Igor Crnadak, ministar vanjskih poslova BiH, rekao je da će to biti jedan od najznačajnijih vanjskopolitičkih događaja u povijesti Banjaluke i da se očekuje sudjelovanje velikog broja od ukupno 18 ministara, koliko CEI broji članica. Zasad, kako je istaknuo, potvrđen je dolazak Sebastiana Kurca, ministra vanjskih poslova Austrije, ministra vanjskih poslova Italije Paola Đentilonija, Bugarske, Danijela Mitrova, Mađarske, Petra Zijarta, Makedonije, Nikole Poposkog te Hrvatske Mire Kovača.
Crnadak je dodao da se u narednom razdoblju očekuje potvrda dolaska ministara iz još nekoliko zemalja. “Mi ćemo 9. lipnja imati sastanak Organizacijskog odbora i tada priopćiti detalje o svemu. Ministarski sastanak u Banskom dvoru biće jedan od značajnijih vanjskopolitičkih događaja u RS do sada, ali s konačnom ocjenom sačekaćemo dok se sve ne završi”, rekao je Crnadak. Dodao je da je bio očekivan dolazak i ministara iz Srbije i iz Crne Gore, ali da je u Srbiji upravo u to vrijeme formiranje nove vlade, a još nije imenovan nasljednik Igora Lukšića na poziciji ministra vanjskih poslova Crne Gore. Sastanak je, kako je objasnio Crnadak, organiziran povodom preuzimanja predsjedanja inicijativom od strane BiH od 1. lipnja ove godine.
Tijekom događaja biće održan i niz bilateralnih susreta, a očekuje se i veliko medijsko zanimanje. Iz austrijske ambasade nam je javljeno da će ministar Kurtz, pored susreta sa Crnatka, imati i bilateralni susret s Mladenom Ivanićem, srpski članom Predsjedništva BiH. Na prethodnom sastanku, 30. svibnja u Beču, s regionalnim i međunarodnim organizacijama, su se ministri zemalja članica inicijative usuglasili s novim akcijskim planom organizacije u razdoblju 2017-2020, u kojem su određeni prioriteti i područja bavljenja u narednom razdoblju. Kako nam je rečeno, to su stvaranje pretpostavki za održivi razvoj, jačanje institucija obrazovanja, i međunarodna saradanja u oblasti migracija i antikorupcijskih mjera.
Organizacija je formirana 1989. godine, a osnivači su simbolično bili Austrija, koja nije članica NATO-a, Italija, koja to jeste bila, Jugoslavija, koja je bila neutralna zemlja te Mađarska, koja je još bila članica istočnog bloka. Iz austrijske ambasade rečeno nam je da je organizacija jedan od prioriteta austrijske vanjske politike, a posebno transformacija zemalja zapadnog Balkana i istočnog susjedstva koje obuhvaća Bjelorusiju, Moldaviju i Ukrajinu, u regiji stabilnosti i povećanog kvalitete života.