Jeste li znali kako su prve šahovske partije odigrane u Indiji i to prije 2000 godina? Iako je šah stara igra, ostala je prisutna čak i u digitalno doba. Danas puno toga možete učiniti preko računala i Interneta.
Možete učiti igrati šah, gledati šahovske partije koje su već odigrane, vidjeti svjetske liste igrača, te se čak prijaviti i sudjelovati u online turnirima koji se održavaju. Šah je bila i ostala igra u kojoj se razvijaju socijalne i kognitivne sposobnosti u kojoj se poštuje suigrač. To je igra u kojoj su pravila jednaka za sve.
No, osim uživanja u igri, šah donosi i neke prednosti o kojima možda i niste razmišljali.
Šah pomaže razvijanju mozga
Logičke igre poput šaha predstavljaju izazov za mozak te potiču rast dendrita šaljući signale iz neuronskih stanica mozga. Dendriti su sastavni dio neurona, a s više dendrita poboljšava se živčani sustav, te se samim time utječe na razvoj mozga.
Šah utječe na obje strane mozga
U Njemačkoj je provedeno istraživanje [1] u kojem su sudjelovali šahovski stručnjaci i početnici. U istraživanju su se pratile aktivnosti u lijevoj i desnoj polutci mozga. Lijeva polutka je logična, analitična i racionalna, a desna polutka osjećajna i intuitivna. Istraživanje je pokazalo kako šahovski stručnjaci koriste obje strane mozga kad je riječ o reakcijama na oblike koji su im prikazivani, a isto tako su koristili obje strane mozga kako bi brže odgovarali na pitanja o šahovskim pozicijama.
Šah poboljšava matematičke sposobnosti
Njemačka studija [2] u kojoj su tradicionalne matematičke satove zamijenili sa satovima šaha utjecalo je na povećanje rezultata na matematičkim testovima. I u Hrvatskoj su provedene razne studije na temu šaha i povećanja matematičkih sposobnosti djece u školama, a članak kojeg je napisala Darija Brajković to diže na višu razinu, postavljajući matematičke zadatke na šahovskoj ploči [3]. Povećava sposobnosti razmišljanja o problemu unaprijed i poboljšava pamćenje.
U šahovskoj partiji igrači igraju poteze koje smišljaju tijekom partije pošto je svaka partija jedinstvena. Igrači razmišljaju i nekoliko poteza unaprijed kako bi razvili plan igre, te taj plan proveli do kraja. Sve to utječe na sposobnosti prosudbe, planiranja i rješavanja problema, te poboljšanje pamćenja, prenosi portal logično.com
Šah pomaže u sprječavanju Alzheimera
Kako ljudi stare, postaje sve važnije vježbati mozak kako bi ga održali zdravim. Prema jednoj studiji [4] osobe preko 75 godina koje igraju igre kojima vježbaju mozak, poput šaha, imaju manju mogućnost oboljeti od Alzheimera ili drugih bolesti koje izazivaju demenciju u odnosu na osobe iste dobi koje ne vježbaju mozak na takav način.
Kao što možete vidjeti, prednosti šaha su višestruke. Šah može biti i nešto više od samog sjedenja na stolici i gledanja u ploču.
Jedan zaljubljenik u šah ovako ga je opisao: „Šah je i sport i umjetnost i igra. Šahovska ploča je polje moguće stvarnosti, simbolizira našu Zemlju i svemir. Crna i bijela polja na šahovskoj ploči stvaraju igru kontrasta, dvije boje koje su u svakom smislu suprotstavljene, predstavljaju mora i kopna, reljef Zemlje. Šahovske crne i bijele figure su simbolične predstave čovjekovih različitih životnih uloga, različitih životnih karaktera, rasa i nacija. No filozofski gledano, šah je od svih umnih aktivnosti (i/ili igara) najbliže simulaciji pravoga života, odnosno vremena (pješaci su vrijeme koje se ne vraća) i tu leži ta fascinantnost“ (Siniša Režek) [5] .
Iako ne gledamo svi identično na ovu igru, lijepo je vidjeti da šah sa sobom nosi više pozitivnih efekata. Budući da je šah vrlo stara igra možemo je promatrati i kao naše nasljeđe.
Nadam se da ćete nakon ovog članka posegnuti za šahovskom pločom, postaviti figure i pozvati prijatelja na jednu partiju, a ako nemate vremena savjetujem vam da posjetite našu domaću vrlo kvalitetnu stranicu o šahu CHESS ABCgdje ćete doći do šahovskih zagonetki. Svaki novi ulaz donosi novu zagonetku. Probajte ih riješiti.
“Naše, a svjetsko” – Fantastična internet stranica za ljubitelje šaha koju je realizirao Marko Jelčić iz Gruda. Kliknite i uživajte.