Subota, 11 svibnja, 2024

SERWER : Trajni mir između Srba i Albanaca vodi u podjelu BIH i Makedonije

Must Read

Vjerujem da su sve države nastale raspadom bivše Jugoslavije, kao i Albanija, danas bliže ispunjavanju svojih euroatlantskih ambicija“, ocijenio je profesor washingtonskog Univerziteta John Hopkins Daniel Serwerpredstavljajući u Beogradu knjigu “Od rata do mira na Balkanu, srednjem Istoku i u Ukrajini” („From War to Peace in the Balkans, the Middle East and Ukraine“).

Serwer je u BH javnosti prepoznat kao veliki prijatelj Bošnjaka te je na tragu unitarnog uređenja BIH i blizak je radikalnim opcijama u zemlji koje se na dnevnoj razini bore protiv obnavljanja suživota Bošnjaka s Hrvatima i Srbima a konzumiranje ustavnih prava malobrojnijih naroda u BIH smatraju “rasnim zakonima”.

Kao tri ključna problema koja utječu na napredak, Serwer je označio spor između Makedonije i Grčke oko imena, normalizaciju odnosa Beograda i Prištine i nefunkcionalnost institucija Bosne i Hercegovine.

On smatra da problemi koji su još prisutni na Balkanu ne zahtijevaju veliko američko učešće, i da svi mogu biti riješeni diplomacijom. Problem, kako je naveo, može biti pojava predsjednika SAD Donalda Trumpa. Serwer kaže da je Trump otvorio vrata idejama o podjeli i razmjeni teritorija, kao rješenju za pitanje Kosova.

– Mislim da je to užasna ideja iz mnogo razloga. Ali, ona potvrđuje da Beograd nema namjeru da ikada više vlada nad kosovskim Albancima. Ideja o podjeli bi destabilizirala Makedoniju i Bosnu, i bez sumnje bi bila poticaj predsjedniku (Rusije) Vladimiru Putinu u njegovim naporima da poništi suverenitet Gruzije, Moldavije i Ukrajine“, rekao je Server.

On navodi da vjeruje da su predsjednici Srbije i Kosova Aleksandar Vučić i Hašim Tači „shvatili“ da od dogovora o razmjeni teritorija nema ništa, te da ni u parlamentima dvije države ne bi dobili podršku za tako nešto.
„Ali loše ideje nikada ne umiru. One su zombiji, a ova je po mom mišljenju zombi“, rekao je Serwer.

Jedno od pitanja je , smatra Serwer, disfunkcionalna struktura koju su Amerikanci nametnuli Bosni i Hercegovini u Daytonu.

– Jasno je da mu treba rekonfiguracija koja bi omogućila vlastima u Sarajevu da ispuni i provede pravnu stečevinu Europske unije. Ljudi govore o svim mogućim promjenama daytonskog Ustava, ali za mene tamo ima samo jedna jedina rečenica koja nedostaje daytonskom Ustavu, a to je: ‘da vlast u Sarajevu mora imati svu neophodnu vlast koja joj treba da ispregovara i ispuni pravnu stečevinu Europske unije’. Mislim da bi to upravljanje Bosnom bilo učinjeno mnogo efikasnijim i funkcionalnijim nego li je to danas, poručio je Serwer.

0 0 votes
Article Rating
- Advertisement -

14656 COMMENTS

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Bunoza o izboru hrvatskog člana Predsjedništva BiH: Prema sadašnjem zakonu glas Hrvata ne vrijedi ništa, konstitutivni smo narod, i to nikome ne smeta. Kako...

Ministar pravde Bosne i Hercegovine Davor Bunoza govorio je o zakonima koji čekaju na usuglašavanje i usvajanje te je,...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -