Delegati nisu usvojili Prijedlog zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku pred Sudom BiH u drugom čitanju
Delegati Doma naroda PSBiH danas su usvojili zaključak Lidije Bradare u kojem se zahtijeva da se članovi Centralne izborne komisije BiH biraju na osnovu javnog konkursa.
„Centralna izborna komisija (CIK) nije zakonodavni organ niti ima pravo donositi odluke iz nadležnosti Parlamentarne skupštine BiH. Centralna izborna komisija nije izabrana i imenovana u skladu s odredbama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine. Tražimo da se članovi CIK-a izaberu i imenuju na osnovu javnog konkursa u skladu s procedurama propisanim Izbornim zakonom BiH“, stoji u zaključku.
Zahvaljujući glasovima HDZ-a i Kluba Srba ovaj zaključak je prihvaćen.
Istim glasovima usvojen je i zaključak Kluba srpskoga naroda koji su predložili Nikola Špirić, Sredoje Nović, Lazar Prodanović i Dušanka Majkić, a koji glasi: „Dom naroda podržava inicijativu Narodne skupštine Republike Srpske za razgovor i dijalog između Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine, kao i tri konstitutivna naroda – Srba, Hrvata i Bošnjaka – o mogućim rješenjima za Bosnu i Hercegovinu, te ih poziva na sveobuhvatni dijalog o trenutačnom stanju u BiH i mogućim rješenjima vezanim uz budućnost Republike Srpske i Federacije BiH.
Na današnjoj sjednici nisu razmatrani preostali zaključci četiri delegata SNSD-a koji se odnose na ukidanje “Inzkovog zakona” kojim se zabranjuje negiranje genocida kao i da “Dom naroda konstatira da Ustavom BiH državnoj zajednici BiH nije izričito dato pravo na imovinu niti nadležnost da regulira vlasništvo nad državnom imovinom, pa je neophodno da se to pitanje razriješi sporazumom između dva entiteta, kantona Federacije BiH, kao i Brčko Distrikta koji je u zajedničkom vlasništvu (kondominij) Republike Srpske i Federacije BiH”. Međutim u dnevnom redu nije bilo ovih zaključaka.
- Delegati nisu usvojili Prijedlog zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku pred Sudom BiH u drugom čitanju.
- Za taj prijedlog nije postojala entitetska većina te je vraćen Kolegiju Doma na usaglašavanje, a isto je prošao i Izvještaj komisije Kolegija o nastojanju za postizanje saglasnosti o Godišnjem izvještaju Centralne banke BiH za 2020.
- Za usvajanje Izvještaja o radu i poslovanju BHRT-a za 2020. i Programskog i Financijskog plana za 2021. nije postojala entitetska većina i vraćen je na usaglašavanje.
- Nije usvojena inicijativa Denisa Bećirovića kojom se zadužuje Vijeće ministara BiH da, u suradnji s entitetskim i drugim vladama, najkasnije u roku od šest mjeseci od dana usvajanja te inicijative u Domu naroda PSBiH, sačini i u parlamentarnu proceduru dostavi lex specialis zakon o depolitizaciji zdravstvenog sistema u Bosni i Hercegovini.
- Podršku nije dobio ni Bećirevićev prijedlog da dnevni red bude dopunjen točkom “Razmatranje informacije Tužilaštva BiH o provođenju istrage protiv osoba koje su pokrenule antidejtonski i antiustavni postupak pravne secesije bh. entiteta Republika Srpska od međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine i nezakonitog rušenja nekih od najvažnijih bh. državnih institucija”.
- Delegati su dali suglasnost za ratifikaciju niza međunarodnih akata i sporazuma.