Nedjelja, 22 prosinca, 2024

Sadiković: BiH nije "osposobljena" da može da primijeni bilo šta

Vrlo
- Advertisement -

Profesor emeritus Sveučilišta u Sarajevu i v. d. člana Venecijanske komisije Ćazim Sadiković u intervjuu za Agenciju FENA govori o nužnosti ustavne reforme u BiH u kontekstu pune primjene Europske konvencije o zaštiti ljudskih prava (EK), te pogrešnom pristupu kojim se ovo pitanje reducira na provedbu presude Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u predmetu “Sejdić i Finci”.
 
 
Upitan da prokomentira najnoviju inicijativu EU da se ubrza proces provođenja ove presude, Sadiković navodi da se u osnovi radi o neadekvatnom pristupu, te da izlaz iz svojevrsnog “začaranog kruga” vidi u primjeni Europske konvencije, podsjećajući da je to ono što je država BiH bila obavezna uraditi još 1996. godine.
“Primarna obveza Bosne i Hercegovine prema Dejtonskom mirovnom sporazumu jeste da primjeni EK-a, kako je to definirano odredbom (članak 2. točka 2.) Aneksa 4. (Ustava BiH) i na način da se ona (EK) primjenjuje izravno i ima prioritet nad svakim drugim pravom, uključujući i ustavno “, precizira Sadiković.
Naglašava da se primarna obveza države u tom pogledu ne može svoditi samo na pitanje provođenja sudskih odluka u svakom pojedinačnom slučaju, ne dovodeći pritom u pitanje poštivanje presuda Suda u Strasbourgu.
“Kada bi se Europska konvencija primjenjivala po presudama, odnosno onda kada netko ukaže na nesuglasnost ustava ili zakona s EK-om, onda bi to trajalo desetljećima. EK se ne primjenjuje na temelju pojedinačnih predstavki / presuda, nego se ona primjenjuje u cjelini, pa tek onda u pojedinačnom slučaju kao što je to predmet Sejdić i Finci, pojašnjava Sadiković.
Po njegovim riječima, suština ovoga spora je u tome što država BiH nije svoj Ustav usuglasila s EK-om, te tako nije “osposobljena” da može primijeniti bilo što, pa ni presudu u konkretnom slučaju.
Uz ocjenu da pristup EU o ovom pitanju (reforma Ustava BiH) nije u skladu s općim institucionalnim okvirom Vijeća Europe (VE), niti sa Statutom VE, Sadiković ponovno potcrtava da je primarni zadatak BiH da, kao svaka druga država-članica VE, cjelokupni svoj Ustav i pravni sustav dovede u sklad s Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava.
“Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava je ustavni instrument europskog javnog poretka, a po Daytonu i ustavni instrument bh.. Pravnog poretka”, navodi Sadiković, zalažući se za cjelovito rješavanje problema proisteklih iz diskriminatorskih elemanata (odredbi) u Ustavu BiH, vezanih za status bh. . građana, odnosno poštivanje njihovih ljudskih prava.
On u tom kontekstu, au vezi s pitanjem europskog integracijskog procesa, smatra da BiH nema uvjete, ne samo podnijeti tzv. kredibilnu aplikaciju za članstvo u EU, nego da ne zadovoljava ni kriterije za članstvo u VE, “jer ne ispunjava osnovni uvjet – da cjelokupni sustav bude u skladu s EK-om, kao što je to slučaj s ostalih 46 zemalja članica VE”.
Štoviše, ističe da je primjena EK-a neophodni uvjet za europski integracijski proces te da je ta konvencija referentni instrument za članstvo u EU.
Sadiković je mišljenja da ono na što se trenutno poziva BiH nije u skladu sa strukturom i suštinom europskih integracija, posebno s VE i EU, “zato što se Europska konvencija mora primijeniti u cjelini, a ne parcijalno”.
Dodao je da primjena Europske konvencije, zapravo, predstavlja minimum koji moderna država treba ostvariti u pogledu ljudskih prava, te da je to osnova za proširivanje liste ljudskih prava “na socijalni i ekonomski teren” (druga generacija ljudskih prava).
Na upit u vezi s obvezom EU inzistirati na primjeni vlastitih instrumenata, u konkretnom slučaju Europske konvencije, Sadiković navodi da to pitanje treba adresirati Europskoj uniji, budući da se radi o pitanju koje predstavlja konkretnu obvezu zemalja-aspirantice za članstvo.
“EU je jedna od potpisnica Daytonskog sporazuma kao specijalni pregovarač i to je činjenica koja otvara pitanje što je ona (EU) učinila da se Europska konvencija o zaštiti ljudskih prava primijeni u BiH”, kazao je prof. emeritus Ćazim Sadiković u intervjuu za Agenciju FENA.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prekid transporta ruskog plina kroz Ukrajinu mogao bi preopteretiti terminal na Krku

Hrvatski LNG terminal na otoku Krku mogao bi preuzeti ključnu ulogu u opskrbi plinom za Srednju Europu ako Ukrajina...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -