Više puta sam ponovila, posljednji put tiijekom službene posjete moje političke skupine, Naprednog saveza Socijalista i Demokrata u Europskom parlamentu, sredinom lipnja, da bez učinkovitog Mehanizma koordinacije različitih nivoa vlasti jednostavno ne možemo govoriti o koordinaciji politika unutar BiH sa onima u EU, naglasila je Fajon u razgovoru za Faktor i dodala kako je ista situacija i sa prilagođavanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između BiH i EU-a, nakon ulaska Hrvatske u Uniju.
Što se tiče Mehanizma koordinacije, slovenska eurozastupnica je kazala kako joj se u lipnju činilo da su političari u BiH bili blizu postizanja dogovora, no od tad nikakav napredak po ovom pitanju nije postignut. Napretka ima po pitanju objave rezultata popisa stanovništva, no napominje i kako vidi da bh. entitet Republika Srpska ne priznaje rezultate popisa i da namjerava objaviti svoju verziju.
Umjesto razmišljanja hoće li slovačko predsjedavanje Vijećem EU-a biti “blagonaklono” prema zahtjevu BiH, čelnici vaše zemlje bi trebali činiti sve što je u njihovoj moći kako bi postigli dogovor i pokazali jedinstvo. Lopta je u njihovoj polovici terena i željela bih vidjeti konkretne rezultate prije objave Izvještaja o napretku BiH ove jeseni, rekla je Fajon.
Uvjerenja je da će članstvo u EU osigurati dugoročnu stabilnost na zapadnom Balkanu.
To je moja vizija budućnosti ovih zemalja i zbog tog snažno zagovaram proširenje EU-a na ovu regiju. Proširenje je jedna od najuspješnijih politika EU-a i ono će se nastaviti usprkos Brexitu, usprkos izazovima s kojima se EU trenutno suočava i usprkos svim trenutnim i budućim krizama. Proširenje bi se moglo usporiti u turbulentnim vremenima za EU, ali se ono neće zaustaviti. Uvjerena sam da je budućnost BiH, jednako kao i drugih zemalja zapadnog Balkana, u EU, u smislu kulturnih, ekonomskih, političkih i povijesnih veza. No, kao što sam i ranije naglašavala, većina toga ovisi o volji i spremnosti političara u BiH da provedu reforme i promjene za dobrobit svojih građana, kazala je Fajon.