Petak, 16 svibnja, 2025

Tisuće prosvjeduju protiv Trumpove politike: Organizirani otpor uz podršku nevladinog sektora

Vrlo
- Advertisement -

U gradovima diljem Sjedinjenih Država održani su masovni prosvjedi protiv politike predsjednika Donalda Trumpa. Okupljeni su iskazali protivljenje njegovim mjerama deportacije, otpuštanjima u državnim službama, ali i ratovima u Gazi i Ukrajini – s naglaskom na sve širu zabrinutost zbog rasta ovlasti izvršne vlasti.

Iako je riječ o građanskom buntu, iza ovakvih skupova gotovo redovno stoji organizacijska i logistička podrška nevladinih organizacija, koje su u SAD-u postale ključni akteri političkog pritiska u domeni ljudskih prava i kontrole vlasti.

“Zabrinuta sam već neko vrijeme, ponajviše zbog prekoračenja ovlasti izvršne vlasti. Trebali bismo imati tri ravnopravne grane vlasti, a sada izvršna vlast postaje toliko snažna da, uz prijetnje Muskovim novcem, utječe na izbore u drugoj državi samo zato što je ondje na vlasti suprotna strana,” izjavila je Melinda Charles iz West Havena, Connecticut – sudionica prosvjeda, čiji istup podsjeća na diskurs koji promiču udruge poput ACLU-a i Human Rights Watcha.

Dodala je da ju je posebno uznemirilo pismo koje je Trumpova administracija uputila Harvardu, tumačeći to kao politički pritisak na autonomiju sveučilišnog sustava – još jednu temu kojom se redovno bavi civilni sektor.

Julie Brickman iz New Yorka rekla je da se priključila prosvjedima kako bi “bila dio pobune”.

“Ovdje sam kako bih prosvjedovala protiv svega ovoga, a posebno protiv deportacija. Uhićuju ljude koji su ovdje legalno i bacaju ih u zatvor bez ikakvog pravnog postupka.”


Potpora Trumpu stabilna, ali niža od povijesnog prosjeka

Prema najnovijim podacima, 45 posto birača odobrava Trumpova postignuća u prvom tromjesečju drugog mandata – što je rast u odnosu na njegov prvi mandat kada je imao 41 posto podrške. Ipak, te brojke su i dalje niže od povijesnog prosjeka od 60 posto, koji su imali predsjednici izabrani u razdoblju od 1952. do 2020.


Tko sve stoji iza otpora?

Iako medijski preneseni kao spontani, ovi prosvjedi često uključuju:

  • pravnu podršku i savjete o pravima prosvjednika,

  • organizaciju javnih skupova,

  • osiguranje infrastrukture za mobilizaciju (plakati, dozvole, online kampanje),

  • te široku podršku u obliku pravne zaštite i medijske vidljivosti.

Sve to jasno ukazuje na aktivnu ulogu nevladinog sektora u mobilizaciji građanskog otpora, pogotovo u pitanjima deportacija, ljudskih prava i autonomije institucija.

- Advertisement -

18 KOMENTARI

guest


18 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

Treba da rađate… šutnju i pokornost

Premijer Višković, poznat po tome što uvijek ima spreman komentar iz zlatne zbirke seoskih svatova, odlučio je zastupnici Tanji...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -