, Zoran Piličić, izaslanik ministra obrane RH, Damira Krstičevića, Nenad Križić, izaslanik ministra branitelja RH, Tome Medveda kao i generali Hrvatskog generalskog zbora, Marinko Krešić, Neđo Perić i Ljubo Ćesić.

Također, počast su odali i predstavnici Hrvatskog narodnog sabora, na čelu s Marinom Pendeš, ministricom obrane BiH kao i general OS BiH, Tomislav Kolenda te pripadnici 3. pješačke gardijske pukovnije OS BiH, nasljednice HVO-a u Oružanim snagama BiH.

Inače, po nalogu tužitelja Posebnog odjela za ratne zločine Suda BiH, 8. studenog ove godine slobode su lišeni: Ibrahim Purić (65) iz mjesta Dolac; Ibrahim Tarahija (59), Vitez; Nijaz Sivro (61), Vitez; Rušit Nurković (60); Almir Sarajlić (50), Travnik; Šaćir Omanović (45), Vitez; Kasim Kavazović (46), Travnik i Sadik Omanović (50), Vitez. Postupajući tužitelj dan kasnije je zatražio pritvor za osumnjičene, koje se tereti “da su za vrijeme rata i oružanog sukoba između Armije RBiH i HVO-a, u svojstvu zapovjednika i pripadnika Armije RBiH s područja Središnje Bosne i Viteza, postupali suprotno odredbama Ženevskih konvencija o zaštiti ratnih zarobljenika i civilnih osoba za vrijeme rata”.

“Oni su osumnjičeni za ratni zločin počinjen nad žrtvama hrvatske nacionalnosti na lokalitetu Križančevog Sela, Šafradina i Dubravice, gdje je 22. 12. 1993. godine ubijeno najmanje 12 zarobljenih pripadnika HVO-a koji su se prethodno predali, kao i dvije civilne osobe, žene hrvatske nacionalnosti, te vršeno pljačkanje i uništavanje imovine. Tijela ubijenih su razmijenjena 40 dana nakon zločina, a na posmrtnim ostacima uočeni su tragovi zlostavljanja i odsijecanja dijelova tijela”, ranije je priopćeno  iz Tužiteljstva BiH.

Tužiteljstvo BiH također navodi da ratni zločin u Križančevu Selu “predstavlja jedno od najvećih stradanja žrtava hrvatske nacionalnosti na području Viteza i okoline u proteklome ratu, gdje je u napadu ubijeno više desetina žrtava, a imovina opljačkana i uništena”.

Nedavna uhićenja pripadnika tzv. Armije RBiH smatraju se početkom procesuiranja najvećeg stratište Hrvata u BiH u Križančevom selu nadomak Viteza.

Glorija Lujanović l Dnevnik.ba

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Na današnji dan Egipat se našao pod arapskom vlašću. Tako je počelo njegovo polagano ali sigurno propadanje…

Na današnji dan 641. godine poslije Krista, Egipat je pao u ruke arapskih osvajača pod vodstvom kalifa Omara, čime...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -