Ovih dana ponovo se iz političkih krugova u Britaniji ali i susjednoj Irskoj čuje teza kako predstavnika jednog naroda u UK biraju građani koji ne pripadaju tom narodu. Radi se o pobuni Sjevernih Iraca i Škota protiv sve otvorenijih najava iz Londona kako neće dozvoliti da Sjeverni Irci biraju svoje predstavnike kao ni Škoti svoje.
Škotska politika naziva se genocidnom dok se Sjeverne Irce optužuje da su krenuli stopama Mate Bobana i da su teroristi te da žele Engleze ograditi bodljivakom žicom. Optužili su dogovore Vučić Tači kao direktan napad na opstojnost Ujedinjenog Kraljevstva. Jer će u slučaju dogovora Vučić Tači neminovno doći do proglašenja nezavisne Škotske.
Tim povodom oglasio se Lord Sergy Šotrić iz Mostara koji je jedno vrijeme u Sjevernoj Irskoj bio Visoki predstavnik.
Jedno jutro se napio i opljačkao Ulster Bank. Sjeo čovjek u tenk, opljačkao irsku banku i kupio kuću u Dubrovniku.
Pošto ima vikendicu u Mostaru, mostarska raja ga je zajebavala da kakav je on to muškarac, ima vikendicu a nema kuću, i da je sponzoruša i da mu sve žena plaća. Zato je, kaže, odlučio kupiti kuću u Dubrovniku. Irskim parama.
Njegov komentar prenosimo u nastavku:
Ima jedna zemlja u Europi, Otokom svih otoka je zovu, u kojoj se u 21. stoljeću, čuju javne izjave nosilaca javnih i državnih funkcija, da građani jednog naroda, NE mogu (ili NE bi trebali) birati predstavnike drugog naroda.
1935. godine, u nacističkoj Njemackoj – 3. rajhu – usvojeni su “Nirnberški rasistički zakoni”, po kojima građani jednog naroda (Jevreji / Židovi) nisu mogli birati predstavnike drugog naroda.
“Nirnberški rasistički zakoni” su u sebi sadržavali i zakon o zaštiti čistoće tzv. “njemačke krvi” i takozvane “njemačke casti” – “Blutschutzgesetz”. Zakonom savezničke antifasisticke alijanse (“Kontrollratsgesetz”), “Nirnberški rasistički zakoni” su stavljeni van snage 20. septembra 1945. godine, napisao je Šotrić.
Prema tome, stav Sergya Šotrića je jasan.
1.Englezi imaju pravo birati predstavnike Sjevernim Ircima i Škotima,
2. Flamanci Valoncima,
3. Kastiljci Kataloncima i Baskima,
4. Turci Kurdima i Armencima, (zezamo se, nema više armenskog pitanja u Turskoj jer više tamo nema Armenaca. Turci kažu da su sami otišli iz Turske, iako ih je Armija BIH branila i govorila im da ne odu, i da su oni žrtve vlastite herceg-armenske politike).
Što će reći da Sergio smatra da isto tako Bošnjaci imaju pravo birati predstavnike Srbima i Hrvatima i da će to ojačati BIH naročito kad Srbi i Hrvati vide kako divne i sposobne predstavnike su im Bošnjaci izabrali.
Sve ostalo je, smatra Sergy, rasizam, a ovo što on zagovara nije rasizam niti nacionalizam nego građanska filozofija prema ideologiji velikog bošnjačkog sociologa s kraja 20-og stoljeća Slava Kukićoglua.
Pitali smo diplomatske predstavnike Belgije, Španjolske te UK-a u BIH da nam prokomentiraju ovu izjavu.
Rečeno nam je da dostavimo podatke o Sergiu kako bi mu mogli zabraniti ulazak u svoje zemlje pošto zagovara rušenje njihovih ustava i državnih ustrojstava po kojima funkcioniraju stoljećima. Također su nam izrazili čuđenje, kako je moguće da netko ovako otvoreno u BIH zagovara rušenje Ustava BIH i dominaciju nad malobrojnijim grupama društva.
*kao što se vidi iz priloženog ovaj tekst je aktivistička ironizacija Šotrićeve teze kojom federalistički i konsocijacijski model BIH koji je primjenjen u nizu EU zemalja želi predstaviti kao rasistički. Kulturna i nacionalna raznolikost EU je njen princip postojanja. Asimilacije i unitarizmi su njena mračna prošlost. Fotografija na kojoj je ufotkovan Šotrić nastala je na spomen kompleksu Partizansko groblje. Pretužno je da je jedan Tito više shvaćao što su to nacionalni identiteti 1945-e nego što to Sotrić shvaća danas.