Nedjelja, 8 prosinca, 2024

VRIJEME JE ZA ODLAZAK: Američki veleposlanik, čini se kao da je potpuno izgubio kompas

Vrlo
- Advertisement -
Američki veleposlanik u BiH Michael Murphy, čiji mandat uskoro istječe, svojim posljednjim izjavama čini se da više izražava osobnu frustraciju nego promišljenu diplomatsku poruku.
Njegovo naglašavanje navodnih problema BiH i stalne kritike prema liderima poput Dodika, Izetbegovića i Čovića, u kombinaciji s očitim prijetnjama i uvredama, djeluju kao očajnički potez. Razlog?  Pobjeda Trumpa? Da ali u manjoj mjeri.
Murphy je očito teško podnio pravomoćnu presudu Selmi Cikotiću, bivšem federalnom ministru obrane i ključnom osloncu  političkih krugova kojima je veleposlanik bio sklon.

Murphyjeva rastrojenost: Diplomacija ili osobna kampanja?

Murphyjev istup, prepun kontradikcija i emocionalno nabijenih optužbi, sugerira da veleposlanik sve manje djeluje kao neutralan promatrač, a sve više kao sudionik lokalne političke arene. Njegove kritike prema Dodiku, Izetbegoviću i Čoviću prelaze granice uobičajene diplomacije i ulaze u sferu otvorenog političkog aktivizma. U tom kontekstu, tvrdnje da je Dodik “glavni problem”, dok istovremeno izjavljuje da su korupcija i nefunkcionalnost problemi svih lidera, pokazuju nedosljednost i pristranost.

Posebno je zanimljiv njegov bijes zbog toga što Izetbegović “brani pravomoćno osuđenog Novalića”, dok istovremeno ignorira vlastitu ulogu u podržavanju kontroverznih pojedinaca i skupina. Postavlja se pitanje: Zašto se Murphy osjeća toliko ugroženim presudom Selmi Cikotiću i kakve su veze između njega i osramoćenog političara?

Gdje su optužnice protiv Murphyja?

Još važnije pitanje postavlja se pred Tužiteljstvo BiH: Gdje je optužnica protiv Michaela Murphyja? Njegova povezanost s bugojanskom skupinom, poznatom po kontroverznim ratnim djelima i političkim manipulacijama, već dugo izaziva sumnje u javnosti. Ako smo, kako tvrdi Murphy, svi isti pred zakonom, zašto se veleposlanik SAD-a ne suočava s pravnom odgovornošću? Ako se politički lideri poput Dodika i Izetbegovića mogu kazneno goniti, zašto ne i Murphy?

Vrijeđanje domaćih lidera: Simptom slabosti, a ne snage

Murphyjeve izjave protiv Čovića, kojem zamjera pokušaj ekonomskog utjecaja kroz projekt “Južne interkonekcije”, pokazuju koliko je veleposlanik zapravo frustriran vlastitom nemoći. Umjesto konstruktivnih prijedloga, Murphy poseže za prijetnjama, klevetama i uvredama, čime samo dodatno potiče političku nestabilnost u BiH.

Vrijeme je za odlazak

Murphyjev mandat u BiH bliži se kraju, a njegov posljednji istup pokazuje da je već trebao završiti. Njegove optužbe i prijetnje ne pridonose stabilnosti zemlje niti unapređenju odnosa BiH s SAD-om. Naprotiv, ovakav način komunikacije dodatno polarizira političku scenu i otvara prostor za opravdane kritike o njegovoj pristranosti i nedosljednosti.

Ako su SAD doista predane načelima pravde, multietničnosti i suvereniteta BiH, tada je vrijeme da se veleposlanik Murphy povuče i prepusti mjesto nekome tko će djelovati u skladu s tim vrijednostima, a ne vlastitim interesima i frustracijama.

- Advertisement -

103 KOMENTARI

guest

103 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

AfD predstavio svoju kandidatkinju za kancelarku Njemačke

AfD nominirao Alice Weidel za kandidatkinju za kancelarku: "Vrijeme je za promjene u Njemačkoj" Alternativa za Njemačku (AfD), antiimigracijska i...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -