Srijeda, 1 svibnja, 2024

SPUTNJIK: Aako se razmijene teritorije sa Kosovom, evo što će se dogoditi

Must Read

Što bi na terenu predstavljalo razgraničenje, a šta korekcija granica, kao i šta svjetske sile kažu o ovim predlozima rešenja za Kosovo koji se sve jače lansiraju iz Beograda i Prištine?

O tome svemu govoreno je u emisiji „Svet sa Sputnjikom“, diplomatom Zoranom Milivojevićem i bivšim generalima Mitrom Kovačem i Božidarom Delićem.

Zemlje Zapadne Europe poput Velike Britanije i Nemačke rezolutno su reagirale protiv „promjene granica“, a Rusija i Kina su iznele jasan  stav da ne odustaju od podrške Srbiji na liniji međunarodnog prava, podsjeća Milivojević.

„Rusi su se ogradili sa tri točke koje je Zaharova iznela u Beogradu, a kineski ambasador u Beogradu je rekao da smatra da se uopće ne treba odricati prava na Kosovo i Metohiju. Po njihovom iskustvu, treba imati strpljenja, kao što su oni imali kada su u pitanju Hongkong i Makao, ali u suštini smatraju da Srbija sa tim ne bi trebala uopće trgovati“.

Kada su u pitanju tri ruska stava, Milivojević kaže da su oni potpuno razumljivi.

„Prvi je da o KiM ne treba razgovarati kao o posebnom slučaju, i to se potvrdilo jer on to zaista i nije.

Drugo, podsjetili su da nije bilo referenduma. Oni to navode zbog Krima, jer je tamo mnogo čistija i jasnija situacija. Treće je da je međunarodno pravo i dalje važeće i da Srbija treba da ima to u vidu i da vodi računa. Dakle, odbijaju priču da se Kosovo i Metohija dovedu u bilo koju drugu poziciju osim onoga što je sadašnje stanje. To nije država, pod mandatom je UN, i u tom kontekstu mora i da se rješava“, dodaje Milivojević.

Diplomat smatra da su dobre strane novih inicijativa za Kosovo reakcije koje su pokazale da kosovsko pitanje nije mrtvo i da stvar nije završena. Naglašava da smo svjedoci novih međunarodnih okolnosti — Zapad je sve više podijeljen, a Rusija i Kina jačaju svoju globalnu poziciju i argumenti Srbije za rješavanje statusa KiM dobijaju na snazi.

Milivojević navodi i slabosti Vučićevog prijedloga za razgraničenje — otvoreni su unutarnji frontovi i politički i sa Srpskom pravoslavnom crkvom, a predsjednik sugerira na odricanje od dijela teritorije.

General major i predsjednik Euroazijskog bezbednosnog foruma Mitar Kovač kaže da je minulih godina mnogo toga urađeno naopako po budućnost rješavanja kosovskog pitanja: Administrativna linija je pred narodom prikazivana kao neka propusna linija, govorili su nam da to nije granica i da će se praviti montažni objekti koji će se brzo demontirati, da će na istim punktovima biti i organi Republike Srbije i privremenih vlasti iz Prištine.

Kako je vreme sazrijevalo, Kovač kaže da je ta administrativna linija sazrijevala do granice.

“Nema prostora za razgovor o promjeni granica na Balkanu i Europi nakon Drugog svjetskog rata, a to se zapravo ne može učiniti ratom. Njemačka kancelarka je u pravu kada kaže da granice u Europi i na Balkanu ne bi mogle biti promijenjene. Mislim da to Srbija treba inzistirati. Treba razgovarati o rješavanju kosovskog problema, ali samo unutar međunarodno priznatih granica Republike Srbije “.

Kovač kaže da nije pitanje aktualne vlasti da rješava Kosovo i Metohiju, da to nije pitanje jedne generacije u srpskom narodu, a ni samo Republike Srbije. To je, tvrdi, pitanje i Republike Srpske i dijaspore, ali i Crne Gore, jer je i ona izvorno srpskih država, koja je pogrešnim putem promovirana u antisrpsku tvorevinu.

Milivojević naglašava da teritorija mogu razmijeniti samo suverene države i da bi razmjena u slučaju Kosova značila da Srbija sama sa sobom nešto razmjenjuje i da se nečega odriče.

“Ako se uopće složio, Srbija će priznati Kosovo kao neovisnu državu, koja je namjera nekih. Kad se govori o podjeli, imajući u vidu faktičko stanje, Srbija na neki način kontrolira trećinu teritorija Kosova i Metohije, a kad se govori o razmjeni teritorija, to je nešto drugo. Pokazalo se da Thaçi otvara pitanje južne Srbije. Taj koncept bi uključivao povratak Srbije na granice prije balkanskih ratova, a to je opasna teza. Ljudi su zaboravljeni 1956. godine kada je Središnji odbor općine Leposavić priključio Kosovu političkim motivima kako bi se podigao demografsku strukturu. To su ozbiljne stvari o kojima treba pričati “, prisjeća se diplomat.

Umirovljeni general Božidar Đelić smatra da je projekt razgraničenja započeo mnogo prije Vučića, ali da nije imao nikakvih pisanih tragova.

“Osjećala sam sporazum o Bruxellesu na svojoj koži, jer do svoje potpisivanja nisam osjećala da idem izvan zemlje. Porijeklom sam iz Đakovice i mogao sam slobodno putovati iu Prizren, Đakovicu, Dečane, Peć, ali su mi ti putevi zatvoreni nakon potpisivanja Briselskog sporazuma “.

Kovač, ipak, smatra da za Srbiju dolaze bolja vremena, a to što pokušavaju nas prisiliti da se nešto dogodi što prije jeste prvenstveno u interesu zapadnih zemalja. On kaže da je njima potrebna lažna država Kosovo, gdje će imati bezgranično pravo baziranja snaga i borbenih sustava u kontekstu sukobljavanja s Rusijom, i da zato žure da što prije postignu to rješenje sa Srbijom.

“Sve dok potpis nije potpisan, oni znaju da dugoročno ne mogu ozbiljno raditi na Kosovu, a to znaju i vlasti u Prištini. Svjesni su da se u promijenjenim okolnostima srpska država vrlo brzo može vratiti na to područje. Srbija ne bi trebala žuriti u bilo kojem smislu. Treba se boriti za nepromjenljivost međunarodno priznatih granica i za visoku autonomiju albanskog naroda na prostoru Kosova i Metohije “, kategoričan je Kovač.

(Sputnjik)

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Nakon odluke Crne Gore da podrži rezoluciju, Srbija ostaje jedina zemlja regije koja to neće učiniti

Nakon što je Crna Gora objavila da će u Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda (UN) podržati usvajanje rezolucije o genocidu...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -