Srijeda, 8 siječnja, 2025

Srbi traže izmještanje grobova pripadnika Armije BiH iz Potočara

Vrlo
- Advertisement -

Direktor beogradskog Instituta za istraživanje srpskih stradanja u 20. stoljeća Milivoje Ivanišević ističe kako su u Memorijalnom centru Potočari sahranjeni, uglavnom, muslimanski vojnici, koji su ubijali srebreničke Srbe, te da je došlo vrijeme da se oni izmjeste.

Ivanišević smatra kako je konačno došlo vrijeme da se domaća i svjetska javnost upozna o činjenici da se u mezarju u Potočarima nalaze lica neposredno odgovorna za stradanje srpskog stanovništva, ne samo tog kraja, već širom Republike Srpske.

– Prošlo je već 20 godina i vrijeme je da se zna tko je tu pokopan. Tu su pokopani muslimanski borci, šehidi. Civila je otprilike tri posto, a sve ostalo su borci – navodi Ivanišević u intervjuu SRNI.

On napominje kako na mezarje u Potočarima dolaze predstavnici diplomatskih predstavništava, predstavnici i Republike Srpske i Srbije da se poklone muslimanskim civilima koji su izgubili život tijekom prošlog rata.

– To, međutim, nisu civili. Došlo je vreme da se muslimanski vojnici, šehidi sklone sa tog prostora memorijalnog centra i da se pokrene inicijativa da to groblje bude za civile sa tog prostora i srpske i muslimanske – navodi Ivanišević.

On napominje kako njegov Institut ima konkretna imena sahranjenih Bošnjaka u Memorijalnom centru, a kao primjer navodi da je tu sahranjeno kompletno rukovodstvo glavnog štožera Osme operativne grupe /Armije BiH/.

Tu su sahranjeni i mnogi zapovjednici brigada, nositelji najviših odličja, koja su dobili za paljenje srpskih sela i uništavanje stanovnika srpske nacionalnosti.

– Imamo dokumente u kojima je navedeno za što je tko odlikovan. Odlikovan je, na primjer, za to što je sudjelovao u napadima na sela Ratkovići, Brežani i Podravanje, a tamo je ubijeno više od sto srpskih civila. Neko je dobio za to odlikovanje, a kada je poginuo u nekoj borbi, zakopan je u mezarju – pojašnjava Ivanišević.

On objašnjava kako su u mezarju sahranjeni i oni muslimanski borci koji su poginuli 1992. godine u napadima na srpska sela oko Srebrenice, a ima i boraca koji su iz lokalnog groblja Kazani iz Srebrenice iskopani, pa premješteni u mezarje, ima i onih koji su poginuli u sasvim drugim krajevima, u sasvim drugo vrijeme.

– Prvo – to znači da to nisu civili, nego vojnici. Drugo, to nisu samo vojnici koji su poginuli u Srebrenici srpnja 1995. godine, nego svi njihovi vojnici koji su izginuli i prethodnih godina i na drugim terenima, čak i u Foči i Višegradu. Red je da oni svoje vojnike premjeste, neka im podignu groblje i spomenike u Federaciji BiH – navodi Ivanišević.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Mreže gore: “Sučeljavanje” Milanovića i Primorca postalo hit na društvenim mrežama

Sinoćnje sučeljavanje predsjedničkih kandidata Zorana Milanovića i Dragana Primorca na HTV-u, koje je trebalo donijeti ozbiljne političke rasprave, pretvorilo...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -