Utorak, 12 studenoga, 2024

GRABAR-KITAROVIĆ: Članovi Predsjedništva BiH moraju biti predstavnici, ne samo pripadnici naroda

Vrlo
- Advertisement -

Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović u intervjuu za zagrebačku televiziju N1, među ostalim, govorila je i o situaciji u BiH nakon izbora. Naglasila je da je nužno da hrvatski član Predsjedništva BiH, uz to što je pripadnik mora, bude i predstavnik hrvatskoga naroda, odnosno da crpi legitimitet iz naroda kojeg  predstavlja. Zbog toga će RH nastaviti inzistirati na izmjenama Izbornog zakona BiH. 

Grabar-Kitarović komentirala je i najave srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika da bi Republika Srpska mogla proglasiti neovisnog zbog uvjetovanja sa bošnjačke strane te najave SDA da će pred Ustavnim sudom BiH preispitati naziv entiteta RS.

“Ne ohrabruje me to nimalo. Već sam dulje vrijeme zabrinuta zbog stanja u Bosni i Hercegovini i to neprestance ističem. Hrvatska će nastaviti, ostat će čvrsto na poziciji suverene BiH, teritorijalne cjelovitosti i političke neovisnosti te države, ali isto tako nećemo odustati niti oko rješavanja onih pitanja koja su se očito otvorila i koja zapravo već tim puzajućim promjenama Daytonskog ugovora su dovela hrvatski narod u neravnopravnu poziciju”, kaže Grabar-Kitarović.

Predsjednica RH naglašava da su Hrvati dovedeni u neravnopravnu poziciju intervencijama u izvornu daytonsku arhitekturu BiH.

-Dakle, nitko ne traži da hrvatski narod bude ravnopravniji, da tako kažem, od drugih, međutim, konstitutivnost tri naroda u BiH temelj je, odnosno, krov cijelog Daytonskog ugovora. I to nije neko dejtonsko načelo, ono je postojalo i prije, gdje su se priznavala tri jednakopravna naroda, primjerice iz Ustava iz ’63. godine pa nadalje. To nije ništa što je zastarjelo niti anakrono, to je jednostavno načelo na kojem funkcionira Dayton i uz onu obvezu koju imamo, temeljem članka 10 hrvatskog Ustava, pružati posebnu zaštitu i skrb Hrvatima izvan domovine, uključujući u BiH, koja je druga država hrvatskog naroda, imamo obveze i kao supotpisnica Daytonskog ugovora jamčiti njegovu punu provedbu, naglasila je predsjednica RH.

Upitana je li se čula s predsjednikom HDZ-a BiH i HNS-a BiH Draganom Čovićem zbog njegovog odlaska na svečanu akademiju povodom Dana Republike Srpske Grabar-Kitarović kaže da nije na njoj da Čoviću diktira njegovu politiku.

“Ne, nisam se čula s njime. Ne mogu ja gospodinu Čoviću diktirati njegovu politiku. Ponavljam, BiH je suverena država i političari donose vlastite odluke, pa tako i gospodin Čović. Jedini kome on odgovara su njegovi birači”, rekla je predsjednica RH.

Govoreći o položaju hrvatskog naroda u BiH te izboru Željka Komšića bošnjačkim glasovima za hrvatskog člana Predsjedništva BiH Grabar-Kitarović naglašava da kad je riječ o izboru hrvatskog člana Predsjedništva, Hrvatska nikad nije ulazila u to tko će biti ta osoba i koje će biti političke orijentacije ili član koje stranke, to je na biračima u BiH da odluče.

“Međutim, ono što je vrlo jasno jest da hrvatski član predsjedništva nije samo po nacionalnosti Hrvat, već je on i politički predstavnik svojega naroda, jer to je temelj Daytonskog ugovora – konstitutivnost triju naroda. A kad tome ne bi bilo tako, kad istovremeno ne bi bio politički predstavnik svog konstitutivnog naroda, onda ne bi bilo ni potrebe da budu tri člana Predsjedništva, dakle, onda se ne bi birali na takav način. Hrvatski narod ima apsolutno pravo izabrati svog predstavnika. Na tome ćemo ustrajati. Naravno, zato smo govorili i o izbornim promjenama, jer i sam Ustavni sud BiH u prosincu 2016. godine, u slučaju Ljubić i ostali donio odluku o nekonzistentnosti, odnosno neusklađenosti izbornog zakona s Ustavom BiH, koji je aneks 4 Daytonskog mirovnog ugovora”, rekla je Grabar Kitarović te dodala:

“Dakle, nije to nešto što je Hrvatska izmislila niti je to nešto što je osobito za Hrvatsku. Ima i drugih država članica koje na tome inzistiraju. BiH možda jest drugačija od većine europskih država po tome što se temelji na konstitutivnosti naroda i jednakopravnosti građana, međutim, nije izolirani slučaj. Pogledajmo Belgiju, državu koja funkcionira na taj način. Država u kojoj sam živjela tri i pol godine, koja je svoj federalni sustav ugradila u jedan moderni konsocijacijski model, gdje su priznate tri jezične zajednice koje funkcioniraju na taj način. I Švicarska isto tako može biti primjer toga. Očito je neophodno da sve strane u BiH, umjesto najava odcjepljenja i slično nastave razgovarati o tome kako će urediti BiH, jer moraju uostalom razmišljati o ljudima koji su ih izabrali, o budućnosti građana BiH, koji ne žele nikakve ratove, nikakvu nestabilnost. Svi oni, kao i mi, žele miran i siguran život, žele prosperitet, a Hrvatska će nastaviti apsolutno podupirati BiH na putu u članstvo Europske unije, MAP i sve ostalo što i sami građani BiH odluče i izaberu, ali će isto tako ustrajati opet i na ispunjenju svih kriterija”, zaključila je predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović.

Ostatak intervjua možete pogledati OVDJE./HMS/

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Trumpov plan za zaustavljanje rata u Ukrajini mogao bi biti ozbiljan udarac za Rusiju

https://youtu.be/vozk4s7xNYI Pojavio se prijedlog buduće Trumpove administracije o stvaranju demilitarizirane zone između ukrajinskih i ruskih snaga duž crte razdvajanja, koji...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -