Petak, 18 listopada, 2024

CLINTON: Dayton uspostavio podjelu moći bez čega ne bi slavili 20 godina

Vrlo

Daytonski sporazum nije savršen ali unatoč njegovim manama uspostavljen je sustav podjele moći bez kojeg mi danas ne bismo mogli proslavljati njegovu 20 godišnjicu, rekao je Bill Clinton, bivši američki predsjednik na svečanom ručku upriličenom na sveučilištu Dayton povodom dva desetljeća od potpisivanja.
Clinton je na ručku, rekao da Dayton jeste stvorio komplicirani sustav koji može dovesti do političkih blokada, ali da to ne smije biti izgovor da se mladim ljudima onemogući bolja budućnost.
“Nijedan politički blok ne bi trebao tražiti političku korist za sebe kroz pat poziciju koja sprječava mladima budućnost. Izabrani dužnosnici moraju preuzeti vodstvo u tom procesu a SAD i međunarodna zajednica će vam biti prijatelju koji će vas podržati “, rekao je Clinton.
Dodao je da je u sporazumu bilo važno naći formulu koja će omogućiti zastupljenost svih u politici i istovremeno sačuvati jedinstvenu zemlju koja ima budućnost.
Naglasio je da je nakon njegove posljednje posjete BiH povodom 20-te godišnjice Srebrenice, jedan od ohrabrenja bio susret s tročlanim bh. Predsjedništvom jer je, kako je naveo, došlo do promjene retorike i želje da se nešto pozitivno uradi, ali im nedostaje kapacitet da to mogu provesti.
“Sposobnost predsjednika RS, koji je svog protukandidata pobijedio s razlikom od jednog postotka, da spriječi da dođe do bilo kakvog napretka je za svaku kritiku, ali, na kraju krajeva, svi mi prakticiramo pragmatičnu politiku i moramo imati vlast koja uključuje sve”, rekao je Clinton.
Drugi najupečatljiviji događaj za njega je bio susret sa Ćamilom Durakovićem, gradonačenikom Srebrenice na obilježavanju u Potočarima.
“Bio je to nevjerojatan govor 36-godišnjeg načelnika općine koji je rekao da je slučajni preživjeli. Otac i brat su mu ubijeni, svi školske kolege također, a rekao je da ni nakon 20 godina ne zna zašto je on preživio. On je unatoč te tragedije pokazao na također mladog premijera Srbije i rekao “ja sam ga pozvao da dođe. Mi moramo zajedno raditi na novom početku “, rekao je Clinton.
Izrazio je sućut za dva vojnika koja su ubijena u terorističkom napadu u Sarajevu.
Pohvalio je Richarda Holbrookea, glavnog dejtonskog pregovarača, sjetio se američkih diplomata koji su poginuli na Igmanu, i podsjetio kako je došlo do uvjeta za postizanje sporazuma.
“Dayton je bio moguć jer su se promijenile okolnosti na terenu ne samo zbog NATO kampanje nakon Srebrenice nego i napredovanja hrvatskih i bošnjačkih snaga što je dovelo do promjene odnosa kontrola teritorija koje su, kasnije, samo djelomično korigirane tijekom pregovora”, rekao je Clinton.
Dodao je i da su dvojica senatora u američkom kongresu predstavili prijedlog uspostavljanja fonda za investicije u mala i srednja poduzeća u BiH, obećavši pomoć njegove zaklade da se nađu financijska sredstva za projekt.
Prije Clintona, govorio je Igor Crnadak, ministar vanjskih poslova BiH, koji je izrazio nadu da će 20 godišnjica od potpisivanja biti prekretnica u smislu shvaćanja njegove važnosti.

“Za mene je potpisivanje sporazuma značilo veliki razlog za slavlje. Nadam se da ću za pet godina, ili možda i ranije, moći doći ovdje i reći vam da smo u BiH konačno postigli konsenzus o tome da Daytonski sporazum postane naš državni praznik. To je moja velika želja koju dijelim s vama. Razlog što ne dijelimo taj praznik je taj što nas dijele različiti pogledi na proteklih 20 godina “, rekao je on.
Pozvao je bilo koga da, ako može, pronađe bolji sporazum koji će biti prihvatljiv svima u BiH – sva tri konstitutivna naroda i oba njena entiteta.
“Ali dok se to ne dogodi, hajde da koristimo ono što nam je donio Dayton. Hajde da komuniciramo i da se bolje međusobno razumijemo. Cijenim ulogu SAD koje su bile jedan od ključnih faktora da rat bude zaustavljen. A najodgovornija osoba da smo imali tu inicijativu je Bill Clinton “, rekao je Crnadak.
Konferenciji su nazočili i američka veleposlanica u BiH gospođa Cormac, visoki predstavnik Valentin Inzko, pomoćnik zamjenika državnog tajnika SAD Brian Hoyt Yee, gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović i brojni drugi.
Oni su svi sudionici konferencije o Daytonu, čiji će vrhunac biti na 21. studeni, na lokaciji na kojoj je sporazum potpisan, u vojonoj bazi Wright Patterson blizu Daytona.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

Uključena je moderacija komentara. Potrebno je određeno vrijeme da se pojavi vaš komentar.

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

SKEJO: Država daje prostor Prijovićki, ali za Thompsona nema mjesta?

Nakon nedavne konferencije za tisak, Udruga IX. bojne HOS-a izrazila je svoje duboko nezadovoljstvo načinom na koji se njihove...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -