Petak, 27 rujna, 2024

Ramo uramio Čavaru. Analiza fotografije

Vrlo

  • Federalni ministar unutarnjih poslova Ramo Isak sastao se s Marinkom Čavarom, informirao ga o sigurnosnoj situaciji te naporima za bla bla bla.
  • Isak je istaknuo povećanje proračuna za Ministarstvo, s naglaskom na nabavku opreme i obuku policajaca bla bla.

    Čavara je pohvalio Isakov trud i važnost institucionalne suradnje, istaknuvši da bla bla

    A sada ono bitnije…

Isak, dva mobitela i čardaci – priča o ministru između prošlosti i budućnosti

Iza Rame Isaka, kao diskretni podsjetnik na sve što se događalo i što će tek doći, visi portret s motivom čardaka i šatora. S obzirom na to da je ovo ured ministra unutarnjih poslova, možda bismo očekivali nešto hladnije, strože – grb Federacije, uniformirane redove policije ili barem fotku nekog državnika kako steže ruku šefu FBI-ja. Ali ne, iza Isaka su čardaci i šatori. I što to govori o njemu?

Za početak, čardaci su motiv dvostrukosti, dualnosti – s jedne strane simbol su orijentalne prošlosti Balkana, nečega što je sada gotovo nestalo, a s druge strane uvijek lebde između neba i zemlje, kao da nemaju točno određen položaj. Isak, sa svoja dva mobitela, izgleda kao čovjek koji balansira između dva svijeta – prošlosti i budućnosti, tradicije i modernizacije, policijskih patrola i tehnoloških rješenja.

Šatori, s druge strane, evociraju nomadski duh, fleksibilnost, spremnost na promjenu i kretanje. Možda nam Isak želi reći da je on političar koji ne ostaje statičan, već uvijek u pokretu, spreman na prilagodbe – baš kao i onaj Muhamed Ali u prvom planu, koji se kreće po ringu. Šatori iza Isaka možda odražavaju i neprestano političko preslagivanje, improvizaciju i tranziciju koja nikad ne završava – savršena metafora za Bosnu i Hercegovinu.

Dakle, čardaci i šatori nam govore o Isaku kao o političaru između svjetova – jednom nogom u tradiciji, a drugom u digitalnoj eri, uvijek s dva mobitela na stolu, spreman na nove udarce, ali i na nove prilike.

Misteriozni crnac u dnu zastave – tko je?

Dok Isak balansira između prošlosti i budućnosti, čini se da u dnu zastave Bosne i Hercegovine, u gotovo kalendarskoj fotografiji, stoji portret misterioznog crnca. Tko je on? Je li vođa neke tajne organizacije koja stoji iza Isaka? Ili je to Muhamed Ali, ikona borbe za pravdu, čiji duh sada lebdi nad ministarskim uredom?

Ako je to Muhamed Ali, možemo zamisliti simboliku – Isak kao politički borac, ne samo za sigurnost, nego i za širi pojam pravde, koji je spreman na udarce, ali i na iznenadne političke “kontranapade.” Ali možda je to neka nova enigma, lik iz sjene, vođa nevidljive organizacije, čiji su planovi za Bosnu i Hercegovinu još skriveni. Na predsjedniku Federacije, Marinku Čavari, leži odgovornost da nam otkrije tko je ta osoba – i je li to stvarno Muhamed Ali, ili tek kalendarska fotografija s dubljim značenjem?

Stol prepun slatkiša – politički med i mlijeko?

I dok se pažnja usmjerava na dva mobitela, šatore i misteriozni portret, ne smijemo zanemariti jednu ključnu scenu – stol prepun slatkiša. Bomboni, čokolade, možda čak i baklave. Je li to samo sitnica za goste, ili Isak koristi šećer kao politički alat za smirivanje napetih situacija? Slatkiši na stolu mogu biti dublja metafora za politički trenutak – sve izgleda slatko, ali se pravi izazovi, poput onog misterioznog crnca ili zveckanja mobitela, tek naslućuju ispod površine. U Bosni i Hercegovini, kao i u Isakovom uredu, slatko je često pokrivač za gorke političke borbe.

Na kraju, preostaje nam čekati odgovore. Hoće li Čavara otkriti tko je tajanstveni crnac na slici? Kojim mobitelom Isak prima više poziva – onim od suradnika ili od jarana Muhe? I hoće li slatkiši na stolu biti dovoljni da se zaslade sve gorke političke situacije? Ostaje za vidjeti.

- Advertisement -

7 KOMENTARI

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

7 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prije 495 godina sloboda i prosvjetiteljstvo zakucali su s Istoka na vrata Beča. Ali nisu ih primili srdačno kao mi…

Dok su Osmanlije predvođene Sulejmanom Veličanstvenim stigle pred Beč 1529. godine, noseći mirise, zlato i prosvjetiteljstvo,  zapadna Europa imala...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -