Konačno moraju reći što misle
Naime, usprkos svim kritikama, Nijemci i danas u većini zemalja vrijede kao marljivi, disciplinirani, dobro organizirani i učinkoviti. Čak i u zemljama kao Italija i Grčka u kojima se u posljednje vrijeme na prosvjedima gotovo uvijek može vidjeti slika Angele Merkel u nacističkoj uniformi, ovakva slika Nijemaca još uvijek stoji. „Grci poštuju Nijemce i njihove vrline, a upravo u zadnje vrijeme se sve češće mogu čuti pomirljivi tonovi. Grci su naime u međuvremenu shvatili da im Nijemci u krizi žele pomoći“, kaže novinar Jannis Papadimitrou.
S njime se slažu i mnogi drugi novinari. Naime, dok je Njemačka dugo vremena vrijedila kao distancirana, siva i pomalo blijeda, barem na međunarodnoj političkoj sceni, to se od pojave krize doista uvelike promijenilo. Njemački su političari sada prisiljeni jasnije iznositi svoja stajališta, a samim time je izvana vidljiviji i jasniji njihov profil. To ih prema mišljenju mnogih, čini ne samo transparentnijim već i atraktivnijim.
Diferencirana slika u Turskoj
Što se tiče Turske, ovdje je slika Njemačke pomalo diferencirijanija. Obzirom na veliki broj Turaka koji žive u Njemačkoj, ovdje postoji jedan pozitivan i prijateljski odnos. Međutim, odnos prema njemačkim političarima je uvelike drugačiji. S jedne strane zbog ubojstva nad Turcima od strane njemačke neonacističke radikalne scene ali i zbog činjenice da njemački političari ne pružaju podršku Turskoj kada je riječ o naporima ove zemlje da postane članicom EU-a.
Po pitanju nacističke prošlosti, ona u većini zemalja više ne igra neku veliku ulogu. To vrijedi čak i za zemlje kao što su Rusija, Poljska, Izrael. I ovdje se na Nijemce gleda kao na demokrate, prijetelje, saveznike. To vrijedi i za nekadašnje protivnike. Britanci primjerice su jedni od najvećih obožavatelja Njemačke čak i po pitanju nogometa, dok Amerikanci u prvi plan postavljaju kvalitetu njemačkih proizvoda, njemačke automobile i pivo. Promjena u percepciji vidljiva je i na filmu. „Dok je naime nekoć u svakom James Bond filmu uloga negativca bila popunjena nekim Nijemcem, danas to više nije tako“, navodi u svojoj knjizi i Hanni Hüsch.