U članku 4 “europskog prijedloga osnovnog sporazuma Kosova i Srbije”, koji je list “Danas” dobio diplomatskim kanalima piše da Srbija i Kosovo polaze od pretpostavke da nijedna od njih ne može predstavljati drugu stranu u međunarodnoj sferi ili djelovati u njeno ime.
“Srbija se neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji”, eksplicitno se navodi u tom članku, od ukupno deset.
Zajednica srpskih općina se u ovom dokumentu, koji već kruži društvenim mrežama, konkretno ne spominje, već se o njenom osnivanju može zaključiti posredno, preko ostalih članaka.
Tako u članku 10 piše: “Obje strane potvrđuju svoje obaveze za provođenje svih prethodnih sporazuma“.
Podsjetimo, nakon posjete “petorke”, predstavnika EU i SAD, u petak, 20. siječnja, predsjednik Srbije je rekao da su razgovori bili vrlo teški, “možda i najteži koji smo imali”, odnosno da je to je bila otvorena diskusija o onome “oko čega smo suglasni to je da zamrznuti konflikt nije rješenje”.
Tekst “europskog” prijedloga “osnovnog sporazuma Kosova i Srbije”, 20.1.2023.
Svjesni svoje odgovornosti za održavanje mira;
Posvećeni doprinosu plodnoj regionalnoj suradnji i sigurnosti u Europi;
Shvaćajući da su nepovredivost granica i poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta, kao i zaštita nacionalnih manjina, osnovni uvjeti za mir;
Postupanje na osnovu povijesnih činjenica i bez prejudiciranja različitih stavova stranaka o osnovnim pitanjima, uključujući pitanje statusa;
Sa željom da se stvore uvjeti za suradnju stranaka u korist naroda,
Dogovara se sljedeće:
Članak 1
Stranke će međusobno razvijati normalne, dobrosusjedske odnose na bazi jednakih prava.
Obje strane će međusobno priznati relevantne dokumente i nacionalne simbole, uključujući putovnice, diplome, tablice vozila i carinske pečate.
Članak 2
Obje strane će se rukovoditi svrhom i principima utvrđenim u Povelji Ujedinjenih naroda, posebno onim o suverenim pravima država, poštovanju njihove nezavisnosti, autonomije i teritorijalnog integriteta, pravu na samoopredjeljenje i zaštiti ljudskih prava i nediskriminacije.
Članak 3
U skladu s Poveljom Ujedinjenih naroda, strane će sve međusobne sporove rješavati samo mirnim sredstvima i suzdržat će se od prijetnje ili upotrebe sile.
Članak 4
Stranke polaze od pretpostavke da nijedna od njih ne može predstavljati drugu stranu u međunarodnoj sferi ili djelovati u njeno ime.
Srbija se neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.
Članak 5
Obje strane će podržati njihove težnje da postanu članice Europske unije.
Članak 6
Iako ovaj osnovni sporazum predstavlja važan korak u normalizaciji, obje strane će nastaviti proces dijaloga koji vodi EU novim zamahom, što će dovesti do pravno obavezujućeg, sveobuhvatnog sporazuma za normalizaciju odnosa.
Strane su suglasne da će u budućnosti produbljivati suradnju u oblastima gospodarstva, znanosti i tehnologije, prometa i povezanosti, odnosa u pravosuđu i provođenju zakona, pošte i telekomunikacija, zdravstva, kulture, vjere, sporta, zaštite životne sredine, nestalih osoba i druge oblasti slično kroz postizanje konkretnih sporazuma
Članak 7
Obostrano se zalaže za postizanje konkretnih aranžmana, u skladu s relevantnim instrumentima Vijeća Europe i korištenjem postojećih europskih iskustava, kako bi se osigurao odgovarajući nivo samouprave za srpsku zajednicu na Kosovu i mogućnost pružanja usluga na Kosovu. Kosovo. neke specifične oblasti, uključujući mogućnost financijske pomoći Srbije i direktne kanale komunikacije između srpske zajednice i Vlade Kosova.
Stranke će formalizirati status Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i osigurati visok nivo zaštite srpskog vjerskog i kulturnog nasljeđa, u skladu s postojećim europskim modelima.
Članak 8
Stranke će razmijeniti stalne misije. Oni će se nalaziti u središtu dotične vlade.
Praktična pitanja u vezi s raspoređivanjem misija bit će obrađena posebno.
Članak 9
Obostrano je konstatirana posvećenost EU i drugih donatora da kreiraju poseban paket financijske pomoći za zajedničke projekte stranaka za ekonomski razvoj, povezanost, zelenu tranziciju i druge ključne oblasti.
Članak 10
Strane će uspostaviti zajedničku komisiju, kojom će predsjedavati EU, koja će pratiti provođenje ovog sporazuma.
Obje strane potvrđuju svoje obaveze za provođenje svih prethodnih sporazuma./HMS/