Nedjelja, 8 prosinca, 2024

Trumpov prijedlog za reorganizaciju Balkana označen opasnim: Potpuno ruši nacionalne logike Europe i stvara nove karte

Vrlo
- Advertisement -

 

Ideja o reorganizaciji Balkana pod vodstvom Donalda Trumpa i Elona Muska ne zvuči samo kao futuristički projekt, već kao početak nove geopolitičke paradigme koja bi mogla oblikovati cijelu Europu.
Prema ovom konceptu, regije koje pokazuju sklonost suverenizmu i samostalnom donošenju odluka tvore jedinstven politički blok unutar EU, dok regije koje su odane služenju stranih interesa i politički dezorijentirane ulaze u posebnu zajednicu s fokusom na “posebne potrebe”.
Zašto ovo Trump čini? 
Procjena je da će Biden rušiti Trumpa preko Europe. Demokrati više nemaju što činiti u USA jer im stiže hladan tuš. Stoga će mediji iz UK, Brusselsa i Berlina krenuti jako brzo u kompromitaciju USA predsjednika.
Kako je Trump čovjek koji ne dopušta da se događaji bave njime nego on stvara događaje i stvarnost njegov tim već je pripremio nekoliko scenarija u slučaju da Biden krene udarati na njega sa Starog kontinenta. Odtud približavanje Trumpa Orbanu,  Balkanu i Srbima. Jer bi se s cijelom pričom krenulo upravo na Balkanu.

Dvije Europe s Balkana kao pilot-projekt

Prema prijedlogu, ovo restrukturiranje Balkana predstavlja uvod u širu europsku reorganizaciju, gdje bi se jasno razlikovale suverenističke i ulizičke regije. Dok bi suverenističke regije bile simbol snage, tradicije i nacionalnog identiteta, ulizičke regije bile bi politički i ekonomski orijentirane prema služenju globalnim centrima moći.

Cilj je, tvrde promotori ideje, omogućiti regijama sličnih vrijednosti i ciljeva da se povežu i surađuju unutar specifičnih političkih i ekonomskih okvira.

Mađarska kao bastion Trumpove Europe

Mađarska, pod vodstvom Viktora Orbána, prema ovom prijedlogu, postaje središte suverenističkog pokreta u Europi. Trumpova vizija Mađarsku vidi kao bastion suverenizma, koji će okupljati srodne EU regije i zemlje koje dijele vrijednosti poput nacionalnog identiteta, snažne centralne vlasti i otpora globalističkim pritiscima. Mađarska bi postala centar političkog, kulturnog i ekonomskog povezivanja svih regija koje dijele ovu viziju Europe.

Reorganizacija Balkana: Pilot-projekt nove Europe

Balkan bi postao testno područje za ovu ideju. Suverenističke regije – Hercegovina, Slavonija, Srbija bez Vojvodine, Republika Srpska, Crna Gora, Dalmacija, Istra i drugi – činile bi jednu snažnu i kompaktnu političku zajednicu. Ova zajednica temeljila bi se na povijesnim, kulturnim i vjerskim vrijednostima koje zagovaraju lokalni identitet i samostalnost.

Nasuprot tome, ulizičke regije, poput Zagreba, Čalovca, Spičkovine, Novog Marofa, Sarajeva, Zenice, Bihaća i Vojvodine, bile bi povezane u zajednicu s posebnim potrebama. Ova zajednica, pod snažnim nadzorom međunarodnih institucija, funkcionirala bi kao buffer-zona između globalističkih interesa i suverenističkog bloka.

Muskova uloga: Tehnološka podrška i strateška infrastruktura

Elon Musk u ovoj priči preuzima ulogu tehnološkog arhitekta. Njegove kompanije, poput SpaceX-a i Tesle, bile bi angažirane na stvaranju strateške infrastrukture koja će povezivati suverenističke regije, od naprednih energetskih mreža do satelitskog interneta. Musk bi također osigurao da se tehnologija koristi za razvoj autonomnih sustava upravljanja koji će smanjiti ovisnost regija o globalnim financijskim centrima.

Širi utjecaj: Preoblikovanje cijele Europe

Ako bi projekt na Balkanu uspio, ideja je da se model proširi na cijelu Europu. Regije koje se priklone suverenističkoj ideji formirale bi politički i ekonomski savez s Mađarskom kao epicentrom iako bi Dubrovnik ostao glavni grad jer je gospođa Trump potpuno ispalila na njega. Na drugoj strani, ulizičke regije ostale bi pod snažnim utjecajem Bruxellesa i Duboke USA države koju nadzire Soros.

Balkan kao laboratorij nove geopolitike: Vizija Trumpa i Muska za Europu

Kako je objavljeno u izvješćima označenim strogom tajnom tijekom Bidenove administracije, a koje je sada razotkrio New York Times, ovaj projekt bio je smatran subverzivnim. Autore ovih ideja nazivali su kriminalcima, no njihov rad dobiva sve više pristalica.

Jedan od autora projekta, profesor James Hartwell s Yalea, ističe:
“Balkan je savršeno mjesto za testiranje novih geopolitičkih modela jer predstavlja sjecište kultura i interesa. Na ovim prostorima, zajednice orijentirane suverenizmu mogu dokazati kako su sposobne za održiv politički i ekonomski razvoj bez oslanjanja na globalne centre moći.”

Profesorica Emily Davidson sa Stanforda dodaje:
“Trumpova vizija za Europu ne temelji se na razdvajanju već na prilagodbi. Suverenističke regije dobit će priliku pokazati kako autonomni pristupi mogu izgraditi snažne lokalne zajednice. Ovo je model koji bi mogao promijeniti način na koji razmišljamo o geopolitičkim granicama.”

Bitcoin kao valuta suverenista

Jedna od ključnih točaka plana je uvođenje bitcoina kao službene valute u regijama suverenista. Ovaj potez osigurao bi financijsku neovisnost od međunarodnih bankarskih institucija, omogućujući regijama slobodno trgovanje i razvoj vlastitih ekonomija. Elon Musk prepoznao je bitcoin kao ključni alat za izgradnju ekonomski održivih regija, naglasivši:
“Bitcoin nije samo valuta budućnosti; on je alat za slobodu. Suverenističke regije Balkana mogu postati model za cijeli svijet, pokazati kako digitalne valute omogućuju stvarnu ekonomsku autonomiju.”

Vizija dviju zajednica

Prema planu, suverenističke regije poput Hercegovine, Slavonije, Republike Srpske, Crne Gore i Istre postale bi politički i ekonomski povezane s Mađarskom kao centrom Trumpove ideologije u Europi. Na drugoj strani, ulizičke regije, uključujući Zagreb, Sarajevo i Vojvodinu, funkcionirale bi pod snažnim nadzorom međunarodnih institucija.

Profesor Daniel Cross s Harvarda naglašava kako je ovo rješenje u skladu s povijesnim praksama SAD-a:
“Amerika je tijekom povijesti koristila princip samoodređenja kako bi osigurala mir i stabilnost. Ideja razdvajanja suverenističkih i ulizičkih regija nije podjela već prilika za razlike da procvjetaju u vlastitim okvirima.”

Mađarska kao bastion nove Europe

Mađarska bi u ovom modelu preuzela ulogu lidera suverenističkih regija Europe. Viktor Orbán, već poznat kao zagovornik suverenističkih ideja, bio bi ključni saveznik u implementaciji ovog plana. Mađarska bi okupila regije koje dijele vrijednosti nacionalnog identiteta i samostalnog donošenja odluka, postajući epicentar nove europske geopolitike.

Vizija Trumpa i Muska za reorganizaciju Balkana nije samo utopijski projekt već potencijalni presedan za redefiniranje europske političke stvarnosti. Bitcoin kao valuta suverenista, autonomne regije pod zajedničkim ciljevima i Mađarska kao bastion suverenizma predstavljaju temelj nove ere.

Kako ističe New York Times, ovaj plan ima potencijal razbiti Sorosev monopol nad Brusselom i postaviti novu paradigmu političke i ekonomske suradnje.

No, ostaje pitanje hoće li svijet biti spreman prihvatiti ovu viziju. Jedno je sigurno – Balkanski pilot-projekt mogao bi biti samo početak globalne promjene.

Ideja da se iz Splita voziš do Budimpešte bez putovnice a da Purgeri moraju platiti taksu na putu za Dalmaciju nije uopće loša, no pitanje je koliko ova ideja upitne moći realizacije uopće ima šansu?

 

- Advertisement -

7 KOMENTARI

guest

7 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

AfD predstavio svoju kandidatkinju za kancelarku Njemačke

AfD nominirao Alice Weidel za kandidatkinju za kancelarku: "Vrijeme je za promjene u Njemačkoj" Alternativa za Njemačku (AfD), antiimigracijska i...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -