Utorak, 17 prosinca, 2024

Psi rata: U Srbiji niču tvrtke za obuku plaćenika

Vrlo
- Advertisement -

Prema procjenama BIA-e, srbijanske Sigurnosno-informativne agencije, “nekoliko desetaka građana Srbije” prešlo je put od 2000 kilometara kako bi ratovali u Siriji, pišu mediji u Srbiji. Dragan Marković, zamjenik ravnatelja BIA-e, smatra da odlazak srpskih državljana u ratove u Africi ili Aziji, posebice u islamskim zemljama, postaje sigurnosna prijetnja za Srbiju i za regiju zbog rizika od ekstremnih ideologija i terorizma. Povratnici s ratišta podrijetlom s Balkana posebna su prijetnja zbog svoje europske fizionomije i stručnjaci za terorizam nazvali su ih “bijela Al Qa’ida” koja je vrlo opasna jer se ne ističu izgledom u europskim zemljama ili SAD pa mogu neprimjetno i dugo pripremati akcije. U BIA-i kažu da se na međunarodnoj razini razmatra prijedlog da se povratak ratnika u svoju zemlju spriječi oduzimanjem državljanstva.

Bijela Al Qa’ida

Član srpske vlade Rasim Ljajić najavljuje kako će njegova stranka Socijaldemokratska partija Srbije predložiti u Skupštini izmjenu kaznenog zakona prema kojemu se ratovanje državljana Srbije u inozemstvu kažnjava kao teško kazneno djelo – organizatori bi dobili pet, a borci tri godine zatvora. Vojni analitičar Miroslav Lazanski smatra da bi Srbija “zbog svog heterogenog sastava stanovništva kada je u pitanju vjera, morala donijeti jednu takvu zakonsku odredbu”.

– U Srbiji postoje tvrtke koje obučavaju i šalju ljude na različita mjesta u kojima se ratuje, kao što su Irak i Afganistan. To traje već nekoliko godina, a procjenjuje se da je već nekoliko tisuća ljudi našlo “posao” na taj način – kazao je Petrović, a islamolog Ivan Kostić podsjeća kako su “psi rata” vrlo često “promotori najradikalnijih političkih i ideoloških opcija i tim predstavljaju prijetnju za cijelu regiju”. Sigurnosne stručnjake zabrinjava što centri za novačenje više neće ni biti nužni jer je internetom diljem svijeta moguće vojačiti ljude koji žele u rat zbog vjerskog fanatizma ili novaca.

Srbija je zabrinuta i zbog odlaska njihovih državljana iz Sandžaka u Siriju pa srpski mediji tvrde da se u Siriji trenutačno bori tridesetak ratnika džihada iz Sandžaka, a to je za vojnog analitičara Aleksandra Radića “ozbiljan slučaj, jer znači da na Balkanu postoji organizacija koja može na ratište poslati jednu kritičnu masu ekstremista”.

Lijesovi u Novom Pazaru

– Kad je riječ o terorizmu, onda nije važna statistika i ne govorimo o tisućama ljudi, problem su pojedinci, a ako imate nekoliko desetaka ili stotina pojedinaca koji su spremni otići u tuđi rat u Siriju zbog svojih vjerskih uvjerenja, onog trenutka kada se vrate kući to postavlja pitanje naše sigurnosti – pojašnjava Radić dodajući kako se od takvih osoba “mogu novačiti pripadnici klasičnih terorističkih organizacija koje bi mogle predstavljati sigurnosni problem za cijelu regiju”. Makedonski analitičar, Goran Mitevski tvrdi da Zapad posebno strahuje od mogućnosti novačenja potencijalnih terorista sa Sandžaka, Kosova i BiH koji su se vratili s iračkog ratišta.

Rasim Ljajić i sam sa Sandžaka, tvrdi da ima informacija o ljudima iz tog kraja Srbije koji su odlazili u Siriju u rat na strani islamista, a neki su vraćeni u lijesu i pokopani u Novom Pazaru.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Miljkovići: Napeto oko solarne elektrane, investitor uvjerava u zakonitost projekta

Kad Franjo Takač, sveučilišni profesor i investitor, (Hercegovina je inače jedinstvena po sveučilišnim profesorima investitorima, možda je ovo dobra...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -