Predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac gostovao je u HRT-ovoj emisiji Nedjeljom u dva.
Urednik emisije Aleksandar Stanković pitao je Pupovca radi li se o njegovu dodvoravanju kada je rekao da Andrej Plenković vrijedi suhog zlata. Pupovac je odgovorio da nije riječ o dodvoravanju. Ima karakteristike obrazovane, profesionalne i političke osobe, koje ga stavljaju u vrh, ne samo u Hrvatskoj nego i u Europi, rekao je.
Odgovarajući na pitanje bi li mogao biti potpredsjednik vlade iz srpske nacionalne manjine, Pupovac je odgovorio da je usmjeren samo na parlament i posao na Filozofskom fakultetu. Što se tiče sudjelovanja u vladi, simbolično i funkcionalno bilo bi dobro da pripadnici manjina budu ondje zastupljeni, ističe i dodaje da će u idućim razgovorima biti riječi o svim oblicima participacije te da je bitno da se formira funkcionalna vlada.
Naše pozicije HDZ-u su poznate otprije, rekao je Pupovac, među ostalim, u emisiji Nedjeljom u dva.
Urednik Stanković spomenuo je Zlatka Hasanbegovića i njegovu izjavu da nikad nije imao protusrpska stajališta. Pupovac je rekao kako želi da se Hrvatska okrene budućnosti, a ne prošlosti. Želimo da manjine u Hrvatskoj budu priznate kao dio tog demokratskog potencijala. Oni koji to ne žele, ne mogu biti naši partneri, dodao je.
Govoreći o referendumu u Republici Srpskoj u BiH, Pupovac je rekao da je, nažalost, većina referenduma na području bivše države završavala tenzijama i sukobima. Nadam se da ovaj referendum neće završiti na takav način, kazao je i dodao – volio bih da do referenduma nije došlo.
Pupovac je i istaknuo da Milorada Dodika zna prilično drugo, još otkad je bio opozicijski političar.
Napomenuvši da nikomu ne želi dijeliti savjete, rekao je kako smatra da se budućnost Srba u BiH ne može zajamčiti bez suradnje s ostala dva naroda. Mora se pronaći neki modus suradnje, neki modus dogovora. To treba ohrabrivati i Srbija i Hrvatska, dodao je.
Na pitanje zašto se često sastaje sa srbijanskim premijerom Aleksandrom Vučićem, odgovorio je da su to javni susreti koji služe da se bolje upoznaju.
Na pitanje je li oportuno toliko se sastajati s Vučićem, a nemati toliko česte kontakte s hrvatskim premijerom, Pupovac je odgovorio: Dok je Zoran Milanović bio premijer, ja sam s njim imao česte kontakte.
Govoreći o iskustvu s Milanovićem, rekao je da je s njim često razgovarao. Nije jednostavan čovjek za razgovor. Nije jednostavan, među ostalim, i zbog toga što ponekad zna biti previše otvoren. On zna ponekad koristiti jezik u komunikaciji koja nije dopuštena među ljudima koje nose javne funkcije jer je ta komunikacija strogo kodirana. Milanović nije čovjek kojega treba samo stavljati u taj kontekst. On sigurno nije čovjek kojega treba svesti samo na iskustvo poteza u vrijeme izbjegličke krize, izbjegličkog vala koji je iz Srbije išao prema Hrvatskoj, niti ga treba stavljati samo u kontekst objavljenog razgovora i njegova tvrdoglavog ostajanja na tome da nešto od toga ponovi ili da se drži toga što je zapravo već rekao. Neke od formulacija koje je tamo rekao su takve da su bile uvredljive ne samo za Srbe nego su bile uvredljive i za Hrvate, izjavio je Pupovac.
Filozofski fakultet je slobodarska, akademska institucija koja proizvodi ideje, koja brani ideje, rekao je Pupovac odgovarajući na pitanja u vezi s trenutačnim stanjem na tom fakultetu. Ovi studenti ne bore se samo za svoju budućnost nego za akademske neovisnosti, akademsku slobodu. Oni koji ih napadaju nisu ništa bolji od onih koji su to radili prije 40-50 godina, dodaje.
Komentirao je i carigradskog patrijaha Bartolomeja koji je u govoru tijekom posjeta Jasenovcu iznio netočne podatke o broju žrtava. Istim tim kojima smeta nekoliko stotina tisuća u Jasenovcu, ne smetaju stotine tisuća u Bleiburgu, rekao je Pupovac. Svođenje zločina genocida prema Srbima, Židovima i Romima na pitanje brojke, bez svijesti o razmjerima i svrsi zločina i načinu na koji se dogodio uvreda je za žrtve. U našoj zemlji postoji težnja da se ta brojka smanji ili negira. Koristim priliku da kažem javno da mi ne znamo kolika je ta brojka. Došli smo do 82.000. Kolika je ta brojka i kolika će biti, nikad nećemo znati.Sve što je patrijah Bartolomej rekao stavljeno je u negativan kontekst zbog sintagme od nekoliko stotina tisuća, a poruke koje je rekao dalekosežne su za odnose Hrvata i Srba. S Papom patrijah Bartolomej ima bratske odnose, dodaje Pupovac.
Na pitanje mislite li da je ljevica u Hrvatskoj u glibu, Pupovac je odgovorio
da je takva tendencija općenita, ne samo u Europi. Smatra da Hrvatska treba snažnu lijevu stranku i onda bar još jednu ljeviju od glavne lijeve struje.
Na posljednje pitanje urednika Stankovića – jeste li bili vozač tramvaja, odgovorio je da je tijekom studija zarađivao kao kondukter, ali da su mu vozači tu i tamo dali da vozi, i to tramvaj broj 14.
Vrlo
- Advertisement -
- Advertisement -
Login
14.7K Mišljenja
Najstariji
wpDiscuz
More Articles Like This
- Advertisement -