U okviru Tropletovih dana kulture 2016 večeras je u Galeriji kraljice Katarine Kosače u HDHS Kosača održana javna tribina na temu „Totalitarizmi – percepcija i nasljeđe“ na kojoj u govorili prof. dr. Ugo Vlaisavljević, prof. dr. Mladen Ančić i prof. dr. Ivo Lučić.
Miroslav Nikolić, u ime Upravnog odbora HKZ Troplet naglasio je kako Troplet redovito obilježava Dan sjećanja na žrtve totalitarnih režima poštujući na taj način međunarodne obveze i Rezoluciju Europskog parlamenta. Nikolić je kazao kako je suočavanja s nasljeđenjem totalitarnih režima jedan od preduvjeta da se izbjegnu takvi zločini u budućnosti, piše dnevnik.ba.
Vlaisavljević: Suština totalitarizama figura
Ugo Vlaisavljević, profesor sarajevskog sveučilišta, filozof i publicist, na početku je rekao kako ga raduje puna dvorana galerije u Kosači napominjući „kako se to u Sarajevu ne bi moglo dogoditi posebno ne povodom ovakve teme tribine“.
Vlaisavljević smatra kako se totalitarizmi zasnivaju na dubokoj nostalgiji što se jasno pokazalo i u postmoderni upozorivši na pojam figure.
„Suština totalitarizma je figura u diskursu, amblem, reljef kao simbol nostalgije. U postmoderni se osjeća duboka nostalgija iz koje proizlazi prazan prostor i niz praznih mjesta između vođa i intelektualaca“, rekao je Vlaisavljević.
Mladen Aničić kazao je kako režimi koje danas tretiramo kao totalitarne nisu do kraja takva jer do kraja nisu uspjeli.
„Režimi koje tretiramo kao totalitarne nisu do kraja takvi budući da nisu uspjeli. U suprotnom, imali bi potpuno kontrolu na svima ali ipak u svima društvima uvijek postoji alternativni narativ koji odražava potencijalnu prijetnju i mogućnost svrgavanja režima“; rekao je Ančić.
Ančić: Tranzicija još uvijek nije počela
Ančić proces tranzicije vidi kao razdoblje u kome je trebalo doći do jasnog suočavanja s totalitarizmima i „varijacijama“ na iste.
„ Nakon pada totalitarnog režima prošlo je 25 godina međutim čini mi se kako tranzicija na ovim prostorima još uvijek nije počela.“, kazao je Ančić.
Uzrok takvom društveno – političkom stanju vidi u akademskoj zajednici i „kontroliranim intelektualcima“.
„Najtvrđa jezgra starih sustava su kontrolirani intelektualci i akademska zajednica. Tranzicija u kontekstu javnog djelovanja i intelektualaca ne postoji.“, rekao je Ančić.
Smatra kako je totalitarni sustav proizveo svoje intelektualce koji su aktivno sudjelovali u svim procesima stvaranja tih režima i njihovog djelovanja u punom i najširem kapacitetu i kontekstu.
„ Akademska zajednica i intelektualaci koje su režimi proizvodili danas strahuju i zaziru od bilo kakvih promjena a svaku promjenu vide kao svojevrsni prekšaj društvenih konvecija.“
Akademska zajednica jezgra režima
Ančić intelektualce i akademsku zajednicu smatra ideološkom jezgrom svrgnutih režima.
„ Akademska zajednica još uvijek je tvrda ideološka jezgra svrgnutih režima. Primjerice, izbor dekana Filozofskog fakulteta u Zagrebu to uvijek iznova potvrdi. Onima koji ga biraju presudan je njegov odnos s aktualnom vlašću ma kakva ta vlast bila.“ , zaključio je Ančić.
Lučić: Stanje slično onom prije 70 godina
Ivo Lućić svoje je izlaganje na tribini povezao s aktualnom političkom situacijom u Stocu.
„ Krajem 1946. godine u Ljubuškom okružni komitet pisao je kako se narod u tom mjestu popravio. Na izborima su bivale dvije kutije, jedna prava i druga „crna“ iz koje su se listići pri kraju ubacivali u ovu „ispravnu“ što je kršenje demokracije i određeno nasilje“, rekao je Lučić.
Smatra kako stanje prije 70 godina možemo po određenim parametrima uspoređivati s današnjim.
„ Izvješće o tom „kako se narod popravio“ tada je značilo da su preostali šutjeli a svi oni koji su bili na bilo koji način „opasni po režim“ likdvirali su se, fizički, politički i društveno. Danas, u 2016., grupa „uglednika“ na listopadskim lokalnim izborima u Stocu pretuče dvojicu ljudi, ošteti i otuđi izborni materijal a sve one koji na to ukažu prokaže kao „državne neprijatelje „ i fašište“, zaključio je Lučić./HMS/
VLAISAVLJEVIĆ U MOSTARU: Puna dvorana na tribini o totalitarizmima ne bi se mogla dogoditi u Sarajevu
Vrlo
- Advertisement -
- Advertisement -
Login
14.7K Mišljenja
Najstariji
wpDiscuz
More Articles Like This
- Advertisement -