Christian Schmidt, visoki predstavnik BiH, ponovno je posjetio Banjaluku – i to kako dolikuje jednom modernom kolonijalnom upravitelju: bez najave, bez službenog razloga i, kako izgleda, bez cilja.
“Zamišljeni šetač” Banjaluke
Schmidt je u Banjaluci posjetio IDDEEA-u, gdje je vjerojatno proučavao kako se prave lične karte za građane države koju on vodi bez njihovog pristanka. Nakon toga, sastao se s potpredsjednikom RS-a Ćamilom Durakovićem, jer je očito morao pronaći barem jednu osobu koja ga neće ignorirati.
Ali pravi vrhunac Schmidtove avanture nije bio sastanak – već njegova “turistička” šetnja. Prošao je pored Palače predsjednika RS-a, gdje ga nitko nije ni primijetio, obišao dva parka, vjerovatno tražeći klupu na kojoj bi odmorio od silnog nečinjenja, i na kraju se zaustavio kod spomenika Kulinu banu.
Kulin ban u nevjerici
Postavljanje spomenika Kulinu banu svakako je bio povijesni događaj, ali vjerujemo da se čak i sam ban “okrenuo u svojoj brončanoj koži” kada je ugledao Schmidta kako stoji ispred njega.
Kulin ban, simbol bosanske preddržavnosti i skoro pa suverenosti, vjerojatno nije očekivao da će jednog dana služiti kao foto-op za visokog predstavnika koji kroji zakone mimo volje naroda.
Šta je zapravo radio?
Naravno, mediji nagađaju da je Schmidt želio poslati “poruku.” Ali koju? Da zna hodati? Da mu Google Maps radi i u Banjaluci? Ili možda da uživa u baštini zemlje čijim građanima redovno nameće volju međunarodne zajednice?
Jedino je sigurno da Schmidt iz svake svoje posjete izlazi jednako zbunjen kao i građani BiH.
Schmidtov “grandiozni” obilazak Banjaluke mogao bi se sažeti u nekoliko riječi: mnogo koraka, malo smisla. Ako visoki predstavnik ima vremena za šetnje, možda bi trebao razmisliti o povratku u Njemačku – gdje ga, vjerujemo, čekaju bolji parkovi, manje spomenika i narod koji bar zna zašto je tu.
Banjaluka će se nekako snaći i bez njegovih “važnih” gesti.
I da, Schmidt je hodao sa tjelohraniteljima. Trojicom. Naoružani su bili i na kontaktu s timovima okolo. Važan detalj.
poskok.info