BANJALUKA – Građani BiH se u vrijeme krize ne odriču alkoholnih pića, podaci su Uprave za neizravno oporezivanje (UIO), prema kojima je za pivo, vino i žestoka pića izdvojeno oko 37 milijuna maraka više nego lani. iz inozemstva ove godine.
Iz UIO je za “Glas” rečeno da je za devet mjeseci ove godine stiglo 136,2 miliona kilograma alkohola u vrijednosti većoj od 202 miliona maraka, dok je u istom periodu prošle godine stiglo 137,3 miliona kilograma alkohola u vrijednosti od 165 miliona maraka.
– Tijekom ove godine najviše je uvezeno piva, u vrijednosti od 134,5 milijuna maraka. Najviše ih je bilo iz Srbije – istakli su iz UIO.
Kada je riječ o ostalim vrstama alkohola, od siječnja do rujna uvezeno je vino u vrijednosti većoj od 27,6 milijuna maraka, najviše iz Hrvatske, dok je vrijednost uvezenih likera i rakija iznosila oko 32,6 milijuna maraka, a najviše ih je i stiglo. iz Hrvatske.
Ekonomista Zoran Pavlović rekao je za “Glas Srpske” da je piti strano pivo uz domaće loša ideja i da se domaće pivare bore sa stranom konkurencijom.
– Želja potrošača da probaju neke nove vrste piva, kao i agresivan pristup stranih proizvođača, dovode do toga da se praktički više konzumira uvozno nego domaće. U BiH postoje četiri pivovare i vlasti bi trebale učiniti više da zaštite domaću proizvodnju – kazao je Pavlović.
Kada je riječ o izvozu, podaci UIO pokazuju da je BiH za devet mjeseci ove godine na strana tržišta izvezla više od 13,7 milijuna kilograma alkoholnih pića u vrijednosti od oko 29,3 milijuna maraka.
U istom razdoblju prošle godine izvezeno je piće u vrijednosti od 25,3 milijuna KM. Ove godine najviše je izvezeno alkoholnih pića i rakija, najviše u Srbiju.