Subota, 7 prosinca, 2024

NIJE SVE ODNEŠENO NA TRAKTORIMA: Hrvatski školski muzej predstavio krajiškog učitelja. Jedini ga ima sačuvanog u Europi…

Vrlo
- Advertisement -

Hrvatski školski muzej konačno je odlučio napraviti ono što bi svaki krajiški učitelj iz prve polovice 19. stoljeća sigurno napravio da mu je netko dao iPhone i brzi internet – uploviti u digitalnu besmrtnost.

Tako je jedina sačuvana uniforma krajiškog učitelja, koja inače već desetljećima provodi penzionerske dane na voštanoj lutki iz 1901. godine, sada preseljena u carstvo webAR tehnologije, gdje će poput holograma Luke Skywalkera čekati mlade povjesničare, geekove i dosadnu subotu kad je Netflix iscrpljen.

Ok znamo što vas muči, ionako vam je opća kultura postala Tik Tok.
Znači pitate se Tko je, zaboga, krajiški učitelj?

Ukratko, to je bio čovjek koji je bio sve ono što danas nitko ne želi biti: učitelj i državni činovnik u jednom.

S jedne strane je morao djeci objašnjavati zašto je tablica množenja bitna dok ih iz prozora škole gledaju turski osvajači, a s druge je strane iz Beča dobivao upute na latinskom, i to one koje počinju s „Prosim, dakle, da pojačate disciplinu i smanjite račun za kredu.“

Uniforma, koja sada u digitalnom obliku može proputovati više kilometara nego što je učitelj ikad mogao zamisliti na konju, datira iz vremena kad je Vojna krajina bila nešto poput Star Wars kantine – vojna provincija s direktnim zapovjedništvom iz Beča, gdje je svatko bio spreman na borbu, ali nitko nije znao kad dolazi sljedeći obrok.

I dok je cijela provincija završila na smetlištu povijesti do 1881. godine, učitelj je ostao. Ili barem njegova odora.

Ovo remek-djelo krojačke povijesti, darovano muzeju 1901., desetljećima je bilo dio izložbenog postava.

Prvo su ga, jasno, izložili da impresioniraju posjetitelje – jer što je bolje od uniforme da uvjerite ljude da je povijest važna?

Kasnije su ga premjestili u stalni postav, što je kulturni ekvivalent odlaska u mirovinu. A sada, u ovom stoljeću aplikacija i filtera, uniforma kreće na svoju digitalnu turneju. Jer, ako vam danas nešto nije na internetu, kao da nije ni postojalo.

I tako, dok Hrvatski školski muzej čeka obnovu – što je kulturni ekvivalent čekanja tramvaja u Zagrebu – krajiški učitelj doživio je renesansu. U obliku webAR tehnologije sada ga možete gledati, rotirati i diviti mu se na ekranima, sve dok vam prsti ne otpadnu od skrolanja.

Je li ovo korak naprijed za digitalnu povijest? Naravno. Hoće li krajiški učitelj postati TikTok trend? Malo vjerojatno, ali opet tko zna – u ovom svijetu digitalnih čuda nikad ne reci nikad.

E sada, znamo da znate što je WebAR ali sigurno se pitate što je bila Vojna Krajina? Kako to pojasniti Z generaciji srca ti Issova?

Evo ovako ćemo:

Zamislite da ste u 16. stoljeću, a granice između tadašnje “Europe” i Osmanskog Carstva izgledaju kao današnji Twitter – stalni sukobi, drame, uvrede i povremeni pokušaji blokiranja. Na toj granici, između dvije kulture, nastaje nešto što ćemo nazvati Vojna Krajina, jer “Firewall protiv Turaka” zvuči malo previše cyberpunk.

Dakle, Vojna Krajina je bila kao srednjovjekovni “buffer zone” – teritorij koji Habsburška Monarhija osniva da spriječi Osmane u osvajanju ostatka Europe. Zamislite gejmersku metaforu: to su vam tankovi, oni koji primaju najviše štete i stoje na prvoj liniji dok svi ostali čekaju iza njih i samo pucaju iz daljine.

Ljudi koji su tamo živjeli? To su bili vaši “NPC vojnici” (naravno, tada bez USB-C priključka). Uključujući i naše krajiške učitelje, koji su bili šerifi ovog pograničnog Divljeg Zapada. Osim što su podučavali djecu, morali su znati i rukovati sabljom, organizirati obranu sela i povremeno tumačiti careve ukaze na jeziku koji nitko nije razumio – jer je bio na njemačkom.

Uniforme tih krajiških učitelja? Pa, to je bio njihov skin (da, kao Fortnite), samo što nije imao opciju kupnje s V-Bucksima. Uniforma im je doslovno govorila: “Ja sam i učitelj i vojnik, nemoj me zezati.” Danas, taj rijetki komad opreme čuva Hrvatski školski muzej, digitaliziran u webAR tehnologiji, jer je bolje da klinci to vide na ekranu nego da ga slučajno proliju Red Bullom dok scrollaju TikTok.

Dakle, Vojna Krajina za Z-generaciju nije ništa drugo nego srednjovjekovni pokušaj Habsburga da spriječe Osmane da “slede” Europu, uz besplatne tutore koji su vas učili kako čitati i kako ne umrijeti od sablje. I da, krajiški učitelji su vam zapravo OG multitaskeri, heroji iz prošlosti koji su istovremeno bili vaš profesor geografije i vaša prva linija obrane. “Respect the grind,” rekli bi današnji zoomeri.

 

Učitelja iz 19. st. u webAr tehnologiji možete pronaći i na portalu https://eskolski.hsmuzej.hr/

Više o temi pročitajte na poveznici.


https://eskolski.hsmuzej.hr/digitalizirana-bastina/

E sad. vjerojatno će se mladi Hrvati pitati zašto ima bradu i je li bio Srbin? Teško nam je ovo priznati , a zapravo i nije, no da, većina u Krajini bili su naši Srbi i stoljećima su branili Hrvatsku.

A to nećete učiti u školi.

- Advertisement -

7 KOMENTARI

guest

7 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Decentralizacija kao temelj američkog političkog sustava

Ako bi Michael Murphy, hipotetski kao predsjednik SAD-a, predložio premještanje svih saveznih institucija i tvrtki u Washington, D.C., pod...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -