S JOŠ dvije žrtve palestinskih raketiranja iz Pojasa Gaze broj mrtvih na izraelskoj strani popeo se na 12, objavila je izraelska policija danas kada su Palestinci održali opći štrajk solidarnosti sa stanovnicima Pojasa Gaze.
“Projektilom je pogođeno mjesto na kojem žive strani radnici. Dvije su osobe poginule. Jedna je teško, a druga umjereno teško ranjena, a dvije su zadobile lakše ozljede”, rekla je izraelska policija, a javlja agencija AFP.
Istodobno s palestinskim raketiranjem izraelskog teritorija nastavljeni su izraelski zračni napadi na Gazu, unatoč brojnim pozivima na trenutačni prekid vatre.
Nakon kratkog zatišja noću koje su predstavnici UN-a iskoristili da u Gazu pošalju konvoj s gorivom, Izrael je nastavio bombardirati Gazu, a palestinski militanti ispaljivati rakete. U Gazi je raseljeno 52.000 stanovnika, navodi UN.
Najavljen nastavak napada
Izraelsko čelništvo objavilo je da će nastaviti ofenzivu kako bi uništili sposobnost oružanih pokreta Hamasa (koji je na vlasti u Gazi) te Islamskog džihada.
“Borbe neće prestati sve dok ne uspostavimo potpuni dugoročni mir”, rekao je ministar obrane Benny Gantz i okrivio Hamas za najgoru eskalaciju zadnjih godina, prenosi Reuters.
Hamas je počeo raketirati Izrael jučer, nakon višetjednih tenzija zbog odluke suda o deložiranju nekoliko palestinskih obitelji u Istočnom Jeruzalemu i sukoba policije s Palestincima blizu džamije Al Aksa, koja je treće najsvetije mjesto za muslimane. Palestinci na okupiranoj Zapadnoj obali i izraelski Arapi (manjina koja je ostala živjeti nakon protjerivanja Palestinaca) počeli su opći štrajk u znak solidarnosti.
“Time pokazujemo drugoj strani, Židovima, koliko je velik doprinos Arapa”, kaže Diaa Rabaya’a (23) i dodaje: “Jer svaki dan kad oni ne rade, zemlja je gotovo paralizirana.”
Prema medicinskim izvorima iz Gaze, 213 Palestinaca je ubijeno, uključivo 61 dijete i 36 žena. Na izraelskoj strani sada je 12 žrtava, od kojih i dvoje djece. U Pojasu Gaze uništeno je ili teško oštećeno 450 zgrada, a među njima šest bolnica i devet centara za primarnu zdravstvenu skrb, objavila je UN-ova humanitarna agencija. U UN-ovim školama utočište je potražilo 47.000 od 52.000 stanovnika Gaze.
Izrael tvrdi da je više od 3450 raketa ispaljeno iz Gaze od početka sukoba u ponedjeljak, 10. svibnja, no da je većinu presreo proturaketni štit Željezna kupola. Izrael tvrdi da su njegove snage ubile oko 130 boraca Hamasa i još 30 boraca Islamskog džihada.
Opći štrajk
Opći štrajk održan je danas u Istočnom Jeruzalemu, arapskim gradovima unutar Izraela te u gradovima na Zapadnoj obali, a na društvenim mrežama objavljene su palestinske zastava i pozivi na solidarnost.
Palestinske komercijalne radnje u Istočnom Jeruzalemu bile su zatvorene, uključivo u starome gradu te u mješovitoj židovsko-arapskoj luci Haifi na sjeveru Izraela.
Organizator Raja Zaatar rekao je za Reuters da je štrajk zatvorio 90 posto poslovnog sektora u arapskim četvrtima. Yuval Steinitz, član vlade premijera Benjamina Netanyahua, izrazio je žaljenje zbog štrajka, “što je još jedan udarac u onom dijelu gdje Izraelci i Palestinci još krhko surađuju.
Glasnogovornik izraelske vojske, brigadni general Hidai Zilberman, rekao je da se ofenziva na Gazu nastavlja u skladu s popisom ciljeva utvrđenih za iduća 24 sata.
“IDF (Izraelske obrambene snage) ne govore o prekidu vatre. Sada smo fokusirani na paljbu”, rekao je za Vojni radio.
Stanovnici Gaze kažu da Izrael nastavlja intenzivne zračne napade, a Hamas je rekao da će ponovno početi ispaljivati dalekometne rakete na Tel Aviv.
Zapadna obala
Demonstracije zbog sukoba planirane su i u gradovima na Zapadnoj obali, u Ramallahu, Hebronu i drugim palestinskim gradovima. Čini se da je u Ramalahu velik odziv na štrajk.
Američki predsjednik Joe Biden telefonski je jučer razgovarao s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom, izrazivši svoju potporu prekidu vatre u sukobu između Izraela i palestinskih ekstremista, objavila je Bijela kuća.
Znak da bi se nasilje moglo proširiti jest smrt Palestinca, kojeg su ubili izraelski vojnici na Zapadnoj obali jer im je prijetio vatrenim oružjem i improviziranim eksplozivom.
Visoki vojni časnik general Mark Milley upozorio je na to da bi se nasilje moglo proširiti.
“Prijeti šira destabilizacija i niz negativnih posljedica ako se borbe nastave”, rekao je Milley, zapovjednik američkog Združenog stožera po dolasku u Bruxelles na razgovore s partnerima u NATO-u pa dodao: “Nikome nije u interesu nastavak sukoba.”