Kako su priopćili iz “Vodovoda”, unatoč svim apelima, potrošnja vode je iz dana u dan rasla, a budući da su najavljene ekstremne temperature, očekuju da će se taj trend rasta nastaviti.
– Riječ je o naseljima Piskavica, Potkozarje, gornja zona Ramić i Barlovaci, te gornja zona Prijakovci i Dragočaj – pojašnjavaju iz “Vodovoda”.
Kako navode, potrošnja na tom sustavu udvostručena je, pa je u ponedjeljak premašila 3500 kubika, dok se redovito kreće oko 1500.
– Želimo da građani shvate da redukcije ovise isključivo o potrošnji, a raspored daljnjih obustava vode pravit ćemo iz dana u dan – poručili su iz “Vodovoda” i dodali da ako bude dobra popunjenost, redukcija neće biti. .
– Bude li kritično, isključit ćemo vodoopskrbu na određeno vrijeme. Pokušat ćemo to napraviti tijekom noći, kada ljudi spavaju, a danju svi imaju vodu. Svako jutro ćemo najavljivati isključenja za naredna 24 sata – poručili su iz ove kompanije.
Podsjetili su da je i dalje na snazi izvanredno stanje te da se voda koristi isključivo za osobne i kućanske potrebe.
– Nemojte puniti bazene, zalijevati trotoare, prati ništa izvan kuće. Razumijemo da baštu trebate zalijevati, ali ne morate to činiti svako jutro i svako veče – naveli su iz “Vodovoda”.
Kako bi se rasteretila javna vodovodna mreža, upućen je poziv poljoprivrednim proizvođačima da se prijave za isporuku vode.
– Uprava civilne zaštite i profesionalne teritorijalne vatrogasno-spasilačke postrojbe stoje vam na raspolaganju i po potrebi će stanovništvo koje posjeduje nasade i farme, a nalazi se na stabilnom vodoopskrbnom sustavu, opskrbiti vodom potrebnom za obavljanje navedenih djelatnosti. . – priopćili su iz Gradske uprave.
Kako navode, poljoprivredni proizvođači se mogu obratiti Informativnom centru pozivom na broj 121, koji će građane upućivati na sekretara mjesne zajednice.
Nevena Grujić, mještanka Piskavice ispričala je kako ona i suprug uzgajaju kukuruz i pšenicu, a imaju i veliki vrt za osobne potrebe, a zbog redukcije vodu dovoze traktorom u bačvama iz obližnje rijeke.
– Prošle godine vodu nismo imali desetak dana, pa smo je bili primorani naručiti od Civilne zaštite – pojasnio je Grujić.
Ističe da posljednje tri godine ljeti vode nemaju po nekoliko dana pa se snalaze kako znaju i umiju.
– Ta smo razdoblja prebrodili kako smo morali, nitko nas i ne pita. Nismo ni zalijevali baštu jer smo znali da ako to učinimo, onda nećemo imati vode za osnovne potrebe – ispričao je Grujić.
Priječani
Predsjednik Općine Priječani David Ponorac smatra da redukcija vode u 21. stoljeću po danu nije prihvatljiva i naglašava da za to nisu krivi mještani, već oni koji nisu kvalitetno projektirali vodovod.
– Nije u redu uvoditi restrikcije u bilo kojem naselju tijekom ljeta, jer smo znali da će doći do povećanja potrošnje vode i kapaciteta bazena i smatram da je to greška nadležnih – pojasnio je Ponorac.
Kako ističe, grad je doveden u situaciju da cijele godine ima pukotina na zastarjeloj infrastrukturi, što, kako ističe, uzrokuje gubitak desetaka tisuća prostornih metara vode dnevno.
– Ne ulažu u popravak vodovodne mreže, već zatvaraju slavine građanima kojima je potrebna voda – istaknuo je Ponorac.