“” Nemamo pravo da se odričemo svoje duhovnosti, svoje kulture, svega onoga što nas čini narodom. Zato se nadam da će se narod svjesno vezati uz svoju crkvu i blagodariti Bogu što mu daje mogućnost da sačuva apostolsku vjeru “”, rekao je patrijarh u intervjuu za “” Glas Rusije “”.
Irinej je, također, izrazio nadu da će Srbija vremenom biti još jača, kako na duhovnom tako i na političkom planu.
Upitan da li je moguće sačuvati pravoslavne korijene u Srbiji nakon ulaska u EU, patrijarh je ocijenio da je “duhovno stanje Europe sada veoma jadno “.
” Tamo je, kao što je rekao Friedrich Nietzsche, ‘Bog umro’. Istina, postoje još neka otočića crkvenog života. I ne može se bez dijaspore: srpska, ruske, grčke. Zato se sjećam riječi koje je rekao jedan od rimokatoličkih biskupa: ‘Nismo mi vama potrebni, već vi nama’ “. To u principu i nije toliko čudno, ocijenio je patrijarh. “Bilo je vremena kada su jedni bili za crkvu, a drugi protiv nje. Sve se razvija po spirali. Prvo se događa grijeh, a onda obnova. Tako se u povijesti više puta ponavljalo “, naveo je poglavar SPC. Patrijarh, koji je u Rusiji boravio u 13-todnevnoj posjeti, kaže da mu je posebno bilo drago što je sudjelovao u svetoj liturgiji u čast 1025 godina od krštenja Rusije.“Sretan sam što sam bio ovdje i vidio to što sam vidio.
Nadam se da ovo nije bio moj posljednji put u Rusiju i da ćemo posjetiti mjesta gdje, na žalost, nismo mogli budemo ovoga puta. Ali vam mogu reći jedno: s kršćanskog aspekta dobili smo vrlo pozitivnu predstavu o Rusiji “, rekao je on. Prema njegovim riječima, Rusija se mnogo promijenila od kada je kao episkop Niški bio na sahrani patrijarha Moskovskog i cijele Rusije Pimena 1990. godine. “Sada je to sasvim druga zemlja. Ona je uskrsla, u njoj je mnogo crkava i manastira . A narod je sada sa svojom crkvom “, rekao je Irinej. Poglavar SPC odnose Ruske i Srpske pravoslavne crkve, opisuje kao “odnose rođene braće ili sestara “.
“Oni su bili predivni iu prošlosti, a to su iu suvremenom dobu. Svi se sjećamo kako su mnogi građani Rusije bježeći od Oktobarske revolucije došli u Srbiju gdje su ih primili kao braću. Nisu to bili samo oni koji su služili crkvi, već i znanstvenici i filozofi. Bili su to svjetovni ljudi, ali vrlo bliski Crkvi “, rekao je patrijarh Irinej. On je ispričao i da je njegov učitelj ruskog jezika bio Mihail Borovski koji je završio Duhovnu akademiju u Rusiji. “” I sada naši studenti studiraju u Rusiji, a ruski studenti kod nas u Srbiji. Na taj način, oni nam pomažu da ojačamo naše veze. Njegova svetost patrijarh Kiril dobro poznaje našu crkvu i što je za nas još važnije – situaciju na Kosovu i Metohiji “”, zaključio je patrijarh.