Ovisno o broju bušotina, investicija bi mogla biti 300-700 milijuna dolara
Među ponuđačima koji su se javili za istraživanje nafte u Jadranu Hrvati su očekivali zvučnija imena. Jedno od njih je i Shell koji će istraživanja obaviti u BiH, odnosno Hercegovini.
Naftni konzultant Miro Skalicki, koji je 20-godišnju menadžersku karijeru gradio u Shellu, ima svoje viđenje o izostanku jakih imena za istraživanje nafte u Jadranu.
“Neke od velikih naftnih kompanija već su prisutne u susjednim zemljama. Shell buši primjerice u Albaniji na kopnu i moru. Neke bušotine na kopnu dale su zadovoljavajuće rezultate pa su stoga tražili dodatne koncesije za bušenje.
Zatim, nešto o čemu se malo govorilo, Vlada Federacije BiH potpisala je pismo namjere sa Shellom za određeni broj bušotina u Dinaridima, od Bihaća do zaleđa Dubrovnika, tik uz hrvatsku granicu.
Ovisno o broju bušotina, investicija bi mogla biti 300-700 milijuna dolara. Ako neki od jakih već istražuju naftu i plin ili pregovaraju da počnu s istraživanjima u nama susjednim zemljama na kopnu i/ili moru, znači da postoje određene naznake da bi nafte i plina moglo biti i u jadranskom podmorju.
Pitanje je o kolikim se potencijalnim zalihama nafte i plina radi. Pitanje je i je li bilo dovoljno kvalitetnih informacija u “prostoriji s podacima”’ da bi se mogla donijeti kvalitetna odluka i možda se zbog toga određene kompanije nisu javile”, kazao je Skalicki za Večernji list.