Apple u nekom trenu, kažu insajderi, definitivno planira izbaciti naglavnik za miješanu stvarnost, no datum, dizajn i cijena uređaja još nisu poznati. Jedina stvar koja je ostala konstantnom kod Tima Cooka je tvrdoglavost oko koncepta proširene i virtualne stvarnosti. Appleov šef preko deset godina govori da je proširena stvarnost bolja i važnija od virtualne te da je njezina funkcija povezivanje i okupljanje ljudi.
‘Ako razmišljate o tehnologiji kroz prizmu proširene stvarnosti, ideja je da fizičkom svijetu možete dodati digitalne elemente te time poboljšati međuljudsku komunikaciju i međuljudsku povezanost’, rekao je Cook u razgovoru za GQ. Naravno, kao ni dosad, glavni čovjek Applea nije ni zucnuo o nekom konkretnom proizvodu, već nudi objašnjenje načina na koji njegova kompanija gleda taj medij.
Cook je, piše Verge, istu stvar govorio još od 2016., kad je u emisiji ‘Good Morning America’ rekao da proširena stvarnost ‘daje mogućnost da se okupimo i sjednemo zajedno te družimo, no u isto vrijeme u vizualnom smislu imamo dodatne stvari koje svi možemo vidjeti’.
Sve se navedeno podudara s dostupnim informacijama o Appleovom nadolazećem naglavniku koji će navodno koštati oko 3000 dolara te biti fokusiran na ‘međusobnu prisutnost’. Riječ je o stvari koja nije pretjerano različita od Metinog metaverzuma, s tom razlikom što nas Meta zamišlja kako sjedimo kod kuće i s kacigama dolazimo u virtualne zajedničke prostore.
Apple se nada da će digitalne elemente donijeti u pravi svijet, s naglaskom da će se tehnologija najviše primjenjivati u obrazovanju. Cook je, štoviše, siguran da će proširena stvarnost postati uobičajena kao ‘tri obroka dnevno’ te da se radi o ideji koja je jednako revolucionarna kao smartfon. Ključna riječ je, doduše, koncept okupljanja ljudi u pravom svijetu, a ne njihovo razdvajanje u onom virtualnom.
Cook je također dao letimično objašnjenje zašto Appleovom naglavniku treba tako puno vremena da izađe. ‘Ne zanima me slaganje nečega iz komadića tuđih stvari’, rekao je GQ-u. ‘Nama je cilj kontrolirati primarnu tehnologiju zato što znamo da se na taj način stvara inovacija’, istaknuo je.
Vjerojatno najzanimljiviji dio priče je, zaključuje Verge, način na koji Cook vidi Apple – ili bar objašnjava kako želi da vidimo Apple. On često govori o Appleovoj posvećenosti ekologiji, glasnoj borbi protiv ‘industrijskog kompleksa podataka’ te o načinu na koji Apple pokušava ljudima pomoći da imaju bolji odnos s tehnologijom.
‘Moja filozofija je da ako gledate u telefon više nego što gledate nekome u oči, radite pogrešnu stvar’, kaže.
Apple, bar prema Cooku, ne želi proizvoditi ekrane u koje ćete gledati umjesto da provodite vrijeme u pravom svijetu – već žele napraviti alate koji će nam pomoći raditi više. U eri smartfona čini se da im to nije baš uspjelo, no u nadolazećem svijetu, punom proširene stvarnosti, kompanija ima priliku ispraviti tu grešku.