Četvrtak, 21 studenoga, 2024

Je li BIH nakon rata postala prva žrtva Bidenovih Globalista?

Vrlo
- Advertisement -

Godine 1995. svijet je svjedočio povijesnom trenutku – potpisivanju Daytonskog sporazuma. Mirovni ugovor, koji je zaustavio krvavi rat u Bosni i Hercegovini, bio je svjetionik nade za ranjenu zemlju. U njemu su sadržani svi elementi koji bi trebali osigurati mir, stabilnost i okvir za buduću demokratizaciju zemlje. Ali umjesto da se Dayton čuva kao svetinja međunarodnog prava, on je ubrzo postao bojno polje globalističkih interesa. Ono što je trebalo biti temelj mira pretvorilo se u laboratorij za političke pokuse, i to na račun tri naroda i budućnosti države.


Zločin nad mirom: Perverzija Daytonskog sporazuma

Zapad je, umjesto da čuva Dayton, krenuo sustavno rušiti njegovu suštinu. To nije bila tiha revizija – to je bio otvoreni napad na mirovni ugovor, proveden pod krinkom demokratizacije i jačanja institucija. Iza tog scenarija stajala je agenda globalističkih aktera koji su iskoristili ranjivost Bosne i Hercegovine za svoje ideološke projekte.

Primjer 1: Selektivna pravda
Jedna vojska nije odgovarala za svoje zločine. Jedan cijeli niz vođa Al-Qaede, prisutnih u BiH tijekom rata, nikada nije izveden pred sud. Istovremeno, mala zajednica poput Hrvata bila je izložena pravosudnim manipulacijama kako bi se očuvali mitovi o “nevinoj kolektivnoj žrtvi Dobrih koji su se samo branili” i isključivom zločinačkom karakteru srpske ili hrvatske agresije. Presude za zločine nad Hrvatima u Grabovici, Vitezu i drugdje bile su sistemski ignorirane jer bi one razbile propagandni narativ na kojem je Zapad temeljio svoje političke odluke.

Primjer 2: Destrukcija ustava
Umjesto da se Daytonski sporazum poštuje kao pravna osnova BiH, on je postao alat za nametanje sve snažnijih političkih odluka visokih predstavnika i američkih diplomata. Svaka izmjena Ustava, bez suglasnosti konstitutivnih naroda, bila je ne samo protuzakonita, već i moralno neprihvatljiva. Time je BiH pretvorena u poligon za izrugivanje međunarodnom pravu.


Što je time postignuto?

  1. Erozija međunarodnog prava: BiH je postala simbol kako se mirovni sporazumi mogu jednostrano kršiti bez ikakvih posljedica. Time je poslana poruka svijetu da međunarodno pravo vrijedi samo kad to odgovara moćnima. Ovime je Zapad dao otvorene ruke Putinu da radi s međunarodnim pravom što želi.
  2. Produbljivanje podjela: Umjesto izgradnje mira, globalistički intervencionizam produbio je podjele u BiH, izazivajući nepovjerenje među narodima i potičući radikalizaciju.
  3. Legitimacija kršenja suvereniteta: BiH je postala prva žrtva modela u kojem strane sile bez suglasnosti mijenjaju ustavna pravila zemlje pod izlikom demokratizacije. Legitimirali su zemlju našu kao koloniju iako su joj jamčili navodnu državnost i suverenitet.

Pravno rješenje: Tužba pred Međunarodnim sudom pravde

Jedini način da se prekine ovaj pravni i politički apsurd jest podnošenje tužbe protiv onih koji su sustavno kršili Daytonski sporazum. Konstitutivni narodi BiH trebali bi se udružiti i pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) zahtijevati sljedeće:

  1. Vraćanje na izvorni Daytonski sporazum: Sve izmjene koje su nametnuli visoki predstavnici i strani akteri trebale bi biti proglašene ništavnima ako nisu donesene uz konsenzus konstitutivnih naroda.
  2. Utvrđivanje odgovornosti: Istražiti i pravno osuditi postupke međunarodnih institucija i pojedinaca koji su manipulirali pravnim sustavom BiH, uključujući selektivno procesuiranje ratnih zločina.
  3. Zaštita prava naroda: Zahtijevati da se međunarodno pravo počne primjenjivati dosljedno, čime bi se osiguralo da su prava svih konstitutivnih naroda u BiH jednako zaštićena.
  4. Očuvanje mira: Tražiti pravni presedan kojim bi se svaki budući pokušaj narušavanja mirovnih sporazuma u svijetu, sporazuma koji su zaustavili zločine, tretirao ne kao puko kršenje međunarodnog prava nego kao poticanje na ratni zločin. Što jd daleko gore kazneno djelo.

 Pravda kao temelj budućnosti

BiH se našla na udaru globalističkog šovinizma koji je iskoristio njenu ranjivost za provođenje političkih eksperimenata. No, ti eksperimenti imaju posljedice – oni ne samo da ugrožavaju mir u BiH, već i podrivaju međunarodno pravo kao temelj globalne stabilnosti. Vrijeme je da BiH postane primjer ne kako se krše mirovni ugovori, već kako se pravda može izboriti čak i kad se čini da je moć na strani krivca. Tužba pred ICJ-om za kazneno djelo poticanja na ratni zločin u BiH,  nije samo pravna opcija – ona je moralna i povijesna obveza.

AZ l poskok.info

- Advertisement -

9 KOMENTARI

guest

9 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Budućnost Bosne i Hercegovine: Razgovor stručnjaka na dan Trumpove pobjede

U organizaciji Foruma za vanjsku politiku, Kluba Batina (Ideje.hr), u prostorijama Nezavisnog sindikata znanosti, održan je razgovor na temu...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -