Novi Sad zavijen je u crno nakon što je pad nadstrešnice na željezničkome kolodvoru prouzročio smrt četrnaest osoba, dok su tri osobe i dalje u bolnici na respiratoru. Među preživjelima, mladom mladiću amputirana je noga, a dvije djevojke su također zadobile teške ozljede.
S prosvjeda ispred željezničkog kolodvora čulo se pitanje tko je odgovoran za tragediju koja se mogla izbjeći. Nadstrešnica, nica, \u010ija je obnova navodno koštala 60 milijuna eura i koju je obavljala kineska kompanija, srušila se unatoč svim prethodnim obećanjima o sigurnosti i čvrstoći. Nitko od ministara iz vladajuće Srpske napredne stranke nije još ponudio ostavku.
- Hoće li netko podnijeti ostavku? Prvo da obavimo posao… Nema šta, ljudi moraju vjerovati u državu i sustav – izjavio je gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, pokušavajući smiriti uznemirenu javnost.
Obnova kolodvora u Novom Sadu započela je u listopadu 2021., a svečano otvaranje uslijedilo je u ožujku 2022., netom prije predizborne kampanje. Kolodvor je bio otvoren i zatvoren nekoliko puta, što ukazuje na nesigurnu dinamiku obnove koja se provodila bez potrebne pažnje i nadzora.
- Zgrada kolodvora u Novom Sadu je sagrađena 1964. godine s predviđenim “rokom trajanja” od 50 godina, što znači da je konstrukcija već bila dotrajala – izjavila je predsjednica Hrvatske komore inženjera građevinarstva, Nina Dražin Lovrec, komentirajući nedostatke ove obnove.
Inženjer građevine Juraj Pojatina, koji je gostovao na RTL-u, rekao je kako je štednja na materijalu bila normalna praksa šezdesetih godina kada je konstrukcija prvotno izgrađena. Danas se sumnja da je slična štednja u kombinaciji s pogreškama u dizajnu i izvedbi dovela do tragičnog otkaza konstrukcije.
- Konstrukcija nadstrešnice bila je zavješena za krovne nosače, što se rijetko koristi za ovakve vrste natkrivanja. Došlo je do otkaza gornjeg čvora prihvata za krov, što možemo vidjeti iz fotografija – zaključio je Pojatina, naglašavajući da nitko sa sigurnostću ne može reći što je uzrokovalo ovu tragediju.