Vijesti koje dolaze iz entiteta Republika Srpska obično sporo stižu u Sarajevo i po prirodi stvari zapinju dok se ne “zaguše” i sarajevski političari u svemu vide priliku za političke poene.
Stoga ne čudi što vijest koju je jučer objavio Deutsche Welle da će Srebrenica biti pretvorena u mjesnu zajednicu u sastavu općine Bratunac nije izazvala ni medijski ni politički interes. Jučer se u Sarajevu raspravljalo o tome tko je prespavao snijeg u januaru i zašto su ulice neprohodne. Danas će se raspravljati zašto je uopće pao snijeg, sutra o koalicijama, a sve su prilike da bi Srebrenica ponovno mogla ‘pasti’.
Nije tajna da vlasti entiteta RS, predvođene SNSD-om, kao i one ranije, ne žele da Srebrenica bude razvijena općina, pa su njena prirodna bogatstva ostala samo svjedok božijeg dara, umjesto da budu iskorištena za razvoj te općine. Samo to bogatstvo bilo bi dovoljno da Srebrenica ima četiri do pet puta više stanovnika.
No, razvoj Srebrenice, s obzirom na to što ima, nije previše zanimao ni vlastodršce u Sarajevu, koji jesu dijelili donacije i međunarodnu pomoć, ali broj stanovnika i izrazita nerazvijenost najbolje svjedoče da ta pomoć nije otišla kamo trebalo je otići.
Srebrenica je jedna od najstarijih općina u Bosni i Hercegovini. Mnogo je stariji od nekih nerazvijenih gradova. Vlasti entiteta RS su iz svojih razloga od mnogo manjih područja napravile općine. Ali Srebrenica im je iz povijesnih razloga trn u oku. Srebrenica je najveća europska klaonica nakon Drugog svjetskog rata, mjesto gdje je izvršen masakr, kasnije međunarodno osuđen kao genocid. I to je problem za vlasti Rs. Jednog dana, ako ugase Srebrenicu kao općinu, mnogo toga će se promijeniti.
Dva puta sam uoči političke borbe za ovladavanje institucijama ove općine napisao da je “Srebrenica ponovo pala”. Osim negativnih komentara iz Srebrenice, drugih reakcija nije bilo zbog pogrešne interpretacije napisanog. Natjecali su se tko je veći probosanski u Srebrenici, pa bojkotirali, nisu htjeli, da bi na kraju ipak zasjeli u Skupštinu općine na čelu s Mladenom Grujičićem, otvorenim štovateljem lika i djela sv. Ratko Mladić.
Puno se očekivalo i od političkog ogranka Sarajeva u RS koji se zove Pokret za državu, ali se i to pokazalo kao još jedna podvala svima kojima je stalo do Bosne i Hercegovine, Srebrenice i očuvanja sjećanja na genocid i stravične ubijanje toga i okolnih mjesta.
Sarajevo nedvojbeno kasni, a ukoliko se najave o gašenju općine Srebrenica pokažu točnima, politika s Miljacke bit će na posljednjem ispitu, a odgovor može odrediti i sudbinu same Bosne i Hercegovine. Ako dopuste da se srpska politika proživi oko Srebrenice, možemo biti sigurni da će jednog dana dopustiti da se ta srpska politika odluči na posljednji korak – odvajanje manjeg entiteta od Bosne i Hercegovine.
Zato je od vitalnog nacionalnog, bošnjačkog, bošnjačkog, državotvornog interesa zaustaviti novi napad na Srebrenicu. Ali ne oštrim političkim strelicama, već jasno zacrtanim planom kako zaštititi najveću ranu Bošnjaka.
Vrijeme je da se Srebrenica odvoji od političkog subjektiviteta i subdržavnog administrativnog uređenja čiji su temelji izgrađeni na kostima srebreničkih žrtava. Vrijeme je da se odlučno krene u odvajanje Srebrenice i njeno pretvaranje u distrikt Bosne i Hercegovine. Državnom području s posebnim uređenjem i od posebnog interesa za Bosnu i Hercegovinu.
Sve ostalo će ostaviti prostora Dodiku, i onima koji dolaze poslije njega, da se igraju Srebrenicom, genocidom i sipaju sol na ranu, ne dajući ni malo mira ubijenima u tom genocidu.
Sarajevo će se morati probuditi, politička previranja i kaos međusobnih trvenja oko političkih beneficija i pozicija dopušta neprijateljima Bosne i Hercegovine, posebno secesionistu Miloradu Dodiku, da diraju još svježije rane.
Krajnje je vrijeme da ga se zaustavi, i iz njegovih političkih kandži iščupa Srebrenica. Jer, dogodi li se najavljeno, bit će kasno raspravljati i tražiti krivca!
(R. Belko)