Chris Van Hollen, senator iz Marylanda, danas je glavni jahač demokratskog moralnog stampeda protiv predsjednika Trumpa. Obrušio se na njega jer je – pazite sad – doveo u pitanje sveti status Volodimira Zelenskog. Problem nije samo to što Trump javno proziva ukrajinskog lidera kao „diktatora bez izbora“, nego i što ozbiljno dovodi u pitanje novu isporuku od 200 milijardi dolara američkog novca za rat koji se sve više čini izgubljenim.
No ovoga puta, Van Hollen i ekipa više nisu u poziciji da donose odluke. Demokrati su izgubili vlast u prosincu, Trump je sada predsjednik, a SAD se naglo miče iz onoga što su njegovi protivnici nazivaju „Bidenova doktrina“ – neograničene financijske pomoći Kijevu i vojno-industrijskom lobiju. Trumpova administracija sada ima moć provesti ono što je najavljivao u kampanji: resetirati američku vanjsku politiku i završiti beskonačno financiranje rata u Ukrajini.
Van Hollen: Demokratska opozicija bez moći
Van Hollen nije ozbiljan politički teškaš. Nema moć da zaustavi Trumpove odluke, ali ima mikrofon. Njegova izjava je klasičan primjer onoga što će demokrati raditi u idućim mjesecima – pokušavat će kroz Senat, medije i lobije stvoriti dojam da je Trumpova politika izdaja Zapada.
Ali realnost je drugačija. Trump sada ima podršku većine u Kongresu i njegov paket odluka ide prema deeskalaciji rata. SAD se povlači iz modela neograničenog financiranja Ukrajine i stavlja fokus na rješavanje unutarnjih problema.
Trumpova mirotvorna misija je u tijeku
Trump je još u kampanji rekao da „u 24 sata“ može riješiti rat u Ukrajini. To je naravno pretjerivanje, ali bit poruke je jasna: rat se može završiti pregovorima, a ne neprekidnim dotokom oružja. Njegova administracija već je pokrenula niz diplomatskih inicijativa koje idu u smjeru sporazuma.
No demokrati i pro-ratni establišment imaju problem s tim. Ako Trump uspije dogovoriti mir, EU i NATO će ispasti nesposobni, a Bidenova politika potpune podrške Kijevu izgledat će kao povijesni promašaj. Upravo zato sada pokušavaju sve da sabotiraju Trumpov plan.
Što Amerikanci misle o još 200 milijardi dolara za Ukrajinu?
Trumpova pobjeda već je pokazala što Amerikanci misle – glasali su protiv neograničenog slanja novca Ukrajini. Podrška javnosti za nove pakete pomoći pala je ispod 40%, dok republikanski birači gotovo jednoglasno žele prekid financiranja rata.
Američki birači sada očekuju da se Trumpova obećanja provedu. A to znači kraj besmislenih vojnih paketa i povratak politike „America First“.
Deep State na aparatima
Chris Van Hollen i ostatak demokratske opozicije mogu vikati koliko hoće, ali stvarnost je neumoljiva – Trump je predsjednik, a njegovi ljudi sada donose odluke. Američka vanjska politika se resetira i vrijeme je da Washington prestane biti bankomat za Ukrajinu.
Za elite koje su desetljećima upravljale američkom vanjskom politikom, ovo je noćna mora. Za Trumpa i njegove birače, ovo je obećanje koje upravo postaje stvarnost.
Van Hollena kao relevantnog prenose još poneki europski mediji na USAID grantovima. A i to je koliko do sutra.