Srbija je bezveze osvajala tuđe zemlje ne sluteći da u svojoj ima ogromne nalazišta zlata. Tako su potvrdila najnovija geološka istraživanja a u zemlji već traje prekvalifikacija Arkanovih jedinica u rudare. Ovo veliko otkriće vratilo je našem susjedu vjeru u optimizam i šansu da izvuče svoje gospodarstvo u kolapsu. No, za njegovo vađenje potrebna joj je pomoć stranaca.
Rude zlata u Srbiji ima mnogo više nego što se dosad mislilo, otkrila su navodno nova detaljna geološka istraživanja u Timočkom magmatskom kompleksu, u planinama na istoku zemlje.
Strane kompanije kažu kako su došle do otkrića koja se događaju jednom u stoljeću, dok se srpski geolozi uopće ne čude takvom razvoju događaja jer smatraju da su bogata ležišta zlata očekivana.
Otkriće zlatnih ruda može biti prekretnica za Srbiju
Međutim, država se desetljećima nije ponašala kako je trebala te nije ulagala u geološka istraživanja svojih ruda, niti u osuvremenjivanje eksploatacije.
S obzirom na veliku potražnju za zlatom na svjetskom tržištu, dolazak stranih stručnjaka, novih tehnologija i investicija u rudarstvo može biti prekretnica za Srbiju, smatra Milan Bačević, ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja.
On je za Novosti otkrio da geološka istraživanja zlata i drugih plemenitih metala u Srbiji trenutno izvodi 13 tvrtki, od kojih je osam sa stranim osnivačkim kapitalom.
Kompanija Avala resources, istražuje zlato na devet lokacija, a samo tijekom prošle godine investirala je više od 20 milijuna dolara u detaljna istraživanja.
”Najbolji su rezultati na lokaciji Potaj Čuka-Tisnica kod Žagubice. Ukupni rudni potencijal se već u ovoj fazi istraživanja procjenjuje na nekoliko milijuna unci zlata, što je jednako stogodišnjoj produkciji zlata u Borskom rudniku! Riječ je o novootkrivenim, ranije nepoznatim mineralnim pojavama zlata u zapadnom predjelu Timočkog magmatskog kompleksa”, otkrio je Bačević.
Prezaduženi i siromašni, pa im je pomoć stranaca nužna
Ministar ne krije da Srbija sama danas nema novca ni tehnologije ni za osnovna geološka istraživanja.
”Naša država je siromašna i prezadužena jer su nas prethodne vlade dovele u ovo stanje. Ništa nisu izgradile i nisu otvorile nijedan ozbiljan rudnik. Problem se mora rješavati uvođenjem investicija iz inozemstva ili nalaženjem strateških partnera”, objasnio je Bačević zašto su nekada vrlo uglednoj i profitabilnoj srpskoj geologiji i rudarstvu danas neophodni stranci da bi ponovo stala na noge.