Utorak, 14 siječnja, 2025

Na današnji dan dogodio se najvažniji događaj naše novije povijesti: Prestali smo biti sultanovi robovi

Vrlo
- Advertisement -

Pitanja koja se nameću nakon ovog teksta: 
Zašto Don Ivan Musić nakon ustanka odbija primiti zasluge i odlazi u Beograd?
Zašto je danas zaboravljen u Hercegovini a u svom Ljubuškom ima tek jednu makadamsku ulicu dok fratri imaju čak 14 njih?
Zašto niti jedan Zapadni Hercegovac ne zna koliko su važna imena Mihaila Ljubibratića i Jeanne Mercus za njihovu slobodu?

Dana 19. lipnja 1875. godine u blizini Gabele (u selu Dračevu), u Hercegovini, počela je pobuna hercegovačkih Hrvata pod vodstvom don Ivana Musića, protiv osmanlijske turske okupacije BiH, odnosno počeo je Hercegovački ustanak.

U drugoj polovici 19. st. Osnanlijsko carstvo oslabjelo je iznutra te je gubilo teritorije u ratovima sa Austrijom, Rusijom i Venecijom. I u BiH, koja je bila pogranični i najugroženiji pašaluk Osmanlijskog carstva, dolazilo je do mnogih buna, koje su imale najprije socijalna, a zatim i nacionalna te oslobodilačka obilježja. Nakon sloma bosanskog plemstva, počeli su ustanci pokorenih kršćana, poglavito na granici s Crnom Gorom, koja je sustavno pomagala ustanike. Kada su se u Beču odlučili domoći BiH, tada je car Franjo Josip posjetio Dalmaciju, s ciljem da potakne kršćansku ”raju” uzduž granice na ustanak i pobunu protiv Turaka.

Prva govorenja o ustanku krenula su u hercegovačkim selima u proljeće 1875. godine. I sama odluka o ustanku donesena je ubrzo, na sastanku lokalnih hrvatskih i srpskih vođa. Tako je na današnji dan 1875. kako je i navedeno, počela pobuna Hrvata, a uskoro se, dvadesetak dana poslije, čula i tzv. ”nevesinjska puška” – i Srbi u istočnoj Hercegovini počeli su ustanak, kojima se ubrzo pridružuju i Srbi u sjeverozapadnoj Bosni. Sljedeće godine na stranu ustanika pridružuje se Kneževina Srbija i Kneževina Crna Gora a zatim sljedeće i Rusija, da bi spasila poraženu Srbiju. Hercegovačkim ustankom počela je velika istočna kriza i konačno rješavanje istočnog pitanja.

Tko je Žana Merkus među Otomanima zvana i kao “Crveni Đavo”: Heroina i amazonka Hercegovskog ustanka

Osmanlijsko carstvo svladalo je ustanike, no kako je bilo poraženo od strane Rusije, tako su Turci morali pristati na mir u San Stefanu, te na mirovni kongres u Berlinu 1878. godine. Tamo je (u Berlinu) BiH predana na upravu Austro-Ugarskoj monarhiji, odnosno eurpopske sile dale su mandat Austro-Ugarskoj da s vojskom zauzme BiH, (do tada osmanlijski pašaluk) pod izgovorom uspostave reda i mira, pa je austro-ugarska vojska koju je predvodio general Josip Filipović (sastavljena uglavnom od Hrvata, Srba, Slovenaca i drugih slavenskih naroda u Monarhiji) iste godine prešla granicu i ušla u BiH. U Beču se očekivalo da će operacija proći bez većih borbi, no pravoslavno i muslimansko stanovništvo pružalo je otpor austro-ugarskoj vojsci oko 3 mjeseca, i tada je austro-ugarska vojska zauzela BiH, i Sandžak, (a 1908. izvršila i aneksiju [pripojenje] BiH), pa je vlast Austro-Ugarske u BiH potrajala do 1918. godine.

VOĐA HERCGOVAČKOG USTANKA: Njegovo vojvodstvo Mihajlo Ljubibratić

Junak Hercegovačkog ustanka don Ivan Musić odbio je sve počasti i nagrade za uspjehe u ustanku. Napustio je župu i sa sobom poveo voljenu djevojku Cviju, te su otišli u Srbiju, gdje je desetak godina radio kao poštanski službenik. Umire zaboravljen 1888. godine, u četrdesetoj godini života, i je pokopan na beogradskom groblju.

POKRENUTA INICIJATIVA: Hoćemo likove žena na novčanicama. Bosanski “eruditi” zaboravili najveću Hercegovku svih vremena – Žanu Merkus

 

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Zašto Vlado Marušić toliko mrzi Franju Tuđmana, vrhovnog zapovjednika Hrvatske vojske?

Kad Vlado Marušić, autor s Braniteljskog portala, napiše da su Hrvati "jadan, naivan, zaboravljiv narod", samo zato što su...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -