Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Ili dogovor ili hrvatska federalna jedinica u BIH

Must Read

Pregovarački tim Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH predvođen predsjednikom ove političke asocijacije koja okuplja 15 najvažnijih hrvatskih stranaka u BiH u subotu je dobio ‘novi mandat‘ za nastavak razgovora o izbornoj reformi koja bi se s predstavnicima bošnjačkih stranaka trebala nastaviti sljedećeg tjedna kako bi se pokušala izbjeći nova velika kriza u BiH koja bi mogla nastupiti u slučaju da Hrvatima više puta brojniji Bošnjaci na izborima predviđenim najesen nastave birati političke predstavnike.

Piše: Zoran Krešić, Večernji list

Na izvanrednome zasjedanju Hrvatskog narodnog sabora BiH koje je bilo potpuno zatvoreno za javnost, a ni sami sudionici nisu mogli komunicirati putem mobitela jer se ometao signal, upućene su jasne poruke kako bi u slučaju propasti izborne reforme te ponavljanjem nametanja člana BiH Predsjedništva i ‘otimanja‘ Doma naroda, višeg doma Parlamenta u kojemu tri naroda  čuvaju balans moći, vodilo zahtjevom za uspostavom hrvatske federalne jedinice.

„Ako se i dalje nastavi s procesom dekonstituiranja hrvatskog naroda, HNS će pokrenuti sve pravne procedure i političke korake za novu institucionalnu i teritorijalnu organizaciju BiH na načelima federalizma i konsocijacijske demokracije, kojom će se osigurati potpuna ustavna jednakopravnost sva tri konstitutivna naroda u BiH“, stoji u najvažnijem sedmom zaključku s izvanrednog zasjedanja Hrvatskog narodnog sabora.

Pri tome su poručili kako u sadašnjim okolnostima nema uvjeta za održavanje izbora smatrajući da je odlukom Ustavmog suda BiH o brisanju dijela odredbi Izbornog zakona sada nemoguće upravo popuniti taj gornji dom.

Upravo na te okolnosti upozoravaju i vodeći dužnosnici hrvatske države predsjednik Zoran Milanović i premijer Andrej Plenković, te većina stranaka u Saboru smatrajući da bi izbore u BiH trebalo odgoditi dok Hrvati i Bošnjaci u BiH ne postignu dogovor o izbornoj reformi kako bi se prestalo s praksom preglasavanja najmanje brojnoga naroda.

Na potrebu dogovora ukazao je i posebni izaslanik za zapadni Balkan u State Departmentu Gabriel Escobar svjedočeći pred Senatskim odborom za vanjsku politiku ovoga tjedna kada je istaknuo kako Hrvati i Bošnjaci moraju postići rješenje kako bi se lakše oduprlo potezima srpskog secesionizma.

Predstavnici iz Zagreba i Mostara tvrde da se preglasavanjem Hrvata krši Daytonsko-pariški mirovni sporazum te Washingtonski sporazum o uspostavi hrvatsko-bošnjačke Federacije BiH kojoj je Hrvatska uz SAD bila glavni sponzor.

Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragan Čović najavio je kako će već sljedećeg tjedna uslijediti nastavak razgovora vodećih hrvatskih i bošnjačkih stranaka koje uz posredovanje diplomata SAD-a i EU prije tri tjedna u Neumu nisu postigle dogovor.

No, sada na nastavku razgovora zakazanim za utorak u Mostaru neće biti stranih diplomata. „Ja bih bio najsretniji da u sljedećih desetak dana završimo pregovarački proces, da stvorimo preduvjete izmjenama Izbornoga zakona i ograničenim izmjenama Ustava da možemo organizirati izbore u demokratskoj proceduri“, rekao je Čović.

On je izrazio očekivanje da će bošnjački političari razumjeti poruke koje su Hrvati uputili sa zasjedanja HNS-a BiH. Dodao je kako je na nastavak razgovora ohrabrio i visoki predstavnik EU za vanjsku i sigurnosnu politiku, te potpredsjednik Europske komisije Josep Borell s kojim je telefonski razgovarao prije nekoliko dana.

Hrvatska strana u BiH nastavak razgovora vidi kroz rješenja koja su predložena u Neumu i koje je poduprla Venecijanska komisija kada je u pitanju model biranja članova Predsjedništva BiH bez brisanja nacionalnoga predznaka, jamčenju legitimnog političkog predstavljanja bez nametanja predstavnika od brojnijih Bošnjaka, te očuvanju pozicije Doma naroda.

Bošnjački pak predstavnici smatraju kako treba ograničiti ulogu Doma naroda kao što je to slučaj u Republici Srpskoj gdje tamošnji Hrvati i Bošnjaci ne mogu uopće utjecati na volju srpske većine. HNS BiH nakon subotnjeg zasjedanja nije posve isključio niti mogućnost bojkota ili blokade izbornoga procesa iako to izrijekom ne stoji u zaključcima.

Ova je politička asocijacija koja je u subotu okupila više od 550 izaslanika poručila kako je Središnje izborno povjerenstvo BiH krajnje pristrano te da je imenovano također preglasavanjem Hrvata i kršenjem parlamentarnih procedura.

Iza ovoga političkoga bloka zbog toga su zatražili njegovo raspuštanje.

- Advertisement -

145 COMMENTS

  1. Bili smo pod granatama, okruženi sa svih strana, spremao nam se nestanak i nismo popustili i očekuju da popustimo pod današnjim prijatnjama? E nećemo.

  2. Tzv. Hrvatski narodni sabor je registrovan kao nevladina organizacija i kao takav ne može donositi bilo kakve odluke koje ruše pravni poredak Bosne i Hercegovine.

    • Zasto vas onda hvaca panika? zasto je glavna vjest odluke nevladine udruge? ako to nema politicku moc i zasto i ti trosis svoje dragocjeno vrjeme komentarisuci odluke nebitne nevladine organizacije?Mozda i nije tako nebitna kako bi vi htjeli?

    • Jedino tzv. u ovoj državi su pripadnici jedne populacije različete etnogeneze koji se nazvaše po tuđinici regionalnog termina nazvanog po ilirskim riječima za rijeku ili tekuću vodu. Suvišno bi bilo ulaziti u sve ostalne silne bedastoće koje populacija sa prosječnim IQ od 84 navodi.

  3. Je li vama normalno da narod od 7% bude konstitutivan i ima svoga predsjednika? U drugim drzavama i 10% je smatrano manjinom, a ne konstitutivnim.

  4. Dajte to jednom riješite i podijelite što je čije,da se mogu opustiti i reći da sam svoj na svome i u miru živjeti,a ne da svaka šuša nad menom gaće trese.

  5. Joooj… jao nama kad njih 300 izađe na punktove pa zatraže putovnicu UZPHB… ima da se nas milion usere od straha… kuku nama kuku nama 🤣🤣🤣

    • koliko vas ima oko Izraela pa možete samo da kmečiite jer ne možete ništa drugo ,takav scenarij nije isključeno ni u BiH ne BiH

    • Zar nije taj milion vojno probao doći na more 93. pa kasnije heljpovao? Ako je se 300 moglo boriti sa desetinama tisuća predhodnika danjaših šiita, zašto suniti misle da je 300 malo?

    • Haj ba ako cemo posteno usrali ste se od odluka neke tamo nevazne udruge gradjana(kako vi volite reci) a kako necete od 300 bojovnika

  6. Ja sam Hrvat iz Bosne i sa ovim hercegovačkim nacionalistima koji ništa ne znaju i nemaju osim tog nacionalizma ja ne mogu živjeti. Ako bi mi obezbijedili dobar život u Hrvatskoj, to bi bilo drugo. Ali da ja navijam za federalnu jedinicu gdje će mi kultura, običaji i priča ovakvih biti dio svakodnevnice ravno je samoubojstvu.

  7. Najnovije nervozne izjave terorista i rušitelja BiH Željka Komšića i Nermina Nikšića koji su potpuno izgubili kompas jer su svjesni da Hrvatska sve snažnije gura hrvatsko pitanje i ne misli prihvatiti nikakav status quo. Hrvatska može i Hrvatska će to učiniti!! Pojas Gaze je sve vidljiviji.. 😁

  8. Prvoklasnp trolanje svih 5 Hrvata koji su ostali. E, da, ostalo je jos stotinjak tisuca sisacha drzavme sise iz reda hdza, posebne podvrste nastale iz Hrvata. Onih 5 do svibnja ode u EU tako da se adezej vise ne mora brinut za Hrvate, vec iskljucivo za svoju interesnu klijentelu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Последний

Imaju li zastupnici BH Hrvata (HDZBIH) u RH Saboru problem s Penavinim “NE SA SRBIMA” Plenkoviću?

Srbi u BIH u nekoliko su navrata spašavali poziciju HDZ-a u BIH. Taj isti HDZ BIH donosi stabilnu i...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -