Subota, 4 svibnja, 2024

Trilogija monumentalno djelo i neiscrpan izvor podataka o Hrvatima banjalučkog kraja

Must Read

U organizaciji Europske akademije Banjalučke biskupije, u Banja Luci je promovirana trilogija autora i priređivača mr. Ante Ivića,Katoličko stanovništvo župa Banja Luka i Ivanjska do 1818. godine, Matične knjige župe Banja Luka, 1753.-1818. i Matične knjige župe Ivanjska, 1729.-1779., te knjiga autora  mons. dr. Ante Orlovca; Waldemar Maximilian Nestor – prvomučenik Banjalučke biskupije, javlja Hrvatski Medijski Servis.

Pred publikom u dvorani Europske akademije, u Banja Luci, o knjigama su govorili i javnosti ih predstavili: mons. dr. Miljenko Aničić, mons. dr. Anto Orlovac, mons. mr. Ivica Božinović i mr. Anto Ivić.

Mons. Aničić je kazao da u višestoljetnoj povijesti stalnih uspona i padova, ova djela potvrđuju da Hrvati i katolici u Banjolučkoj biskupiji, kao i u cijeloj BiH imaju duboko korijenje.

Trilogija govori o susjednim župama Banja Luka i Ivanjska, koje su u 18. stoljeću obuhvaćale prostor sjeverno od Bočca sve do Save, zapadno od Vrbasa obuhvaćajući Kozaru, odnosno velikim dijelom teritorij današnjih općina Banja Luka, Laktaši i B. Gradiška.

Prijepisi najstarijih matičnih knjiga ovih župa kao arhivska građa, s nedavno izdanom knjigom o stanovništvu tih župa do 1818. godine, predstavljaju trilogiju o kojoj su govorili mons. Anto Orlovac i Anto Ivić, priređivač knjiga.

Orlovac je naglasio da su ovim knjigama Hrvati ovih krajeva dobili monumentalno djelo i neiscrpan rudnik podataka o svojim korijenima.

O motivima  prijepisa i obrade podataka iz matica ovih župa pisanih latinskim jezikom, ali i hrvatskom ikavicom na bosanici, govorio je i priređivač Anto Ivić. Istaknuo je njihovu važnost ne samo zbog starosti, i mnoštva korisnih i zanimljivih podataka, već i načina njihova nastanka usprkos svim otežavajućim okolnostima s kojima su upisivači bili suočeni.

Knjiga Ante Orlovca koja obrađuje noviju povijest, izdana je povodom 75. godišnjice mučeničke smrti Waldemara Maximilijana Nestora, župnika Drvara i Bosanskog Petrovca, ali i ubojstva većeg broja vjernika na dan 27. srpnja 1941. koji je nekad slavljen kao Dan ustanka.

Predstavljajući knjigu, mons. Ivica Božinović je naglasio da knjiga osim rekonstrukcije života pok. svećenika, iznosi i niz važnih činjenica o župi Bosanski Petrovac-Drvar prije Drugog svjetskog rata.

Mr. Frano Piplović, urednik izdanja i moderator skupa, najavio je i sljedeća izdanja u biblioteci “Korijeni” Europske akademije u Banja Luci./HMS/

- Advertisement -

14656 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Последний

REZOLUCIJA BEZ ARMENIJE; IZRAELA I KONGA: Među konsponzorima priču predvode države koje nikada nisu i neće priznati genocide koje su počinile. Među njima...

Broj kosponzora rezolucije o Srebrenici i dalje raste. Trenutno su ukupno 32 države navedene kao kosponzori rezolucije, prenosi N1....
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -