Putin je krajem rujna naredio oslobađanje ratnih zarobljenika među kojima je oslobođen i Hrvat Vjekoslav Prebeg. Najviša ruska sigurnosna služba (FSB) bila je potpuno protiv toga zbog reakcije javnosti u Rusiji, ali Putin je odluku donio unatoč tome, piše Washington Post pozivajući se na anonimne ukrajinske i američke dužnosnike.
“FSB je bio potpuno protiv toga”, rekao je visoki ukrajinski dužnosnik za Washington Post. “Bilo ih je strah posljedica, kako će to izgledati u javnosti”, piše Index.
Razmjena zarobljenika uključivala je oslobađanja 215 vojnika, uključujući zapovjednike na visokim razinama, 10 stranih državljana koji su se borili na strani Ukrajine i 55 Rusa. Među oslobođenima je bio i Hrvat Vjekoslav Prebeg.
Osim saudijskog princa, u cijeloj priči pomogao Roman Abramovič?
Posrednik između Moskve i Kijeva u tom procesu bio je ruski oligarh Roman Abramovič, koji je pod europskim sankcijama zbog svojih veza s Putinom. Američki i ukrajinski dužnosnici smatraju Abramovičev doprinos u ovoj priči ključnim u poboljšanju odnosa sa Zapadom.
Nakon mjeseci pregovora Abramovič je putovao u Riyad i Moskvu kako bi postigao dogovor, surađujući blisko sa šefom FSB-a Aleksanderom Bortnikovim i Zelenskijevim šefom ureda Andrijem Jermakom, piše Washington Post. Abramovič o tom ništa nije htio komentirati.
Ključnu ulogu u ovoj razmjeni imao je i saudijski prestolonasljednik Muhamed bin Salman. Kao i Abramovič, i on je htio poboljšati svoju sliku pred Zapadom, piše Washington Post, nakon ubojstva novinara Jamala Khashoggija.