Četvrtak, 2 svibnja, 2024

TOLIKO O DRŽAVI: Ako u privatnom arapskom naselju, netko pretuče ženu, il joj odreže prst, prema šerijatskom pravu, tko će zvati policiju?

Must Read


Koncept privatnih naselja nije nikakva novina u Europi. Mnoštvo velikih gradova živi u privatnim naseljima zatvorenog tipa. No u tim naseljima vladaju zakoni te države. Tako ni privatno naselje u blizni Sarajeva nije nikakva novina. No vladaju li u njemu zakoni BH države.Ima li u  njemu BH policije i na koja vrata ona ulazi, na čiji poziv?
Pitanje koje se postavlja, pardon zapravo ga nitko ne postavlja, sasvim je drugog karaktera. Arapi dolaze iz zemalja u kojima vlada šerijat. BIH je sekularna zemlja u kojoj ne vlada šerijat. Boravkom u BIH kao strani državljani, oni nisu dužni poštovati običaje i kulturu BH građana, nego živjeti po svojoj kulturi.
U slučaju prekršaja ili kaznenog djela, uplest će se njihova ambasada i tražiti izuzeće svog građanina. Postavlja se logično pitanje. U naselju u kojem BH država nema pristup, živi tako jedan Arap, i nakon što mu žena recimo Bosanka i Hercegovka nešto skrivi, on je, ne dao Bog, kažnjava fizički po šerijatskom pravu, kršeći time direktno zakone BIH. Ta državljanka BIH na teritoriji svoje zemlje ne bi bila štićena BH zakonima nego bi na zatvorenom naselju, nad njom bio primjenjen potpuno drugi zakon. Nad kojim BIH nema jurizdikciju. Jer tko će to od susjeda “koji žele živjeti po svojim običajima” prijaviti BH policiji slučaj? Po čemu bi Sarajevo bilo izuzeto od ovakvih mogućih događaja?
U samom Londonu mediji su pisali o problemu sa somalijskim djevojčicama kojima su roditelji vršili nasilje nad spolnim organima na udaljenosti od 15 minuta vožnje od samog centra Londona. Pisalo se o slučaju gdje je majka posula kćerku kiselinom nakon što je odbila da joj se vrši “stari običaj nad vaginom” te o tome kako  britanske vlasti ne uspijevaju stati u kraj toj pošasti.
Ukratko, lijepo je ono imati turiste, ali brinu lli se Sarajlije iti malo zato što država nema pravo upliva u  život u novom sarajevskim okolnim gradićima ili je njima to super? Šta ako nama nije? Jesmo li mi time neprijatelji BIH? I koji je ovo prostor po redu unutar BH,  u koji država nema ulaz?
Netko je spomenuo referendum. Što mislite koji bi bio rezultat referenduma, provedenog na razini cijele BIH, koji bi ograničavao prava stranim državljanima u smislu kupovine zemlje, zatvorenih naselja i generalno autonomije od vlasti. Pogotovo turistima arapskog porijekla. Da se ne lažemo. Malo koji Bosanac i Hercegovac blagonaklono gleda na naseljavanje Arapa u BIH a malo koji zastupnik u Parlamentu BIH da je potegnuo ovo pitanje.
I gdje su sada ti hrabri ti nezavisni intelektualci? Popapala Saudija jezik?
Dok EU kroz rašeto promatra priliv migranata, Arapi u BIH rade naselja zatvorenog tipa. Hajdmo sad postaviti sljedeće pitanje. Da grupa ISIL milijunaša želi u blizini Sarajeva napraviti naselje zatvorenog tipa, koju pravnu proceduru bi morali proći, drugačiju od dosadašnjih arapskih turista sa slatkim kućicama osim što bi se morali fino izbrijati i nabacati kakav takav pristojan look, neko vrijeme? Šta ako ISIL-ovci priču žele zakamuflirati baš s naseljem, zatvorenim, sa slatkim kućicama, u koje im nitko ne smije ući?
Imamo li mi građani BIH, uopće pravo postaviti ovo pitanje, ili smo automatski ksenofobi ako ga postavljamo u slučaju arapskih naselja a ne postavljamo eto u slučaju norveških naselja, kojih naravno u BIH i nema. Ili su građanska pitanja dozvoljena samo na Kravicama?
Ovo, kako rekosmo nije prvi eksteritorijalni dio BIH. Postoji jedna bogomolja u Sarajevu, na par hektara zemlje, opasana visokim zidinama, u kojoj se okuplja mnoštvo svijeta, i čuju se svakakvi govori, al BH policija i vlasti tamo ne smiju, jer se proglasila teritorijem druge države.
Dobro jutro Sarajevo. Tko nam ono popuje o suverenosti BIH?

U Bosni i Hercegovini niknuo je prvi potpuno arapski grad, što znači da su vlasnici svih kuća Arapi. To je ujedno i prvo naselje zatvorenog tipa, potpuno ograđeno visokom ogradom i s privatnim osiguranjem.
BiH građanima je ulaz zabranjen.
U naselju u Tačinu, jugozapadno od Sarajeva, izgrađeno je 160 kuća, prateći sadržaji i veliko umjetno jezero u sredini. Kako su svi postojeći objekti rasprodani, grade se dodatne stambene jedinice. Kupci tih kuća također su Arapi.
U ovaj mali grad je ulazak i obilazak  lokalnom stanovništvu dopušten samo van ljetne sezone, i to u određenom terminu.
‘Vlasnici kuća su Arapi i oni se ne žele miješati s lokalnim stanovništvom. Oni imaju svoje običaje kada je riječ o oblačenju, ponašanju, obavljanju molitvi itd, i žele da ih u tome nitko ne ometa i čudno ih promatra“, rekao je sugovornik BiznisInfa  koji je zamolio anonimnost, za TheBosniaTimes
‘Zbog toga je ovaj grad idealan za njih, jer se tu osjećaju kao kod kuće, samo što su posvuda voda i zelenilo. Oni će ovdje provoditi ljetne mjesece u ugodnoj klimi, a potom se vraćati u svoje domove’.
Kuće su prodavane po 150 do 160 tisuća eura, a da nisu ni bile nuđene na bh. tržištu, ali da u Kuvajtu, odakle je vlasnik, ‘nisu silazile s TV-a’.
Naselje je otvoreno u listopadu prošle godine.

Screenshot

 

 

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Pitali smo umjetnu inteligenciju što misli o radu Visokog predstavnika u BIH

Umjetna inteligencija je jedina do danas poznata inteligencija na Zapadu, koja ne skriva istinu i pravo zbori o dosadašnjim...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -