Petak, 18 listopada, 2024

SKEJO: Država daje prostor Prijovićki, ali za Thompsona nema mjesta?

Vrlo

Nakon nedavne konferencije za tisak, Udruga IX. bojne HOS-a izrazila je svoje duboko nezadovoljstvo načinom na koji se njihove reakcije i stavovi prenose u javnosti. Smatraju da novinari često ignoriraju njihove stvarne brige te izvlače izjave iz konteksta, a sada su se ponovno oglasili s komentarom na nepravedne razlike između tretmana srbijanskih izvođača u Hrvatskoj i Marka Perkovića Thompsona.

“Je li normalno da Prijovićka može nastupati u Hrvatskoj, dok Thompsonu nije dopušteno?” pitaju se splitski hosovci. Boli ih činjenica da se, kako kažu, “namjerno prešućuje statistika, brojke i službeni podaci koji jasno svjedoče o strahotama Domovinskog rata.”

U svom priopćenju ističu kako je u Domovinskom ratu ubijeno više od 15.000 ljudi, od kojih 8.257 branitelja i više od 6.000 nevinih civila, te podsjećaju da se te žrtve često zaboravljaju ili namjerno ignoriraju. “Znaju li naši susjedi i komšije, a onda i naša djeca, da se najviše žrtava dogodilo upravo od ruku prvih susjeda, komšija, dojučerašnjih prijatelja?” pitaju se hosovci.

Posebno ih boli činjenica da su mnogi počinitelji strašnih zločina još uvijek na slobodi i da se ne zna gdje su mnoge žrtve zakopane. “Još više boli činjenica da su još uvijek živi oni koji znaju gdje su zakopani naši najmiliji, doslovno bačeni i zvjerski mučeni. Ali oni šute i produbljuju i onako svježe rane,” stoji u priopćenju.

Tko govori u ime žrtava?

Iz Udruge IX. bojne HOS-a postavljaju pitanje: “Tko je glas mrtvih, ali i živih? Na prvom mjestu su silovane djevojčice, žene i majke o kojima danas nitko ne govori. Udruge koje bi trebale štititi dostojanstvo djevojčica, žena i majki vješto prešućuju ovu strašnu tragediju.”

Tvrde da su mnogi silovatelji, kao i njihovi nalogodavci, danas slobodni i čak rade u javnim službama države protiv koje su ratovali. “Njihove žrtve ih sreću na ulici, a nerijetko prijete ponovnim zločinima,” navode hosovci.

Šutnja o sakralnim objektima i ratnoj odšteti

Osim žrtava rata, Udruga se osvrće i na razaranje 1.500 sakralnih objekata, pitajući se je li itko iz Srbije ikad iskazao žaljenje zbog tih gubitaka. Također ističu kako vojne arhive čuvaju mape minskih polja, ali se te informacije ne dijele, a ratna odšteta nikada nije spomenuta.

“Znamo da u vojnim arhivima imaju mape minskih polja. Je li itko ikad spomenuo ratnu odštetu zbog pretrpljenih ljudskih, duhovnih i materijalnih gubitaka?” pitaju se.

Mediji, gdje ste?

Pozivaju medije da postanu glas živih i mrtvih iz Domovinskog rata, a posebno u studenom kada se obilježava sjećanje na žrtve Vukovara i Škabrnje. Ističu apsurd da se u Splitu, iz kojeg su na ratišta odlazili kao golobradi dječaci, najavljuju koncerti izvođača koji su podržavali agresiju na Hrvatsku, dok za “istinskog junaka, domoljuba i branitelja Marka Perkovića Thompsona nema mjesta.”

 

- Advertisement -
guest

Uključena je moderacija komentara. Potrebno je određeno vrijeme da se pojavi vaš komentar.

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

0 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Država je tražila da ga se baci u koš zaborava. On je postao veća Institucija od nje

Marko Perković Thompson, čovjek čije ime izaziva polarizirane emocije, nije samo pjevač. On je simbol. Institucija. Država je pokušavala...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -