Više od 200 milijuna kršćana u oko 50 država izloženo je progonu, prijetnjama i diskriminaciji, upozorava zaklada Pomoć Crkvi u nevolji, koja 20. studenoga organizira „Crvenu srijedu“ (Red Wednesday). Cilj ovog globalnog događaja je podizanje svijesti o strašnoj sudbini kršćana koji trpe zbog svoje vjere i ukazivanje na nužnost zaštite vjerske slobode.
Crvena svjetla za solidarnost
Toga će dana brojne crkve, katedrale, samostani, spomenici i javne zgrade diljem svijeta biti obasjani crvenim svjetlom, simbolizirajući prolivenu krv kršćanskih mučenika. U Austriji će se u projekt uključiti više od 210 crkava i samostana, uključujući katedrale u Beču, Grazu, Innsbrucku, Salzburgu i Linzu, kao i ured austrijskog saveznog kancelara.
Osim simboličnog osvjetljenja, u tim će crkvama biti služene mise i održane ekumenske molitve za progonjene kršćane. Tobias Pechmann, nacionalni ravnatelj Zaklade za Austriju, istaknuo je važnost ovog događaja:
„Veliki odjek u Austriji znak je solidarnosti s bezbroj kršćana koji trpe diskriminaciju i progon. Crvena srijeda daje glas onima koji ga nemaju.“
Progon kršćana – zaboravljena nepravda
Zaklada podsjeća kako je vjerska sloboda jedno od osnovnih ljudskih prava, a činjenica da se ona u mnogim zemljama brutalno krši često ostaje zanemarena. Od Bliskog istoka do Afrike i Azije, milijuni kršćana žive pod svakodnevnim prijetnjama, a neki plaćaju životom za svoju vjeru.
„Strašno je i nepravedno da mnogi kršćani bivaju ubijeni samo zato što vjeruju u Boga“, dodao je Pechmann.
Kako je nastala „Crvena srijeda“?
Inicijativa je započela 2015. godine u Brazilu, gdje je zaklada crvenim svjetlom osvijetlila poznati kip Krista Spasitelja u znak protesta protiv progona kršćana u Iraku. Godinu dana kasnije, talijanski ured Zaklade crvenim je svjetlom obasjao zdenac Trevi u Rimu, nakon čega su se ovoj simboličnoj gesti pridružile kršćanske zajednice i zemlje diljem svijeta.
Zaklada Pomoć Crkvi u nevolji – 70 godina borbe za slobodu
Zaklada Pomoć Crkvi u nevolji svake godine podupire više od 5.000 projekata u oko 130 zemalja, pružajući pomoć kršćanima koji su potlačeni ili nemaju potrebna sredstva za prakticiranje vjere. Organizacija nastavlja svoj rad s ciljem ukazivanja na nepravde i progon s kojima se kršćani suočavaju, pozivajući međunarodnu zajednicu na djelovanje i solidarnost.