Obama i dalje razmišlja kako da reagira povodom navodnih napada kemijskim oružjem u Siriji, dok njegovi suradnici istražuju mogućnost da li bi ‘Operacija Plemeniti nakovanj’, završna faza rata na Kosovu, mogla poslužiti kao primjer za vojnu akciju
Ugledni američki list “The New York Times” piše da vojni savjetnici američkog predsjednika Baracka Obame razmatraju opciju za napad na Siriju po uzoru na NATO bombardiranje Jugoslavije iz 1999. godine kako bi zaobišli Ujedinjene narode (UN), javlja dopisnik agencije Anadolija. Prema navodima američkog lista, Obama i dalje razmišlja kako da reagira povodom navodnih napada kemijskim oružjem u Siriji, dok njegovi suradnici istražuju mogućnost da li bi “Operacija Plemeniti nakovanj”, završna faza rata na Kosovu, mogla poslužiti kao primjer za vojnu akciju u Siriji. Dodaje se da je američki predsjednik u srijedu nagovijestio da bi moglo doći do pokušaja da se zaobiđu tijela UN-a. Glavni razlog za to je što bi Rusija sigurno stavila veto na bilo kakvu odluku o primjeni sile nad režimom predsjednika Sirije Bashara al-Assada .
“Ako SAD napadnu drugu zemlju bez podrške UN-a i bez jasnih dokaza o napadima kemijskim oružjem, postavlja se pitanje da li bi to bilo u skladu s međunarodnim pravom i da li bismo imali potporu saveznika za tako nešto “, rekao je Obama. Međutim, “The New York Times” navodi da se u Obaminoj administraciji već razmatra presedan kao što je bilo Kosovo, što bi moglo biti uvod u zračni napad. “Kosovo je očigledan presedan za predsjednika Obamu, jer su iu Siriji ubijaju civili, a Rusija ima dugogodišnje veze s režimom koji je optužen za zločine. Predsjednik Bill Clinton je 1999. godine iskoristio podršku NATO-a i tvrdnje da štiti nenaoružanu, ranjivu populaciju kako bi opravdao 78 dana bombardiranja Jugoslavije “, piše američki list. Također, viši američki dužnosnik je za list potvrdio da je “kosovski presedan” tema na sastancima o Siriji, ali je naglasio i da se razmatra da li bi vojni udar iz zraka imao neželjene posljedice, kao što su destabilizacija Libanona ili odljev većeg broja izbjeglica u Jordan, Tursku i Egipat.
“Prejako bi bilo kazati da radimo na legalnom okviru za akciju, s obzirom na to da predsjednik Obama nije donio odluku. Ipak, Kosovo je presedan za nešto što je jako slično” , kazao je neimenovani dužnosnik. U međuvremenu, jedan dužnosnik Ministarstva obrane SAD-a izjavio je da će američka ratna mornarica pojačati prisutnost u Sredozemnom moru još jednim, četvrtim ratnim brodom, naoružanim krstarećim raketama, zbog sve veće krize u ratom pogođenoj Siriji.