Alexis Tsipras, lider ljevičarske stranke Syriza, koja je pobijedila na jučer održanim izborima u Grčkoj, bit će budući premijer te zemlje. Ono što je Grcima najbitnije je to da se ova stranka, kao i njen lider, protive mjerama štednje na koje ih primorava Europska unija.
Europski bankari i birokrate pomalo drhte nakon pobjede ove partije u Grčkoj i izglednih šansi da Tsipras postane premijer, jer sklad u eurozoni je posljednja stvar koja je na umu ovom 40-godišnjem bivšem komunisti. Ultraljevičarsku stranku na čijem je sada čelu osnovao je 2000. godine.
Syriza, kao i njen 40. lider, našli su svoj politički prostor za djelovanje između dvije etablirane stranke koje već decenijama vode praktično isti ljudi, između konzervativne Nove demokracije i socijalističkog Pasoka.
O njegovim obećanjima zamjenik grčkog premijera Evangelos Venizelos je dao svoje mišljenje: “On je Harry Potter”, rekao je, zbog toga što smatra da Tsipras daje obećanja koja neće biti u stanju ispuniti.
Tsipras živi sa nevjenčanom suprugom i dvoje djece u stanu u sedmokatnoj zgradi u blizini odlagališta otpada.
Rođen je u Ateni 1974. godine, tri dana nakon pada grčke vojne hunte, kao vrlo mlad se pridružio komunističkom omladinskom pokretu i postao njegov gorljivi aktivist.
Jedan od njegovih sinova nosi ime Ernesto po Che Guevari. Njegova supruga Marina Elefsinioti (45) nedavno je ostala bez posla, a radila je za Swarovski.
Ukoliko postane premijer, a vjerovatno hoće, Tsipras će postati najmlađi šef vlade u toj zemlji još od 1865. godine.
Tko je Tsipras: Kravatu nije stavio ni pred Papom, a sina je nazvao po Che Guevari
Hoće li Alexis Tsipras ikad staviti kravatu? U tjednima prije njegove pobjede na jučerašnjim izborima, to pitanje je bilo često upućeno vođi Syrize.
Tsipras je bez dvojbe odgovarao da je neće odjenuti nikad. “Na kraju krajeva, nisam je imao ni kad sam išao Papi”, kaže.
U tome je bit čovjeka koji je postao grčki najmlađi premijer. On je nekonformist u svakom pogledu, piše britanski The Guardian. Rođen četiri dana nakon propasti desničarske vojne hunte 1974. Tsipras je odrastao okružen boljkama grčkog društva: korupcijom, nedostatkom meritokracije, podobnošću, a ne sposobnošću kod zapošljavanja.
Nije znao engleski
Diplomirao je na Tehničkom sveučilištu i politikom se, kaže, prvenstveno počeo baviti jer je bio frustriran sustavom u kojem je živio. Tsiprasova obitelj nikad nije putovala izvan Grčke. Tsipras nije znao ni engleski jezik pa ga je tek u tridesetima naučio sam, čitajući udžbenike u slobodno vrijeme. Mlađeg od dvojice sinova nazvao je Ernesto prema argentinskom revolucionaru Che Guevari.
Tsipras je više od dvadeset godina vjeran svojoj srednjoškolskoj ljubavi Peristeri. Par se upoznao 1987., a išli su skupa u razred. Alexis i Peristera Batziaka bili su vođe studentskih pokreta protiv obrazovnih reformi. Nekonvencionalni i gotovo alergični na društvene norme, nikad se nisu oženili pa će biti prvi grčki premijerski par u “divljem braku”. Peristera, koja je inženjerka Elektrotehnike i radi na fakultetu, ne želi medijsku pozornost, piše Greek reporter.
Bivši aktivist komunističke partije, studentski vođa i deklarirani ateist u četrdesetoj godini je odlučio promijeniti ne samo svoju zemlju nego i cijelu Europu. Drugi će se jednostavno morati probuditi i shvatiti da će sada stvari postavljati drukčije, kaže Tsipras nakon izbora.
Drskost i karizma
Nakon što je glasao na nedjeljnim izborima Tsipras je poručio da je budućnost svih u Europi u demokraciji, solidarnosti i suradnji.
“Kroz teške i mučne pregovore Grčka mora vratiti svoje dostojanstvo”, rekao je Tsipras.
Grčki kreditori, Europska unija, Europska centralna banka i MMF, tijela koja su zemlju spasila bankrota, mogu očekivati rukovanje s pobjednikom, ali isto tako i udarce, piše The Guardian.
Tsiprasova mješavina drskosti i karizme očito je glavni zgoditak koji će protresti Europu.