Ponedjeljak, 6 svibnja, 2024

NOVI PREOKRET Američka tvrtka koja je pripremala Oluju Srbima nudi nagodbu o odšteti?

Must Read

NOVI PREOKRET Američka tvrtka koja je pripremala Oluju Srbima nudi nagodbu o odšteti?

Iako je američki sud odbacio srpsku tužbu za genocid, ostavljena im je mogućnost naknade štete

Američka tvrtka MPRI spremna je platiti odštetu za uništenu imovinu Srba koji su u operaciji Oluja napustili Hrvatsku, objavili su srpski mediji.

Naime, protiv ove američke tvrtke, čiji su zaposlenici umirovljeni američki časnici, srpske organizacije u SAD-u “Žrtve genocida u Krajini” i “Srpski krajiški sabor” podnijele su 2010. tužbu za sudjelovanje u genocidu i progonu 200.000 Srba iz Krajine te su zatražili odštetu od 10,4 milijarde dolara, uvećanu za iznos kamate od 1995. do danas.

Tražili 10,4 milijarde

Tužba je podnesena u ime 200.000 izbjeglih Srba tijekom operacije, a u njoj se tvrdi da su pripadnici MPRI-ja savjetovali, obučavali i opremali Hrvatsku vojsku za operaciju Oluja. Odbacivanje tužbe još je ranije najavljivao Luka Mišetić, koji je tvrdio da je “Vrhovni sud SAD-a u slučaju Kiobel v. Royal Dutch Petroleum u osnovi odredio kako će završiti tužba krajiških Srba. Sud je presudio da se Alien Tort Claims Act ne može primjenjivati na druge zemlje. Ova odluka najvjerojatnije će rezultirati trenutnim odbacivanjem tužbe krajiških Srba, jer američki sud nema nadležnost nad zbivanjima koja su se dogodila na teritoriju Hrvatske.” I Savezni sud u Chicagu u rujnu prošle godine odbacio je tužbu za genocid, ali je prihvatio dio tužbe u kojem se traži odšteta za uništenu imovinu. Nadležni sudac odlučio je da se agenciji MPRI mora suditi po američkom zakonu. U prosincu prošle godine održana je rasprava na kojoj su odvjetnici MPRI-ja predložili nagodbu sa Srbima koji su podnijeli tužbu te ustvrdili kako je tvrtka spremna isplatiti određeni iznos odštete.

Bez borbene obuke

Pokojni ministar obrane Gojko Šušak 1994. je u Washingtonu potpisao ugovor o angažiranju pripadnika MPRI-ja za pomoć u izgradnji obrazovnog i logističkog sustava Hrvatske vojske te obrazovanje dočasničkog i časničkog kadra i strogo im je bilo zabranjeno obavljanje borbene obuke u Hrvatskoj.

Hrvatski vojni i civilni dužnosnici u više su navrata naglašavali kako pripadnici MPRI-ja nisu imali nikakva utjecaja na borbenu spremnost i sposobnost Hrvatske vojske. Prvi pripadnici u Zagreb su stigli nekoliko mjeseci prije početka operacije Oluja, koja je već bila u tijeku na Dinari i teško da su mogli sudjelovati u njenoj pripremi.

Izbjegavanje suđenja

No, sud u Chicagu ipak je odlučio da ima osnove za suđenje MPRI-ju za uništavanje imovine izbjeglih Srba te su u ovoj organizaciji odlučili kako im je bolje sklopiti nagodbu nego ići u sudski proces.

Prema dostupnim informacijama, sud bi vrlo brzo trebao imenovati posrednika koji bi krajem ožujka ili početkom travnja pozvao obje strane i izložio im plan medijacije. Očekuje se da će cijeli proces trajati godinu dana, a ako se ne sklopi nagodba, kreće se u sudski postupak. U sklopu mirenja posredniku će srpska strana dostaviti procjenu broja oštećenih srpskih kućanstva u Hrvatskoj i prosječnu vrijednost imovine takvog kućanstva.

Ako se postigne nagodba, dogovorenu odštetu dijelit će sud po modelu koji u ovom trenutku nije poznat.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Последний

DRAGANA VRAGANA: Ova srpska umjetnica uzrok je potpunog prometnog kolapsa u Zagrebu u petak i subotu. Zagrebački mediji to nisu dali pustiti u eter…

Zagreb je bio poprište kaosa u prometu 3.  i 4.  svibnja, a voditelji radijskih stanica nisu mogli skriti zbunjenost....
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -